Folklór už nemôže žiť iba zo svojej podstaty

Ako 8-ročnému chlapcovi mu otec kúpil malú heligónku. Ako sa na nej hrá mu ukázal otcov známy. „Na jednej pesničke ma naučil ťahať mechy, kde stískať klapky a ostatné som sa naučil sám. To bol môj prvý dotyk s hudobným folklórom.“


V Ľudovej škole umenia v Trenčíne absolvoval hru na husliach a harmonike, potom svoje hudobné schopnosti rozšíril o trúbku a kontrabas. Táto príprava ho priviedla k aktívnemu muzicírovaniu. Vo folklórnom súbore Trenčan hral na husliach v cimbalovej kapele, krátky čas na trúbke v dychovej hudbe, počas štúdia na priemyslovke v estrádnom orchestri, na harmonike v spevokole a divadle a na kontrabase v dixielande. V Trenčíne bol koncom 50-tych rokov veľký mestský orchester pod vedením učiteľa Jozefa Kutlíka, v ktorom hral prvé husle. „On bol jedným z tých, ktorí mi dali privoňať k muzike. So svojou skupinou hrával v reštaurácii U Janíka a keď prišlo na rad tango, v ktorom nebolo čo pokaziť, dovolil mi sadnúť za bicie a vyskúšať, čo je to za muziku. Zapálil vo mne iskričku, ktorá sa neskôr rozhorela,“ spomína.

SkryťVypnúť reklamu

Vo folklórnom súbore Trenčan po troch rokoch muziku nechal a išiel tancovať. Dôvod bol jednoduchý: „V kapele hrali muzikanti o dve generácie starší odo mňa. Povedal som si - moji kamaráti sa vykrúcajú s dievčencami a ja tu sedím medzi starými pánmi. Idem tancovať,“ vysvetľuje. Nebol za tým žiadny veľký vzťah k ľudovému tancu. Ten prišiel až neskôr.

V Bratislave počas vysokej školy jeden rok tancoval v Techniku, potom prešiel do Lúčnice. „Bolo to moje šťastné obdobie. Dostal som tam príležitosť, ktorá predznačila moje ďalšie pôsobenie - majster Nosáľ si ma prizval za asistenta na prípravu programu pri príležitosti Spartakiády v roku 1965 v Prahe. Robil réžiu programu, v ktorom vystupovali folklórne súbory z celého Československa a záverečnej veľkej choreografie, pri ktorej som mu asistoval. Vďaka tomu som mal možnosť vidieť zblízka jeho úžasnú profesionálnu prácu.“ V Lúčnici pôsobili aj skúsení etnografi a etnomuzikológovia, popri ktorých sa dostal k príprave programov na festivaloch, chodil na vidiek a skúmal autentický folklór. „Bola to krásna robota, kvalitatívne iná, ako aktívny tanečník.“ Počas pôsobenia v Lúčnici pripravil pre myjavský súbor Kopaničiar svoju prvú ozajstnú choreografiu tanca z východného Slovenska. Po skončení školy a nástupe do práce v Brezovej pod Bradlom zostal folklór súčasťou jeho života. Založil tam súbor Brezová, ktorý funguje doteraz. Pôsobil v ňom spolu s manželkou, ktorú si našiel počas účinkovania v Techniku. V Brezovej mal možnosť spoznávať folklór v autentickom prostredí myjavských kopaníc a dedín. „V súbore hrala pravá kopaničiarska muzika - technicky aj štýlovo perfektní muzikanti. Zopárkrát som si s nimi zahral na svadbe alebo zábave. To bola moja ďalšia vysoká škola folklóru.“

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate do Trenčína začiatkom 70-tych rokov prijal ponuku ujať sa vedenia v súbore Družba. Aby lepšie spoznal folklór trenčianskeho regiónu, opäť sa rozbehol po dedinách zbierať materiál. „Ešte sa mi podarilo zachytiť generáciu, pre ktorú boli tradičné spevy a tance stále živé.“ Program obohatil o choreografie zo Záhoria, od Trnavy, úspešnú choreografiu z folklóru Bošáckej doliny má ešte v repertoári Senior klub Družba.

