dokážu postarať a práve pre nich sú určené domovy dôchodcov a iné zariadenia sociálnych služieb.
Na území Trenčianskeho samosprávneho kraja zabezpečujú sociálne služby starším občanom obce, samosprávny kraj, právnické a fyzické osoby. Podľa vedúcej odboru sociálnej pomoci Trenčianskeho samosprávneho kraja Terezy Pavláskovej sú prevádzkovatelia sociálnych služieb na území TSK registrovaní.
Zo spektra sociálnych služieb poskytovaných starším občanom je najviac rozšírenou službou opatrovateľská služba. „Nakoľko obce samé zabezpečujú opatrovateľskú službu, TSK nemá presné údaje o počte ľudí využívajúcich tieto služby,“ tvrdí Pavlásková. Významné miesto zaujímajú sociálne služby poskytované pobytovou formou v zariadeniach sociálnych služieb. Tieto zariadenia sú rozmiestnené v rámci celého regiónu, no najväčším počtom postelí určených pre starších občanov disponujú okresy Ilava a Púchov. Priemer Trenčianskeho kraja je 22,17 postelí na tisíc občanov v dôchodkovom veku.
V okrese Bánovce nad Bebravou je jedno zariadenie v pôsobnosti TSK a dva domovy dôchodcov v pôsobnosti neziskových organizácií. V okrese Trenčín sa nachádzajú tri zariadenia TSK, sedem zariadení v pôsobnosti obcí a iné právnické osoby spravujú dve zariadenia sociálnych služieb. V okrese Ilava sú štyri zariadenia, pričom mesto Nová Dubnica je zriaďovateľom jedného domova dôchodcov, v Dubnici nad Váhom sú tri zariadenia – jeden v pôsobnosti TSK, jeden v pôsobnosti mesta a tretí v pôsobnosti inej právnickej osoby. V okrese Nové Mesto nad Váhom je sedem zariadení pre starších občanov a to tri zariadenia TSK a päť obecných.
Celkovo na území Trenčianskeho kraja je sedemnásť zariadení sociálnych služieb typu domov dôchodcov a domov sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja. Zriaďovateľmi ďalších zariadení sú obce, právnické alebo fyzické osoby ako Evanjelická diakonia, či Slovenský Červený kríž, ktorý má svoj Dom humanity s 32 lôžkami v Trenčíne v Biskupiciach.
Väčšina domovov požaduje od záujemcu vyplnenú prihlášku s vyjadrením lekára k umiestneniu a niektoré zariadenia ako napríklad Dom humanity SČK prijímajú iba aktívnych seniorov, iné aj ťažko chorých a ležiacich. Domovy dôchodcov sú taktiež zabezpečované fyzickými osobami, ako je napríklad Domov dôchodcov v Hrachovišti, ktorý má kapacitu päťdesiat lôžok. Podľa jeho riaditeľa Pavla Hauptvogela domov poskytuje ubytovanie, stravovanie aj zaopatrenie, pre záujemcu nie sú potrebné žiadne žiadosti ani potvrdenia od lekára.
Refugium sa nachádza v Trenčíne a poskytuje sociálnu starostlivosť starším občanom v Domove dôchodcov JOB, ale aj v Hospici milosrdných sestier. V hospici podľa výkonného riaditeľa Vladimíra Chlebana, nachádzajú útočište pacienti v terminálnom štádiu, veľmi ťažko chorí. Refugium taktiež zaobstaráva opatrovateľskú službu v domácnostiach a ponúka aj sociálne poradenstvo. Sociálnym poradenstvom sa snažia riešiť rôzne situácie, kedy je nutné staršieho človeka dočasne alebo dlhodobo umiestniť do niektorého zariadenia sociálnych služieb.
Ak sa chcete informovať na domov dôchodcov vo vašom okolí, môžete osloviť nielen Trenčiansky samosprávny kraj, ale aj svoju obec.