Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Okrúhly stôl s kandidátmi na poslancov z nášho regiónu

Voľby do Národnej rady SR budú už túto sobotu
Voľby do slovenského parlamentu sa po prvý raz konajú iba jeden deň, v sobotu 17. júna od 7. do 22. hodiny. Oproti prechádzajúcim voľbám vzrástol význam preferenčných hlasov - na posun na kandidátke stačí kandidátovi na poslanca získať tri percentá. Ak teda chcete v NR SR väčšie zastúpenie poslancov regiónu a medzi kandidátmi ste našli dôveryhodné osobnosti, šancu na zvolenie zvýšite zakrúžkovaním ich mien.

Čo vám ponúkajú lídri trenčianskeho regiónu na kandidátkach vybraných politických strán, dozviete sa z odpovedí na otázky Trenčianskych novín. Osem otázok sme položili Miroslavovi Gabrišovi (14, Slobodné fórum), Miroslavovi Chovancovi (11, SMER-SD), Anne Kováčovej (15, KDH), Magdaléne Krasulovej (9, ANO), Jurajovi Liškovi (6, SDKÚ-DS), Miroslavovi Maxonovi (1, HZD), Milanovi Rehákovi (3, ĽS-HZDS), Emilovi Vestenickému (13, SNS) a Michalovi Zajacovi (35, OKS). Číslo v zátvorke označuje umiestnenie na kandidátke politickej strany.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo ste sa rozhodli kandidovať do NR SR?

Miroslav Gabriš: Nemohol som sa ďalej nečinne pozerať na dianie okolo seba.

Miroslav Chovanec: Za kandidáta na poslanca NR SR som bol navrhnutý orgánmi strany SMER - SD. Zohľadnila sa zrejme moja doterajšia aktívna práca v NR SR.

Anna Kováčová: Na základe dôvery regiónu, navrhla ma Krajská rada KDH
Magdaléna Krasulová: Považujem za povinnosť všetko získané, či už ako psychologička, alebo ako policajtka zúročiť v prospech spoločnosti, v ktorej žijem.

Juraj Liška: Pretože táto práca ma baví. Bol som primátorom Trenčína, poslancom NR SR a ministrom obrany. Tieto skúsenosti chcem využiť v ďalšej práci v NR SR.

Miroslav Maxon: Bolo to spoločné rozhodnutie delegátov III. republikového kongresu HZD. Chcem spolupracovať s ľuďmi, ktorí chcú zmeniť prístup k politike. Ako lokálpatriot mám samozrejme ambíciu pomáhať Trenčínu a trenčianskemu kraju.

Skryť Vypnúť reklamu

Milan Rehák: Je čas znovu vrátiť Slovákom vieru v lepšie časy. Verím, že ĽS-HZDS účasťou vo vládnej koalícii môže byť nositeľom dynamizácie rozvoja Slovenska. Rád by som pri tom pomáhal.

Emil Vestenický: Uráža ma arogancia, s akou dnešná zákonodarná moc manipuluje s občanom republiky.

Michal Zajac: Napriek tomu, ako sa naša politická realita javí byť „za vodou“, myslím si, že skutočné reformy nás ešte len čakajú a tie potrebujú menej pragmatizmu a viac hodnôt. Ľudia z OKS a program OKS sú pre mňa zárukou naplnenia tejto vízie a preto kandidujem.

V čom vidíte váš prínos pre NR SR v prípade zvolenia?

