Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Pre trénera Petra Sabadku bola stáž v dánskom Horsense veľkou školou

Hoci v hádzanárskych súťažiach na Slovensku je momentálne letná prestávka, predsa len športový život v jednotlivých kluboch sa vôbec nezastavil a svojím spôsobom pulzuje naplno aj v tomto období. Dôkazom toho je najmä séria prípravných a turnajových stret

nutí, ako aj doplnenie družstiev o posily - nové tváre. Navyše, tréner hádzanárok Štartu Trenčín - PETER SABADKA sa zúčastnil aj hodnotnej týždennej stáže v dánskom vrcholovom klube - Horsens. Práve o tom, ako aj ďalších zaujímavostiach z kuchyne družstva žien Štartu, ktoré po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska bude hrať v blížiacej sa novej sezóne 2006-2007 v medzinárodnej česko-slovenskej súťaži žien - WHIL, sme „hodili“ reč.

NAHRAL SI TRÉNINGOVÝ PROCES HORSENSU

Petrovi Sabadkovi sa naskytla jedinečná možnosť vycestovať do Dánska,kde sledoval a hospitoval tréningový proces špičkového dánskeho klubu žien - Horsens, čo kedysi nebolo obvyklou praxou. Tréner dánskeho družstva bol dokonca až taký veľkorysý, že mu umožnil nahrať tréning tímu, čo býva väčšinou iba internou záležitosťou klubu. Sústredenie trvalo štyri dni v tréningovom stredisku Vesterskernige - blízko Snevbordu, odkiaľ je tím mužov účastníkom Ligy majstrov. Bolo zakončené prípravným zápasom s Odense a ďalšia časť prípravy potom už pokračovala v domácich podmienkach Horsensu. Sledoval aj ďalšie prípravné stretnutia a najviac mu imponovali výborné tréningové podmienky, fantastické športové centrá, posilňovne, telocvične, atletické dráhy, rehabilitačné centrá, bazény a všade dostupne tréningové pomôcky. Ako inak - samozrejme, že v klube sa aplikujú progresívne tréningové metódy s komplexným vybavením.

Skryť Vypnúť reklamu

DÁNSKA LIGA JE NAJLEPŠIA NA SVETE

Dánska liga je skutočne najlepšia na svete a okrem legionárok z celého sveta sú tam vynikajúce aj domáce hráčky, so širokou základňou. Zo strany sponzorov je jednoznačný záujem pomáhať a finančne prispievať hádzanej v Dánsku a preto tam nemajú ani takmer žiadne problémy. Vďaka propagácii je tam pestrá a veľká mládežnícka základňa, z ktorej postupne vyrastajú vhodne tipy hráčok. Napríklad talentovaná dorastenka nemá problém kontinuálne zapadnúť do prípravy seniorského A-družstva. Na to všetko je nadviazaná spoločenská klíma, kde sú ľudia pozitívne - takmer bezproblémovo naladení.

NAZREL AJ DO KLUBOVEJ KUCHYNE

Bolo naozaj dostatok príležitosti nazrieť aj do internej kuchyne štruktúry fungovania činnosti tohto známeho klubu. Na každom riadacom poste sú fundovaní, vysokokvalifikovaní odborníci, ktoré vedia čo a kedy spraviť a zariadiť. Všetko je na vysokej špičkovej úrovni a vzorne zabezpečené. Pre trenčianskeho trénera bola samotná stáž veľkou školou a prínosom, lebo mnohé veci si mohol overiť aj na vlastné oči. Niektoré veci z tejto poučnej stáže chce aplikovať aj v Trenčíne, ale iba v rámci tréningových možností a podmienok, ktoré môže vytvoriť domáci klub.

Skryť Vypnúť reklamu

V HORSENSE PÔSOBÍ K. DUBAJOVÁ

Sprostredkovanie tejto stáže bolo aj vďaka slovenskej hádzanárskej legionárky - Katky Dubajovej, ktorá odvádza v Horsense špičkové výkony a rozhodne je veľkolepou profesionálkou. Škoda-preškoda, že táto hráčka nie je oveľa efektívnejšie využívaná v slovenskej reprezentácii, nakoľko práve takýto typ hráčky v „nároďáku“ citeľne chýba. Je to strelkyňa, ktorá pre naše družstvo môže byť iba prínosom. Kdesi sa píše a hovorí, že profesionálne hráčky v zahraničí pomerne málo trénujú. To však vôbec nie je pravda, nakoľko P. Sabadka mal možnosť osobne vidieť náročne dvojfázové tréningy - štrnásť až šestnásť hodín týždenne. Hráčky po skončení tréningového procesu majú možnosť ísť ešte pracovať a zarobiť si ďalšie peniaze - najčastejšie v administratíve alebo v školstve. Vo večerných hodinách sa však opäť venujú hádzanej a trénujú - je to taký ich biorytmus. Spomínana K. Dubajová má svoju lektorku dánštiny, hoci spisovným jazykom je angličtina a hovorí ňou aj tréner.

