Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Horúcim zemiakom zasadnutia Rady ObFZ v Považanoch - futbaloví arbitri

V poslednú júnovú stredu sa v Kultúrnom dome v Považanoch uskutočnilo zasadnutie Rady Oblastného futbalového zväzu v Trenčíne, ktorý zastrešuje futbalové kluby a oddiely v okresoch - Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Myjava. Rokovania sa zúčastnila nadpolov

ičná väčšina členov Rady, čiže tento volený orgán konferenciou bol opäť uznášaniachopný.

ROZHODCOVIA - HORÚCIM ZEMIAKOM
Hneď na úvod vyšiel z úst člena Rady I. Grófa na pretras nesplnený bod z predchádzajúceho rokovania, v ktorom sa okrem iného mal doriešiť systém obsadzovania rozhodcov na jednotlivé majstrovské zápasy. On sám mal totižto výhrady k obsadzovaniu arbitrov a pomerne ostro kritizoval jestvujúci systém, ktorý označil za zlý a neobjektívny. Z tohto bodu vznikla znenazdajky zaujímava diskusia, do ktorej sa aktívne zapojili nielen členovia Rady, ale aj výkonného výboru, ako aj garant VV komisie rozhodcov J. Trstenský a predseda KR V. Gajdúšek. To však nebolo na danú tému rozhodcov všetko, nakoľko aj v ďalšej časti rokovania sa opäť hovorilo o arbitroch, ale tentoraz z trochu iného konca - ohľadom ich systému honorovania. Dokonca sa začalo verejne pošuškávať aj o ich možnom štrajku...
Predovšetkým aktuálna téma rozhodcov bola jednoznačne horúcim zemiakom tohto takmer štvorhodinového zasadnutia. No nehovorilo sa iba o rozhodcoch, ale k slovu sa okrem iných dostali aj predsedovia jednotlivých odborných komisíí, ktorí podrobne zmapovali a zároveň štatistický zhodnotili uplynulý súťažný ročník 2005-2006.

Skryť Vypnúť reklamu

ŠTK - PAVEL JEŽÍK
Členovia športovo-technickej komisie pod vedením predsedu P. Ježíka na svojich pravidelných zasadnutiach schvaľovali výnimky jesennej a jarnej časti súťažného ročníka, vzájomné dohody FO, výsledky jednotlivých stretnutí, ako aj kontumačné výsledky za nedostavenie sa na MFZ, predčasne ukončenie pre nízky počet hráčov, neoprávneny štart a inzultácie.
Kontumácie za neoprávnený štart - dospelí za jeseň 1MFZ, za jar žiadna. V prípade dorastencov 4 MFZ (jeseň) - 1MFZ (jar) - žiaci 1 MFZ (jeseň) - 1 MFZ v jarnej časti. Oveľa vypuklejším problémom boli nenastúpenia mužstiev na majstrovský zápas, keď v kategórii dospelých na jeseň tak tomu bolo v 7-prípadoch, na jar v dvoch. U dorastencov 2 (jeseň), 3 (jar), u žiakov 4 zápasy na jeseň a päť na jar. Čo sa týka predčasného ukončenia MFZ pre nízky počet hráčov, tak u seniorov ja jeseň tak tomu bolo 1-krát, na jar 3-krát. U dorastencov na jeseň ani jeden prípad, na jar v štyroch MFZ. V kat. žiakov v jeseni ani raz, počas jari 1-krát. Inzultácii bolo spolu - sedem - v týchto stretnutiach:
1. Bošáca - Bzince (po stretnutí hráč hostí), 2. Motešice - Brunovce (v stretnutí hráč hostí), 3. Bukovec - Polianka (v stretnutí hostia, rozhodca laik), 4. Dol. Poruba - Nová Ves (v stretnutí hráč hostí), 5. Čachtice - Selec (po stretnutí fanúšikom domácich), 6. Zamarovce - Svinná (po stretnutí domácim fanúšikom), 7. St. Lehota - Lúka (v stretnutí hráč hostí).
V jesennej časti boli zo súťaže vylúčené BRUNOVCE, v jarnej časti zo súťaže vystúpili HORŇANY. V jeseni boli tri, na jar dve námietky po stretnutí. Počas celého ročníka ŠTK neriešila žiadne sťažnosti FO.

