Na spolupráci sa dohodli TSK, nórsky región Sor-Trondelag a reštaurátorská spoločnosť Restoration Workshop of Nidaros Cathedral so sídlom v Trondheime. Dohoda vytvorila predpoklady na spracovanie formulára na získanie grantu z prostriedkov z európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska. V prípade schválenia projektu začne medzinárodná spolupráca na obnove hradu, ktorá bude zahŕňať archeologický, architektonický, stavebný a statický výskum v oblasti stavebných prác na šiestich objektoch v južnom opevnení hradu a výskumné práce na celom hrade. Na všetkých prácach sa bude podieľať slovensko-nórska skupina expertov a odborníkov.
Výsledky vyhodnotenia projektu by mali byť známe v októbri 2006. S projektom obnovy južného opevnenia súhlasia aj pamiatkari. Celkové náklady sú vyčíslené na 76 miliónov korún.
Po skončení zasadnutia sme sa spýtali predsedu TSK Pavla Sedláčka na možné riziká spojené s prípadným budúcim zámerom neprimeraného komerčného využitia hradu, ktorý pred časom vyvolával ostré diskusie s pamiatkarmi. „Prostriedky použité na obnovu sú nenávratné a nesúvisia s vlastníckymi vzťahmi. Nórske kráľovstvo, Lichtenštajnské kniežatstvo a Island vytvorili svoj finančný mechanizmus mimo Európskej únie. Jediné, čo si osobujú je poskytnutie svojich odborníkov, kontrola toku peňazí a rozhodovanie o projektoch, ktoré budú financovať. Dohoda nezakladá žiadne vlastnícke práva na hrad.“ Predseda TSK ďalej potvrdil, že výsledky výskumu na hrade zostanú na území Slovenskej republiky.
Aj keď Nórsko nie je členom Európskej únie, spolu s Islandom a Lichtenštajnskom je súčasťou európskeho vnútorného trhu a na základe dohôd prispieva najmä novým členským krajinám grantmi na projekty týkajú sa aj ochrany životného prostredia či zachovania kultúrneho dedičstva. Slovensko dostane z týchto grantov viac ako 70 miliónov eur.