
Keďže im v ceste stoja asfaltové komunikácie, boja sa o svoj holý život a sťažujú si na hustú premávku a netolerantných vodičov. Rozhodli sa objednať si služby občianskeho združenia Pre prírodu, ktorého členovia v spolupráci s ochrancami prírody a dobrovoľnými pomocníkmi prenášajú žaby vo vedrách. Na apelovanie žiab reagovali podľa Zuzany Václavovej, koordinátorky občianskeho združenia Pre prírodu aj policajti z dopravného inšpektorátu. V stredu 5. apríla na úseku Zamarovce – Skalka spolu so žiakmi Základnej školy na Veľkomoravskej ulici s radarom zastavovali autá, ktoré prekročili predpísanú 40-kilometrovú rýchlosť. Žaby si jednohlasne zvolili svojich hovorcov, šiestakov zo základnej školy, ktorí vodičom tlmočili nutnosť dodržiavania predpísanej rýchlosti. Zákonom chránené ropuchy bradavičnaté a skokany hnedé však netrvali na pokute a vodiči dostali za priestupok iba nálepku.
Záchranná akcia sa kná na rôznych miestach trenčianskeho regiónu a to Bodovka, Baračka v Trenčianskych Tepliciach, Skalka a Lúka, pričom dĺžka úsekov je zhruba 9 km. Na Bodovke je hustota žiab veľmi vysoká, za jednu noc dokážu žabí taxikári preniesť až 1000 živočíchov. „Môže sa zdať, že žiab je veľa. Ľudia si však musia uvedomiť, že je veľmi málo vhodných lokalít na vývoj žubrienok a žaby sa tak koncentrujú na jedno miesto z veľkého okolia, niekedy aj 5 km,“ hovorí Rastislav Hauk, člen Štátnej ochrany prírody. „Okrem toho sú žaby ohrozované vypúšťaním vodných nádrží a rybníkov, následkom čoho vysychajú žabie znášky.“
Deti zo základných škôl majú z „taxikárčenia“ veľkú radosť. „Rozhodla som sa sem prísť sama, lebo mám rada žaby,“ hovorí Michaela Geblová, žiačka Základnej školy v Trenčianskych Tepliciach. Jej spolužiak, Lukáš Trepač, chytá smelo žaby aj bez rukavíc. „Páči sa mi, že takéto niečo existuje. Bol som tu aj minulý rok a ten budúci prídem tiež. Je tu dobre a rád ochraňujem prírodu.“ Podľa Jany Sádeckej, učiteľky prírodopisu, je táto forma zábavy zároveň aj vhodným pedagogickým prostriedkom. „Na tejto akcii sa zúčastňujeme už piaty rok. Privítali sme to, pretože je to pre deti niečo nové. Záujem je zo strany žiakov veľký, berieme ale hlavne šiestakov, pretože preberajú obojživelníky. Deti majú potom k učivu kladnejší vzťah.“
K láske k prírode vedie svoje deti aj Eva Štrofeková z Trenčianskych Teplíc, ktorá urobila taxikárku aj zo svojej dvojročnej dcérky Dášenky. „Snažím sa, aby moje deti nepodľahli nejakej ľahostajnosti a televízii, takže v nich takýmito aktivitami povzbudzujem záujem o dianie v prírode.“
Akcia vzbudila pozornosť aj Trenčianskej nadácie, ktorá venovala na projekt 16-tisíc korún. „Za to sme nakúpili ochranné pomôcky na prenos žiab, nálepky, ktoré sa dávali vodičom namiesto pokuty a rôzne ďalšie materiály,“ dodáva Václavová.
A čo na to žaby? Tie sa sťažovať nemôžu, pretože za posledné dva roky sa ochranárom podarilo preniesť viac ako 23-tisíc žiab. „Spoločenská hodnota jednej ropuchy bradavičnatej je 5000 korún,“ dodáva Hauk.
Autor: Silvia Malová