Miroslav Gabriš: Aby sa na Slovensku konečne začala robiť slušná politika pre ľudí.
Miroslav Chovanec: O mojom prínose musia byť presvedčení predovšetkým občania. Mám ambíciu využiť moje doterajšie skúsenosti poslanca, ale aj prezidenta SČK a primára oddelenia.
Anna Kováčová: Som ekonómka, angažujem sa ako dobrovoľníčka v sociálnej oblasti. Mám 35-ročnú odbornú prax v štátnej správe a samospráve. Získané poznatky a vedomosti chcem využiť ako poslankyňa na riešenie dôstojného zabezpečenia, najmä mladých rodín, dôchodcov a zdravotne postihnutých.
Magdaléna Krasulová: Občanov trápi strach zo zločinu, ale aj byrokracia, nezmyselné policajné štatistiky a „povinné“ vyberanie pokút, čo je na úkor skutočnej policajnej práce. Policajti sa nesmú báť zakročiť proti zločincom a slušní ľudia by mali polícii viac dôverovať. Ako dlhoročná policajtka sa chcem preto venovať bezpečnostnej problematike
Juraj Liška: V aplikácii mojich skúseností v legislatívnom procese.
Miroslav Maxon: Skúsenosti z makroekonomiky, rozvoja vidieka a poľnohospodárstva chcem využiť na zvyšovanie životnej úrovne.
Milan Rehák: Skúsenosti z efektívneho prepojenia parlamentnej a výkonnej práce.
Emil Vestenický: Presadzovať nefalšované hodnoty tvoriace budúcnosť Slovenska.
Michal Zajac: V uplatňovaní konzistentnej pravicovej agendy.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké budú vaše priority v parlamente?

Miroslav Gabriš: Program SF je zameraný na strednú vrstvu a všetky aktivity v parlamente budú smerovať k podpore tejto skupiny obyvateľov.
Miroslav Chovanec: Tak ako doteraz, predovšetkým zdravotníctvo. Žiaľ, z pozície opozičného poslanca som mal len minimálne až žiadne možnosti pôsobenia na dianie v rezorte.

Anna Kováčová: Budem presadzovať spravodlivejší systém v sociálnej oblasti a zmenu systému dávok sociálnej pomoci tak, aby sa znížila chudoba najmä dlhodobo nezamestnaných, rodín s viacerými deťmi či v neúplných rodinách. Chcela by som presadiť zákon o dobrovoľníckej činnosti.
Magdaléna Krasulová: Chceme vybudovať 25 priemyselných parkov a 50-tisíc nových pracovných miest, južnú trasu diaľnice z Bratislavy do Košíc a zaviesť 13. dôchodok ako aj vyšší materský príspevok pre mamičky. Chceme modernú školu, teda internet a angličtina pre všetkých. V oblasti daňovej politiky sa zasadíme o modernú daň, ktorá vytvára úspory verejných financií a necháva viac peňazí domácnostiam.

Juraj Liška: Mojou prioritou bude zlepšenie kvality ozbrojených síl. Ľahostajný mi nie je ani život obyvateľov Trenčína, podporím všetky kroky vedúce k zlepšeniu fungovania samospráv.
Miroslav Maxon: Prvou je posilnenie demokracie zmenou volebného zákona tak, aby poslanec zodpovedal za svoju prácu voličovi a nie predsedovi strany. Zavedieme osem volebných obvodov. Majetkové priznania ústavných činiteľov musia byť jasné a transparentné. Presadíme zníženie celkovej výšky odvodov, podporu bytov pre mladé rodiny, odstránenie rozdielov medzi starodôchodcami a novodôchodcami. Podnikateľské prostredie musí zabezpečiť rovnaké podmienky pre domácich a zahraničných podnikateľov.

Milan Rehák: Snáď jedna z viacerých. Pomôcť nášmu kraju, aby sa znova stal jedným z lídrov rozvoja Slovenska. Aby bol prosperujúcim a konkurencie schopným celkom v súťaži EU regiónov.
Emil Vestenický: Pravda, dobro, prospech Slovenska a jeho občanov. Problémy riešiť a nie vyrábať.

Michal Zajac: Nízke dane, nízke odvody, vyrovnávanie sa s komunistickou minulosťou, prehĺbenie transatlantickej spolupráce v rámci NATO, nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva, aktívna účasť na boji proti terorizmu, vyrovnaný respektíve prebytkový štátny rozpočet.

Budete hlasovať za výrazné zúženie imunity poslancov?

Miroslav Gabriš: Podľa môjho názoru je potrebné imunitu zrušiť v celom rozsahu. Poslanec nemá právo byť chránený pred zákonom viac ako iný občan.
Miroslav Chovanec: Poslanec NR musí mať zabezpečenú imunitu pri vystúpeniach v NR SR. Priestupková a trestnoprávna imunita je nenáležitá.

Anna Kováčová: Áno.

Magdaléna Krasulová: Nevidím dôvod na takú širokú imunitu, akú dnes poslanci majú.

Juraj Liška: Som ochotný podporiť akýkoľvek rozumný a odôvodniteľný návrh na jej zúženie.

Miroslav Maxon: Samozrejme. Je to jedna z našich priorít.
Milan Rehák: Poslanec, hlavne opozičný musí byť chránený imunitou pred zvôľou vládnych síl, aby bola za každých okolností garantovaná sloboda poslanca prísť a byť pri hlasovaní v NR SR. Nesmieme dopustiť situáciu: ak nám chýba hlas, zadržíme poslanca na 24 hodín. Ako sa to stalo v ČR pri voľbe prezidenta Havla. To je môj pohľad. „Priestupková imunita“ je zbytočná.

Emil Vestenický: Budem hlasovať za takú imunitu, aká prospeje veci.
Michal Zajac: Áno, imunita by sa mala vzťahovať len na výroky súvisiace s uplatňovaním mandátu poslanca.

Ako vidíte pokračovanie zdravotníckej reformy?

Miroslav Gabriš: Hlavné skupiny, ktorých sa reforma dotýka - pacienti a lekári vyjadrujú svoju nespokojnosť. To znamená, že reforma nie je dobrá a bude potrebné ju zmeniť.

Miroslav Chovanec: To bude záležať od rozhodnutia občanov vo voľbách. Prvé kroky SMERu - SD ak bude vo vláde sú známe - zrušenie 20 a 50 korunových poplatkov, navýšenie finančných zdrojov do rezortu , vrátane prerozdelenia a lepšieho využitia doterajších a vrátenie verejnoprávneho charakteru poisťovniam. Podrobnejšie postupy sú v našom programe.

Anna Kováčová: Výsledky reformy bude potrebné zhodnotiť koncom roka, zaujať stanovisko a navrhnúť prípadné zmeny. Niektoré dopady reformy sme totiž ešte nemohli vyhodnotiť.

Magdaléna Krasulová: V prvom rade treba znížiť poplatky v zdravotníctve. Najmä deti a dôchodcovia by mali mať zdravotnícku starostlivosť bezplatnú.
Juraj Liška: Problematika zdravotníctva je zložitá. Proces zdravotníckej reformy nie je ešte ukončený a treba v ňom pokračovať. Dôležité bude neustále zvyšovať kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Miroslav Maxon: Nemožno pokračovať v zlých rozhodnutiach.
Milan Rehák: Medzi základné ciele patrí stanovenie ceny lekárskych výkonov a naplánovanie ich počtu. K zmene musí dôjsť aj v liekovej politike, napr. zrušeniu poplatkov za lieky pre určité kategórie občanov.

Emil Vestenický: Zdravotníctvo musí byť dostupnou službou na ochranu zdravia pre každého občana.

Michal Zajac: V zavedení individuálnych účtov zdravotného poistenia a v úplnom dotiahnutí odštátnenia zdravotníckych zariadení.

Ste za spoplatnenie vzdelania?

Miroslav Gabriš: V súčasnej ekonomickej situácií by spoplatnenie školstva ublížilo mnohým mladým ľuďom.

Miroslav Chovanec: Určite nie denného štúdia. Mladí ľudia musia mať možnosti vzdelávania sa bez ohľadu na ich sociálny status a možnosti ich rodičov.
Anna Kováčová: Čiastočne áno, tak, aby bolo vzdelanie prístupné všetkým mladým bez ohľadu na materiálne podmienky ich rodín.

Magdaléna Krasulová: Kým nebude kvalitne pripravená obsahová reforma školstva o spoplatnení štúdia nemôže byť ani reči.

Juraj Liška: Som za to, aby vysoké školy mohli časť nákladov na štúdium žiadať od svojich študentov a študenti by mali mať možnosť získať na tieto náklady garantovanú pôžičku s nízkym úrokom. Prispelo by to k tomu, aby mohli študovať aj nadaní študenti zo slabších sociálnych vrstiev.

Miroslav Maxon: Nie. Musíme sa sústrediť na trvalý ekonomický rast, ktorého výsledky môžeme využiť na podporu školstva.

Milan Rehák: Nie, bohatstvo alebo chudoba jednotlivca, rodiny nemôže byť rozhodujúci faktor vzdelania.
Emil Vestenický: Vzdelanci prinesú prospech republike a preto tá musí dať šancu každému.

Michal Zajac: Som za spoplatnenie vysokoškolského štúdia, čo by posilnilo konkurenčné prostredie v školstve a v dôsledku toho aj tlak na vyššiu kvalitu vzdelávacieho systému.

Je nutné kultúru dotovať?

Miroslav Gabriš: Biznis by mal zostať predo dverami kultúrnych, zdravotníckych a sociálnych zariadení.

Miroslav Chovanec: Určite áno. Kultúra prispieva ku skvalitneniu a spríjemneniu života! Nehovoriac už o pozitívnom vplyve na mládež.
Anna Kováčová: Áno, ale len takú, ktorá vychováva a formuje mladých a celý národ k správnym hodnotám.

Magdaléna Krasulová: Trváme na vyčlenení 5 miliárd Sk ročne pre našu kultúru. Kultúra nemôže byť len o biznise.

Juraj Liška: Áno. Kultúru je nutné dotovať. Bez potrebných štrukturálnych zmien je však priama finančná podpora štátu neefektívna a neprináša požadované výsledky.

Miroslav Maxon: Finančnú podporu štátnej i neštátnej kultúry považujeme za samozrejmosť. Osobitnú pozornosť však chceme venovať podpore regionálnej kultúry.

Milan Rehák: Áno, ale nie preto, aby ju štát riadil, ale preto, aby ju sponzoroval a aby zachoval hodnoty tejto kultúry, ktorá robí Slovensko osobité v EU priestore.

Emil Vestenický: Je to nevyhnutné, nie nutné.

Michal Zajac: Nie, financovanie kultúry by malo byť na trhových princípoch. Výnimku tvoria kultúrne pamiatky vo vlastníctve štátu, z ktorých značná časť je v havarijnom stave a o ktoré nemá záujem súkromný investor.

Aký je koaličný potenciál Slobodného fóra?
Miroslav Gabriš: Vysoký.

Strana Smer-SD sľubuje zníženie daní a zvýšenie dotácií. Kde na to chcete získať peniaze?

Miroslav Chovanec: To nie je pravda. Hovoríme o diferenciácií daní. Hovoríme aj o iných prioritách a o inej štruktúre rozpočtu. Chceme zabrániť šafáreniu s finančnými prostriedkami, nehospodárnemu nakladaniu s nimi. Príkladov z doterajšieho vládnutia je dosť a dosť!

Podporili by ste odluku cirkvi od štátu?

Anna Kováčová: Záleží od toho, akú. KDH podporilo sériu zmlúv so Svätou Stolicou a s ostatnými cirkvami. Tieto zmluvy stanovujú vzťahy medzi cirkvami a štátom. V prípade financovania cirkví KDH navrhuje model tzv. asignačnej dane (taliansky model).

Čím chcete garantovať reálnosť vašich predvolebných sľubov?

Magdaléna Krasulová: Garantovať ich možno odborníkmi v ANO a volebným programom, ktorý Transparency International Slovensko vyhodnotila ako najlepší, čo sa týka boja proti korupcii.

Pripúšťate možnosť vytvorenia vašej vládnej koalície s HZDS?

Juraj Liška: Tieto voľby sú najmä o programoch. Buď sa vrátime späť alebo budeme pokračovať v tom, čo sme začali. Sú veci, z ktorých neustúpime, či už je to daňová reforma alebo reforma sociálneho systému. Pre Slovensko bude z tohto pohľadu najlepšia a najlogickejšia koalícia SDKÚ-DS, KDH a SMK. S HZDS a ani so Smerom spolupracovať nechceme.

Vznikla by strana HZD nebyť osobných roztržiek jej členov s Vladimírom Mečiarom?

Miroslav Maxon: Dnes sme štandardnou politickou stranou so svojím programom. Naša politika nie je založená na roztržkách a konfliktoch. Na pokusy pána Mečiara vtiahnuť nás do akejkoľvek konfrontácie nemienime reagovať.

Viete si predstaviť prípadnú účasť HZDS vo vláde bez Vladimíra Mečiara?

Milan Rehák: K obsadeniu postov vo vláde a NR SR budú prebiehať koaličné rozhovory. Dopredu si nenárokujeme konkrétne ministerské alebo parlamentné kreslá. Som presvedčený, že vo vláde nebude pán Dzurinda.

Ako vnímate alkoholické excesy a vulgárne správanie vášho predsedu Jána Slotu?

Emil Vestenický: Mňa zaujíma viacej úmysel, s ktorým je skutok vykonaný než skutok samotný. Predseda Slota nekonal s úmyslom poškodiť republiku ani Slovákov, či odstrašiť ľudí od volieb, čo sa nedá povedať o tých úplatných štrnástich farizejoch, ktorí mu nanútili a beztrestne spustili na neho nehanebnú pascu. Preto mi je milších hoc aj tisíc pijúcich tvorcov ako jeden triezvy ničiteľ. V druhej časti otázky pojem vulgarity skresľujete. Jemné správanie sa Daladiera a Chamberlaina prinieslo smrť státisícom občanov Československa. Hitlerov kat Heydrich mal vyberané spôsoby. Vraj kultivovaný, dnešný Duray vyhlásil tvorcov Trianonskej dohody za vojnových zločincov. Kto je tu vulgárny, pán redaktor?

V čele OKS stoja významní muži Novembra ´89. Prečo sa vám doteraz nepodarilo presvedčiť voličov a dostať sa do parlamentu?
Michal Zajac: Čiastočne preto, že na Slovensku ako keby ešte nenastal čas na etablovanie sa klasickej pravice a čiastočne preto, že voliči sa boja dať hlas strane, ktorá sa nevyskytuje v prieskumoch preferencií na prahu zvoliteľnosti a radšej volia menšiezlo.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 2. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 6. Budovanie zelenej značky
 7. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 8. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 854
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 655
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 830
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 088
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 701
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 503
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 599
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 524
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 394
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 342
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu vykonali hasiči v Trenčianskom kraji v roku 2020 celkovo 581 výjazdov.

25m
Útulky sú nepriamo závislé od pomoci dobrovoľníkov a verejnosti

Pandémia vyškrtla z kalendára útulkov aj adopcie psíkov do zahraničia.

23m

Obyvatelia a návštevníci mesta si už na Námestí Ľ. Štúra cigaretu nezapália.

33m
Odberné miesto na covid.

V Trenčianskom kraji 160.

2 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

25. jan

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

20 h

Podľa aktuálne nastavených parametrov a údajov len z MOM, zriadených rezortom zdravotníctva, by si v Banskobystrickom kraji zopakovali testovanie v šiestich okresoch.

21 h

Už ste čítali?