Trenčín - Obyvatelia Trenčína sa sťažujú na miestne bary, reštaurácie a disco-kluby, pretože po 22. hodine rušia nočný kľud. Keďže samospráva chce riešiť podnety obyvateľov, rozhodli sa zakúpiť prístroje na meranie hluku.
Najhlučnejšou časťou mesta je podľa hovorcu Mestského úradu, Tibora Hlobeňa, sídlisko Juh. Obsluhou týchto prístrojov bude poverený príslušník mestskej polície, ktorý by mal podľa slov Tibora Hlobeňa absolvovať príslušné školenie. „Súčasný stav je taký, že sme požiadali Úrad verejného zdravotníctva, aby sa vyjadril, či je mestská polícia po vyškolení svojho pracovníka kompetentná merať hluk, alebo musí byť ku spolupráci vyzvaný ÚVZ. Školenie i záverečnú skúšku v každom prípade musí absolvovať na ÚVZ.“ Termín nákupu prístrojov na meranie hluku zatiaľ nie je známy, mesto však na tento problém vyčlenilo z rozpočtu 100-tisíc korún.
V Bánovciach nad Bebravou o nákupe „hlukomerov“ neuvažujú, pretože Mestský úrad zatiaľ nezaznamenal žiadne sťažnosti zo strany obyvateľov. Primátor mesta, Ján Turčan, hovorí: „V minulosti sme mali problém ohľadom hluku s firmou Gábor, ale zavolali sme si na pomoc Regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý meral hluk, ale to už máme odstránené. Ak sa takéto problémy budú množiť, tak budeme ku kúpe prístrojov na meranie hluku nútení.“
Kompetenciami, ktoré sú potrebné pri obsluhovaní prístrojov na meranie hluku, disponujú už aj mestskí policajti. Podľa Kataríny Halzlovej z Úradu verejného zdravotníctva, nie je obsluha takéhoto prístroja jednoduchá. „Zvuk je treba vedieť nielen merať, ale následne ho aj vyhodnotiť. Každý operátor tohto prístroja musí preukázať odbornú spôsobilosť, ktorá sa preukazuje skúškou pred odbornou komisiou ÚVZ SR. Na základe tejto skúšky dostane osvedčenie, ktoré ho oprávňuje k meraniu hluku.“