ravotného dozoru. „Pri kolaudácii fontániek v rámci stavieb drobnej architektúry v centrách miest bola kvalita vody overená laboratórnym rozborom a vzorky vyhoveli platnej legislatíve,“ uviedla. „Vzhľadom na to, že využitie fontániek je sezónne a v zimných mesiacoch je voda v nich odstavená, prevádzkovateľ fontániek by mal pred ich spustením, overiť kvalitu vody laboratórnym rozborom.“
V Trenčíne sa obyvatelia i návštevníci môžu zadarmo osviežiť v dvoch pitných fontánkach spravidla od prvého mája do konca septembra, pri dobrom počasí aj v októbri. Obe fontánky sú pravidelne raz do týždňa kontrolované. Okrem rozboru vody sa podľa Jána Múdreho-Šebíka, prevádzkara pri verejnej zeleni, musia robiť často aj opravy. „Najčastejšími sú poruchy tlačidiel a počas užívania sa stane, že sa zanesie tryska alebo odpad,“ vysvetlil. Jedna pitná fontánka je umiestnená na Štúrovom námestí a druhá pri soche. Mesto malo donedávna ešte tretiu pitnú fontánku umiestnenú na oddychovej zóne pri ihriskách, no podľa prevádzkara ju úplne zničili deti. „Všeličo do nej hádzali, poškodili tlačidlo a vykývali stojan. Škoda bola vyčíslená na pätnásťtisíc korún,“ povedal Múdry-Šebík. Zatiaľ nad jej opätovným spustením visí otáznik, pretože v prvom rade musia na opravu zohnať náhradné diely. A tie sa dajú kúpiť iba v zahraničí.
Na bánovskom námestí sú pitné fontánky umiestnené už štvrtý rok. Prednosta Štefan Kobza vidí ale hlavný problém v ich technológii. „Občas fungujú, občas nie a tlačidla opravujeme každý mesiac,“ prezradil. Fontánky sú umiestnené na oboch okrajoch umelej studne, do ktorej zurčí voda a fontánky sú napojené na pitnú vodu. „Ľudia sa s nimi ale skôr hrajú, ako z nich pijú,“ dodal prednosta.
Pitným prameňom sa môžu pochváliť aj Trenčianske Teplice. Nie je napojený na pitnú vodu, ale vyviera priamo zo zeme v malom parčíku a podľa prednostky Anny Hudcovskej je oň veľký záujem najmä zo strany návštevníkov. „Prameň má štyri vývody a nachádza sa v ňom termálna voda, ktorú si ľudia berú aj so sebou do fliaš,“ dodala.