rameň Mitická, sa ani nedajú spočítať. Iba na území ich obce je ich asi tridsať, pričom dva pramene sú zastrešené, udržiavané a sú opatrené aj čerpadlami a posedením. Podľa starostu sa však kontroly hygienikmi robia iba na prameni HG3, ktorý ústi do plničky minerálnych vôd. „Kontroly sa robia iba raz za čas, no keďže sú to lesné pramene, nepredpokladáme žiadne znečistenie,“ uviedol. Ako uviedol Ľubomír Škriečka, starosta Chocholnej-Velčíc, obec sa stará o tri kyselky, pri ktorých udržiava čistotu. Okrem kosenia a čistenia prameňov vybudovali aj nové prístrešky. „Kvalita vody sa nekontroluje, robí to hygiena,“ uviedol Škriečka, ktorý predpokladá, že ak by sa vyskytol problém, hygienici by ich o tom určite informovali.
Aj obyvatelia Trenčianskeho Jastrabia majú k dispozícii asi šesť „kyseliek“. U turistov je silno železitá voda obľúbená. Podľa starostu Ivana Bulíka však kvalitu kyseliek nikto nikdy nekontroloval. Medzi kontrolované pramene patrí Kostolná-Záriečie. Ako sa však vyjadril starosta Peter Pilko, majú s ním viac problémov ako radosti. „Ľudia nám tu robia neporiadok, kto príde, ten donesie odpadky,“ posťažoval si starosta. V okolí môžete nájsť pneumatiky, obkladačky... „Kým stoja v rade, odložia si smeti. Aby sme ustrážili poriadok, to by tu musel stáť človek v brnení.“ Obec by podľa neho chcela robiť na svojich dvoch prameňoch aj opravy či nové lavičky, ale keďže dajú množstvo peňazí len na upratovanie po návštevníkoch, nemajú už financie.
V spádovom území Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne sa podľa Petra Pružinca, vedúceho oddelenia zložiek životného prostredia, nachádza niekoľko minerálnych prameňov, ktoré sú využívané občanmi pre lokálne odbery podzemnej vody. Na takzvaných „kyselkách“ robia laboratórne analýzy raz za štvrťrok a na základe obhliadky odberných miest, úrovne starostlivosti o odberové miesta tiež na kyselkách v Kubrej, Trenčianskych Miticiach a v Kostolnej-Záriečí. Podľa Pružinca je účelom zistenie mikrobiologického a biologického zloženia kyseliek s cieľom identifikovať prípadné zdravotné riziká. „V prípade nevyhovujúcej kvality sú zástupcovia obcí poučení o opatreniach na odstránenie nevyhovujúceho stavu,“ vysvetlil.
Ostatné lokálne pramene nie sú podľa neho zo strany RÚVZ v Trenčíne sledované, nakoľko už v minulosti vykazovali opakovane nevyhovujúce mikrobiologické, prípadne biologické vlastnosti, respektíve premenlivú kvalitu podzemnej vody. „Vykonané opatrenia nepriniesli zlepšenie stavu a zo strany obcí a miest ani nebola snaha zabezpečiť nápravu a pravidelnú starostlivosť o kyselky a ich okolie alebo vykonať dodatočné opatrenia, ku ktorým patrí zhodnotenie kvality vody odborne spôsobilou osobou.“
Chemicko-fyzikálne zloženie kyseliek je vykonávané len v minimálnom rozsahu. „RÚVZ nedisponuje komplexným vyhodnotením chemicko-fyzikálneho zloženia žiadnej zo sledovaných kyseliek, nakoľko neboli realizované hydrogeologické prieskumy v predmetných lokalitách s cieľom určiť ich zloženie alebo zdravotné účinky.“
A napriek tomu, že RÚVZ v Trenčíne vykonáva monitoring kvality kyseliek vo vybraných ukazovateľoch, nie je žiadny z prameňov oficiálne povolený na trvalé požívanie vody pre pitné účely a odber a používanie takejto vody je na vlastné riziko užívateľov.