Skryť Vypnúť reklamu

PO DÁNSKU POVINNOSTI V TRENČÍNE

Po návrate z týždennej stáže v dánskom klube Horsens sa tréner P. Sabadka vrátil k svojej pravidelnej tréningovej práci v domácom Štarte Trenčín, kde viacmenej práve vrcholí herná časť prípravy. Doteraz hráčky absolvovali už niekoľko prípravných stretnutí s WHIL-kovými družstvami, nováčikom z Kunovíc systémom doma-vonku. Doteraz je pre Trenčianky cenné najmä víťazstvo u českého majstra - vo Veselí nad Moravou. Dievčatám treba zatiaľ iba poďakovať za odvedený prístup k tréningom, ktoré boli rozhodne náročne. V prvom rade treba všetko namodelovať najmä na úvod súťaže, aby hráčky po psychickej stránke všetko zvládli. Aj na sústredení v Bóci sa okrem kondičnej pripravenosti zameriavalo aj na psychickú odolnosť, čo vlastne sú dievčatá schopné vydať zo seba.

NÁROČNÝCH PRVÝCH PAŤ KÔL

Prvých päť kôl je veľmi náročných a ťažkých, keď ligu začínajú Trenčianky v Banskej Bystrici, potom príde Olomouc, ktorý hrá európsky pohár, vzápätí sa vycestuje k českému majstrovi do Veselí nad Moravou, vzápätí príde vicemajster zo Šaľe, cestuje sa do Písku, odkiaľ nepriviezli body ani slovenskí favoriti. Až v 6. kole pricestuje na domácu palubovku už taký adekvátnejší súper - Partizánske, s ktorým bude nevyhnutné doma naplno bodovať. Aj preto bude psychická príprava veľmi potrebná a dôležitá.

Svoje sily hráčky testujú na náročných turnajoch a prípravných stretnutiach. Takou generálkou na medzinárodnú ligu WHIL bude určite turnaj v Michalovciach - za časti kvalitných družstiev.

KÁDER DOPLNILI O DORASTENKY

Družstvo žien Štartu bolo viacmenej doplnené o niektoré dorastenky a prišli dve nové hráčky - Zuzana Drotárová z Michaloviec a Ľubica Olšovská z Púchova. Ide o veľmi mladé, talentované dievčatá, ktoré ale nemajú „Whilkove“ skúsenosti, aj keď dorastenka Z. Drotárová bola zaradená v Ačku Michaloviec, ale tam iba pričuchávala prostrediu česko-slovenskej najvyššiej súťaže. Po zabudovaní týchto dvoch hráčok do družstva žien, bude mať družstvo presne dvadsať hráčok. Vekovo ide o veľmi mladé družstvo žien, keď celkový priemer je devätnásť rokov.

Na jednej strane je to pozitívne, nakoľko ide o vývojaschopný „mančaft“, ale na strane druhej sa už teraz budú očakávať od nich dobré výsledky. Na každom poste sa však javí zdravá konkerencia a žiadná hráčka nebude mať v zostave isté miesto. Výrazne však bude chýbať Miška Útla, ktorá sa vrátila späť do Púchova - kvôli zamestnaniu. Cieľ Trenčaniek je však jasný - udržať sa v medzinárodnej súťaži! Priechodná cesta k tomuto cieľu je snáď iba cez družstvo žien Partizánskeho, aj keď u nich sa nezvykne vyhrávať. Vzájomná konfrontácia týchto dvoch kolektívov bude preto veľmi dôležitá, možno rozhodujúca...

Nie je vylúčené, že niektoré favorizované kolektívy môžu súpera podceniť - aj z toho sa dá niečo vyťažiť. Vo „Whilke“ môžu Trenčianky skončiť napríklad na 7. mieste, ale keď by boli v tabuľke posledným tímom zo Slovenska, tak vypadávajú do nižšej súťaže. Preto nevyhnutne potrebujú bodovať aj na palubovkách súperov, kde body budú mať cenu zlata.

