Ako informoval člen organizačného výboru podujatia Pavol Kvasnica, podľa vzájomného dohovoru sa do Eschenzu vydala početná skupina Dolnosúčanov - folklóristov. „Vybavení typickými piesňami a tancami z nášho regiónu vo svojich dolnosúčanských krojoch predvádzali slovenskú kultúru vo švajčiarskych mestečkách v okolí Bodenského jazera a najmä v partnerskej obci Eschenz. Krásna slovenská pieseň sa ozývala po mestečkách či dedinkách Švajčiarska, takým spôsobom, že domáci poslucháči nešetrili chválou a uznaním,“ spomína Kvasnica. „Ľudia boli nadšení z našich tancov, spevu či dychovky. Na námestí sme dokonca roztancovali okolostojacich.“
Za už 16-ročnej partnerskej spolupráce medzi Dolnou Súčou a Eschenzom sa nadviazali priateľstvá medzi obyčajnými ľuďmi. Podarilo sa postupne prekonať jazykové, diaľkové a možno spočiatku aj názorové bariéry spred roku 1989. Vytvorili priateľstvá, ktoré budú, s najväčšou pravdepodobnosťou, pokračovať ďalšími návštevami nielen medzi predstaviteľmi obce, ale najmä medzi občanmi. Ako konštatoval Kvasnica, takéto návštevy sú a budú prínosom pre obyčajných ľudí a aj pre Slovensko v oblasti kultúry, cestovného ruchu ale aj gastronómie, podnikania a iných činností nášho každodenného života. Množstvo zaujímavých zážitkov prinieslo ubytovanie hostí zo Súče medzi domáci, v súkromní. „Domáci hospodári zapájali našich ľudí do prác okolo gazdovstva, pomáhali pri statku.“
Realizácia medzinárodného divadelného projektu za účasti Slovákov a Švajčiarov bola náročná na organizáciu, finančné zabezpečenie, či ľudský potenciál. „Vzhľadom na program a počet vystúpení bola naša návšteva vo Švajčiarsku pracovnou, náročnou, ale nezabudnuteľnou. Do rodnej obce sme sa vrátili s dobrým pocitom odvedenej práce a so spomienkami na tie najkrajšie zážitky z celej návštevy,“ dodal Pavol Kvasnica.