Skryť Vypnúť reklamu

DK - MIROSLAV JEŠKO
Podľa správy predsedu Disciplinárnej komisie M. Ješka - v jarnej časti uplynulého súťažného ročníka bolo spolu udelených 1037 žltých kariet. V kategórii žiakov - 48 (pokles o 17 ŽK), dorastencov - 254 (pokles o 46 ŽK), dospelých - 735 (pokles o 341 ŽK). V MO dospelých ukázali arbitri spolu 315 žltých kariet, najviac - 30 futbalistom Čachtíc, najmenej - 9 hráčom Dubodiela.
V jarnej časti bolo spolu ukázaných 116 červených kariet - u žiakov 11 ČK (nárast o 6), dorastencov 36 ČK (pokles o tri), u dospelých 69 ČK (pokles o 51 ČK). V MO najviac červených kariet - tri dostali futbalisti V. Hradnej a žiadnú ČK nedostali hráči - Dubodiela, Hornej Súče a Selca.
Počas jari bolo šesť inzultácii, počas jesene dva neoprávnene štarty hráčov, trinásť rozhodcov v jarnej časti malo zastavenú činnosť a potrestaných bolo osem trénerov a vedúcich mužstiev.

Skryť Vypnúť reklamu

KDZ - JOZEF PECHO
Podľa správy predsedu komisie delegátov zväzu Jozefa Pecha - z celkového počtu 306 odsledovaných MFZ delegátmi bolo 266 MFZ obsadených delegátmi ObFZ a 40 MFZ delegátmi ZsFZ. Priemerná známka u hlavného rozhodcu bola 7,63 a u AR 7,91, čo je skutočne vysoký priemer. Delegáti sa podieľali aj na vyhodnocovaní súťaže Fair-play a I. Gróf, P. Ježík, M. Neckář, a J. Šesták sa zúčastnili licenčného seminára DZ a po úspešnom splnení podmienok získali licenciu pre amatérsky futbal „A“ s platnosťou na tri roky. I napriek snahe komisie zlepšiť komunikáciu s rozhodcami prišlo k nesúhlasnému stanovisku pri hodnotení výkonu rozhodcu, alebo k nevhodnému správaniu rozhodcov voči DZ. Preto KDZ prerokovala aj niektoré vyskytnuvšie sa prípady. Jarná časť súťažného ročníka bola veľmi náročná vzhľadom na podmienky dlhej zimy a nahustenia stretnutí i počas týždňa. Všetko sa však podarilo postupne zvládnuť. V druhej polovici júla bude seminár DZ.

KR - VILIAM GAJDÚŠEK
Komisia rozhodcov sa pravidelne stretáva na svojích zasadnutiach každú stredu. Pracuje v novom zložení - V. Gajdúšek, V. Kováč, S. Marcinát a H. Šálek. Je pozoruhodné, že posledne menovaný člen sa za jarnú časť ročníka nezúčastnil ani jedného zasadnutia komisie! Bolo by zaujímave vedieť, že prečo tomu tak bolo a či má význam, aby takýto ľudia (ne)pracovali v komisiach...
V jarnej časti bolo na nominačnej listine 55 arbitrov, ale rozhodca Fiala sa ospravedlnil na celú jar a Chorvát viedol iba zápasy žiakov a dorastu.
V skutočnosti rozhodovalo jar 53 rozhodcov. Na nominačnej listine MO bolo 20 arbitrov. KR v jarnej časti postupovala sytémom, že rozhodca môže byť delegovaný tomu istému mužstvu maximálne 1-krát doma a 1-krát vonku.
Celkove bolo v jari ospravedlnených 140 rozhodcov. Hodnotenie arbitrov MO podľa hodnotenia delegátov - najlepšia pätica: 1. M. Majcher, 2. T. Puna, 3. J. Stračiak , 4. O. Nedveď, 5. V. Pavlovič atď. Asistenti rozhodcu z nominačnej listiny rozhodcov MO boli hodnotení 64-krát s priemernou známkou 7,918. Najlepšia pätica rozh odcov z nominačnej listiny MO ako AR sa umiestnili takto: 1. S. Malec, 2. J. Opatovský, 3.- 4. R. Rožník a M. Mrázik, 5. P. Tabak. Oproti minulému roku sa stav rozhodcov znížil zo 61 na 55, čo je o šesť menej. V minulom roku bol počet ospravedlnení na jedno kolo 13,19 rozhodcu - tento rok iba 10,00 rozhodcu. Často vypomáhali rozhodcovia ZsFZ, ako aj rozhodca zaradený na nominačnú listinu SFZ, i keď pomerne dosť často sa členovia komisie stretávali s nechuťou niektorých arbitrov ísť pomôcť rozhodovať súťaže ObFZ Trenčín. Najviac vypomáhali ObFZ z vyšších súťaži M. Ježík (8 zápasov), V. Kováč (7), M. Ješko (4), M. Kahún (4).