Po odchode z Družby sa venoval príprave programov folklórnych festivalov, najmä v Myjave a vo Východnej, bol inštruktorom pre ľudový tanec, pracoval v poradných zboroch a organizoval výskum folklóru takmer na celom západnom Slovensku. Keď odchádzal do dôchodku vedúci folklórneho súboru Vršatec z Dubnice nad Váhom, prijal ponuku obsadiť miesto umeleckého vedúceho. Súbor, ktorý sa dovtedy venoval najmä stredoslovenskému folklóru významne preorientoval na regionálny folklór stredného Považia, čomu opäť predchádzal výskum po okolitých dedinách. „Objavil som veľa nepoznaného materiálu z Omšenia, Dolnej a Hornej Poruby, ale aj z Trenčianskej Teplej, Dubnice a ďalších obcí.“

SkryťVypnúť reklamu

Po roku 1989 sa Jozef Lehocký stal riaditeľom jedného zo závodov v Novom Meste nad Váhom, čo mu pohltilo všetok čas. Folklór musel niekoľko rokov počkať, až na príležitostnú tvorbu choreografií vo folklórnych súboroch Vatra v Tlmačoch, Lipa, Ekonóm a SĽUK v Bratislave.

Po odchode do dôchodku sa k folklóru vrátil opäť intenzívnejšie. Je podpredsedom programovej rady Myjavského festivalu, pustil sa do spracovávania materiálov, ktoré za roky výskumu a práce so súbormi nazbieral. Od roku 1998 pripravil 2 publikácie o tanečnom folklóre regiónov západného Slovenska, 3 publikácie v edícii Ľudové piesne, spevné a tanečné tradície trenčianskeho Považia a ďalšie štyri by mali vyjsť v nasledujúcich rokoch.

Čo teší a trápi folkloristu? „Teší ma, keď vidím, že moja robota má zmysel. Keď ľudia, ktorí majú vzťah k folklóru, ľudovej piesni a tradíciam nájdu v publikáciach pesničky, ktoré ich potešia a ďalej s nimi pracujú.“ Za hriech súčasnosti považuje nedostatočnú odbornú starostlivosť o folklorizmus na všetkých úrovniach, čo sa podľa neho už prejavuje na klesajúcej úrovni niektorých súborov. „Folklór potrebuje pomoc. V dnešných podmienkach už nemôže žiť iba zo svojej podstaty,“ dodáva na záver.


VIZITKA

Narodil sa 22. februára 1941 v Trenčíne. Po skončení základnej školy sa vyučil za strojného zámočníka. Po vyučení študoval na Strojníckej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Po jej absolvovaní v roku 1968 vykonával technické i riadiace činnosti. Začínal v podniku Kovové tkaniny v Brezovej pod Bradlom, potom pracoval vo Výskumnom a vývojovom ústave maltovín v Trenčíne, ZŤS v Dubnici nad Váhom a Vzduchotechnike v Novom Meste nad Váhom. Pred odchodom do dôchodku pracoval na vývoji nových výrobkov v zahraničnej firme. Je ženatý, má dvoch dospelých synov. Žije v Trenčíne.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 708
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  2. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  3. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  4. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  6. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  7. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  8. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 99 534
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 520
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 292
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 915
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 270
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 872
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Mohyla Milana R. Štefánika.

Prímestská časť Brezovej pod Bradlom Periská sa vo štvrtok zaradí medzi významné lesnícke miesta na Slovensku.


TASR
Na snímke študent sa učí ovládať robota v laboratóriu robotiky, 16. apríla 2024 v Strednej priemyselnej škole Stará Turá. Škola zaoberajúca sa automatizáciou a robotikou získala do laboratória robotiky vďaka projektu IROP a sponzorom štyroch profesionálnych ABB robotov určených na výučbu žiakov.

Nachádza sa v Starej Turej.


TASR
Na snímke vodiči jazdia po zrekonštruovanej ceste č. II/581 pred mestom Stará Turá v okrese Nové Mesto nad Váhom vo štvrtok 18. apríla 2024.

Celková dĺžka zrekonštruovaného úseku je 14 kilometrov.


TASR
Ilustračná fotografia.

Samospráva Bánoviec nad Bebravou opäť pripravila v rámci jarnej údržby bezplatný odvoz orezaných konárov a lístia z územia mesta.


TASR
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  2. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  3. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  4. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  5. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  6. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  7. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  8. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 99 534
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 520
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 292
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 915
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 270
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 872
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu