Trenčín - „Zlá životospráva, stres, zvýšený krvný tlak, obezita a mnoho iných faktorov sú dôsledkom narastajúceho počtu pacientov s diagnózou diabetes. Na Slovensku je evidovaných 4,5 percenta ľudí s týmto ochorením, pričom Trenčiansky, Topoľčiansky a Nitriansky kraj patria medzi oblasti s najvyšším výskytom detského diabetu na Slovensku. Samotný trenčiansky región eviduje päť percent obyvateľov trpiacich cukrovkou,“ zhodnotila situáciu diabetologička Marta Korecová.
„Nevieme presne povedať, prečo práve spomínané regióny evidujú najvyšší počet tohto ochorenia. Existujú však teórie, v ktorých sa domnievame, že zvýšený výskyt diabetu práve v spomínaných oblastiach je dôsledkom väčšej koncentrácie priemyslu a znečistenia životného prostredia ako v iných oblastiach Slovenska.“
Existuje viacero faktorov, ktoré taktiež možno považovať za spúšťače ochorenia. „Mesiac január je mesiacom, kedy je diagnostikovaných najviac pacientov s cukrovkou, práve kvôli jesennému obdobiu chrípkových epidémii. Chrípkové vírusy v kombinácii s niektorým so spomínaných faktorov môžu práve po určitej dobe vyhrotiť až k manifestácii cukrovky,“ hovorí diabetológ.
Nezdravé stravovanie, najmä prílišná konzumácia jedál bohatých na tuky a vynechávanie rastlinnej stravy a samozrejme pohodlnosť, málo pohybu a taktiež aj zanedbávanie prevencie, to všetko môže zvyšovať percento náchylnosti k tomuto ochoreniu.
„Pohodlný spôsob života dnešnej spoločnosti má za následky aj to, že veková hranica, kedy sa diagnostikuje diabetes typu II., inak nazývaný aj diabetes dospelého veku sa neustále znižuje. V minulosti neexistovalo, že mladí ľudia trpeli diabetom II. stupňa, dnes to však nie je nič výnimočné. Je to spôsobené najmä tým, že pribúda obéznych ľudí v mladom veku. Keďže choroba v počiatočnom štádiu nebolí, v mnohých prípadoch je zanedbávaná,“ hovorí lekárka. Prvotné príznaky ochorenia sú najmä malátnosť, smäd, chudnutie a v týchto prípadoch je potrebné navštíviť lekára za účelom ďalších testov, ktoré potvrdia alebo vyvrátia prítomnosť ochorenia. Včasná diagnostika v počiatočnom štádiu a následná úprava životosprávy je pri diabetes dôležitá pre stabilizovanie ďalšieho priebehu ochorenia.
Neexistuje presne definovaná prevencia voči tomuto ochoreniu. Úpravou životosprávy, športom, vyváženým a pravidelným stravovaním a v neposlednej rade aj pravidelnou návštevou lekára máme možnosť znížiť šancu, že toto ochorenie postihne aj nás. Prevenciou vo forme správnej životosprávy prospievame najmä svojmu zdravotnému stavu a zvyšujeme tým aj imunitu voči iným ochoreniam.
-------------------------------------------------------------------------
Rozlišujú sa dve hlavné formy choroby. Typ 1 je inzulíndependentný diabetes mellitus, pri ktorom je potrebné podávať injekcie inzulínu. U tohto typu nie je pankreasom vylučovaný inzulín, preto je nutné podávať ho v injekciách. Typ 2, non-inzulíndependentný diabetes mellitus, ktorý bol predtým označovaný ako diabetes začínajúci v dospelosti, je často možné liečiť len úpravou diéty.
Zdroj:www.centrumzdravia.sk