TMK - TIBOR GROFIK
Vedúcim trénersko-metodickej komisie je T. Grofik a dôležitou úlohou v ich činnosti v poslednom období bola najmä príprava a realizácia školení a preškolení trénerov, Naďalej pracujú na vytvorení databázy trénerov a príprave ďalších odborných školení a seminárov. Za uplynulé obdobie riešili aj úlohy spolupráce s KMa ŠF ObFZ a podieľali sa na príprave oblastného kola NPC. Ďalšie úlohy tejto komisie boli plnené priebežne a zo strany VV ObFZ neboli k ich práci žiadne výhrady. TMK sa pravidelne stretávala na svojich rokovaniach minimálne raz do mesiaca, podľa závažnosti riešenia problémov boli na zasadnutia prizvaní aj členovia VV.

KOMISIA MLÁDEŽE A ŠKOLSKÉHO FUTBALU (IGOR SCHLESINGER)
Na zasadnutí komisie najčastejšie riešili otázky organizačného zabezpečenia NIKE Premier Cupu a výber ObFZ na turnaji v Jaroslaviciach.
Zorganizovali štyri výberové stretnutia hráčov - ročníky 1993 a 1994 na ktorých sa zúčastznilo 32 hráčov z našej oblasti. Dobrá je aj spolupráca s KM Západoslovenského futbalového zväzu.

DISKUSIA
Reč bola opäť o rozhodcoch - neprešiel návrh zvýšenia ich paušálu a stredobodom mnohých názorov bol systém ich odmeňovania. Svetlo sveta uzrela aj novinka - mandantná zmluva, voči ktorej boli taktiež výhrady a námietky. Bude rozhodne zaujímave sledovať, ako sa táto dôležitá vec nakoniec uzavrie k obojstrannej spokojnosti.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 609
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 897
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 635
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 292
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 440
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 396
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 295
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 315
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 492
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Obvinila 29-ročného muža zo zločinu týrania blízkej osoby

Trenčiansky policajný vyšetrovateľ obvinil 29-ročného muža zo zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby.

Na Slovensku pribudlo v stredu 2785 infikovaných

269 nových prípadov hlásia z Trenčianskeho kraja.

Ilustračné foto.

Šiestu ligu by sme finančne utiahli, hovorí David Kačerek starší

Je živou dušou beckovského futbalu. 47-ročný David Kačerek starší túži klub spod hradu posunúť medzi oblastnú elitu.

David Kačerek.

Prímestské autobusy v TSK budú od piatka premávať v prázdninovom režime

Autobusy zabezpečujúce prímestskú autobusovú dopravu v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) budú o piatka (30. 10.) premávať v prázdninovom režime.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Zoznam odberných miest v liptovských mestách

Pozrite si, na akých miestach sa bude konať celoplošné testovanie na Covid-19 v liptovských mestách.

Už ste čítali?