KÁDER DRUŽSTVA ŽIEN ŠTARTU PRE SEZÓNU 2006-2007

BRANKÁRKY: Adriana GRANDTNEROVÁ - nar. 1983 (číslo dresu 1), Renáta BABICOVÁ - 1986 (20), Eva PODHRADSKÁ - 1988 (12).
SPOJKY: Katarína UHLIAROVÁ - 1979 (4), Gabika FAŠANGOVÁ - 1988 (5), Zuzana DROTÁROVÁ - 1987 (6), Lucia PETRÍKOVÁ - 1987 (7), Zuzana BAHÝLOVÁ - 1987 (8), Lenka FILIPOVIČOVÁ - 1986 (9), Zuzana ŽIDEKOVÁ - 1988 (10), Mária KUŠOVÁ - 1988 (16).
KRÍDLA: Lucia ČAPLÁKOVÁ - 1988 (2), Zuzana HOLLÁ - 1986 (11), Eva TREBICHALSKÁ - 1986 (13), Alžbeta RECHTORISOVÁ - 1988 (14), Zuzana SUROVČÍKOVÁ - 1987 (17), Ivana BAHÝLOVÁ - 1989 (18).
PIVOTI: Ľubica OLŠOVSKÁ - 1984 (3), Ivana TROCHTOVÁ - 1989 (15), Michaela KOVALIČKOVÁ - 1986 (19).
TRÉNER: Peter SABADKA, LEKÁR: Miroslav MALAY, MASÉR: Dušan KOŽEHUBA, VEDÚCA DRUŽSTVA: Helena KOLAROVIČOVÁ.

PROGRAM
1. KOLO 9.- 10. septembra 2006: Banská Bystrica - TRENČÍN, Veselí na Morave - Kunovice, Písek - Zlín, ŠKP Štart Bratislava - Partizánske, Michalovce - Šaľa, Slávia Praha - Olomouc.
2. KOLO 16.- 17.9.: TRENČÍN - Olomouc, Šaľa - Slávia Praha, Partizánske - Michalovce, Zlín - ŠKP Štart Bratislava, Kunovice - Písek, Banská Bystrica - Veselí na Morave.
3. KOLO 23.- 24.9.: Veselí - TRENČÍN, Písek - Banská Bystrica, ŠKP Štart Bratislava - Kunovice, Michalovce - Zlín, Slávia Praha - Partizánske, Olomouc - Šaľa.
4. KOLO 30.9. - 1.10.: TRENČÍN - Šaľa, Partizánske - Olomouc, Zlín - Slávia Praha, Kunovice - Michalovce, Banská Bystrica - ŠKP Štart Bratislava, Veselí - Písek.

V niektorom z budúcich čísiel Trenčianskych novín prinesieme kompletné vyžrebovanie celého súťažného ročníka.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 2. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 5. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 6. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 20 366
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 603
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 189
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 464
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 821
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 589
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 267
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 116
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 5 932
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 871
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

FOTO: Slnečné popoludnie na zamrznutej Brezine

Pozrite sa, ako príroda čarovala na trenčianskej Brezine.

Dva objekty v areáli bývalej Meriny vyhlásili za kultúrnu pamiatku

Rozhodnutie pamiatkarov nie je právoplatné. Vo veci je možné sa odvolať.

Merina v minulosti zamestnávala tisíce ľudí. Záber z roku 2008.

Požiar rodinného domu hasilo 21 profesionálnych a dobrovoľných hasičov

Požiar zasiahol časť druhého podlažia a strechu rodinného domu.

PCR testy odhalili minulý týždeň v TSK 1574 osôb infikovaných koronavírusom

Na Slovensku malo v minulom týždni pozitívny PCR test 15 316 osôb. Najviac pozitívne testovaných (2888) bolo v Nitrianskom, najmenej (1057) v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Banskej Bystrici nahlásili hromadné prepúšťanie 1 486 zamestnancov

Ohrození sú zamestnanci z oblasti poštových služieb, ide o avizované prepúšťanie v Slovenskej pošte.

Informácie o skríningovom testovaní v Martine

Zatiaľ je v meste k dispozícií deväť funkčných odberových miest, celoplošne sa v metroplote Turca bude testovať najmä počas víkendu.

V druhom kole v Nitre otestovali takmer 41-tisíc ľudí

Väčšina ľudí využila novú aplikáciu, aj vďaka nej sa netvorili rady.

Už ste čítali?