Lubina - Miškech Dedinka – Počas osláv sedemdesiateho výročia založenia miestneho kultúrneho domu pokrstili aj multimediálne CD o svojej obci.
Počas predchádzajúcich pätnástich rokov vydala obec dve knižné publikácie o svojej histórii a zvykoch, no tentokrát vsadila na lacnejšie a modernejšie riešenie.
Multimediálny disk Lubina 1932-2006 vznikal dva roky a obsahuje obe knihy doplnené o ďalšie informácie. Spolu sa na disku nachádza viac ako 800 strán písaného textu a vyše tisíc fotografií, uviedla Oľga Hrabovská, kultúrna pracovníčka. Podľa nej je disk už úplne plný a nevmestila by sa naň už ani jedna fotografia. „Vyše pätnásť rokov sme zbierali, triedili a zaznamenávali, aby sa pre budúce generácie zanechalo všetko o našej obci,“ prezradila Hrabovská. Na vytváraní encyklopédie sa podieľalo množstvo domácich, ktorí poskytli okrem svojich spomienok aj rodinné fotografie na dokreslenie udalostí a vtedajšej doby.
Tí všetci sa stretli na krste v preplnenom kultúrnom dome, kde encyklopédiu aj premietli.
Jej obsah je rozdelený na dvadsať kapitol a množstvo podkapitol a obsahuje taktiež videosekvencie. Počas čítania hrá príjemná hudba miestneho súboru Javorinka a speváckeho zboru. Okrem prírodných podmienok je na disku zaznamenaná história obce od prehistorických vykopávok, cez prvú písomnú zmienku až do júla 2006. Okrem zoznamu všetkých lubinských richtárov tu možno nájsť aj rodokmene rodín obce či vývoj krojov. Najobsiahlejšou kapitolou sú vojny. Okrem popisu udalostí sa tu nachádzajú aj mnohé fotografie a listy vojakov rodinám. V encyklopédii nechýba história školstva či cirkvi a svoje miesto tu majú aj čestní a významní občania, ktorých potomkovia sa krstu tiež zúčastnili. Každý z prítomných počas prezentácie na čiernobielych fotografiách spoznal buď seba alebo svoju rodinu, čo z lubinskej kroniky robí kroniku každého Lubinčana. Súčasťou krstu a osláv kultúrneho domu bola výstava fotografií datujúcich celú históriu kultúrneho domu. Okrem vystavených fotografií mohli návštevníci nahliadnuť do takmer dvadsať plných albumov z rôznych kultúrnych akcií.
Kultúrny dom Milana Hodžu bol otvorený 23. augusta 1936 a okamžite sa stal centrom kultúry lubinských kopaníc, kde sa striedali generácie divadelných ochotníkov, folklórne skupiny, spoločenské organizácie. Pri jeho stavbe pomáhali všetci občania, ktorí prispeli finančne i stavebným materiálom, prezradil Viliam Harušťák, ktorý už štyridsať rokov pracuje v oblasti kultúry a osvety v Lubine a oslavy kultúrneho domu boli súčasne aj jeho oslavami. Vybral som 13. august pre deň osláv výročia a vôbec som si pri tom neuvedomil, že mám v ten deň narodeniny,“ prezradil s úsmevom oslávenec.