Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Pre trénera Petra Sabadku bola stáž v dánskom Horsense veľkou školou

Hoci v hádzanárskych súťažiach na Slovensku je momentálne letná prestávka, predsa len športový život v jednotlivých kluboch sa vôbec nezastavil a svojím spôsobom pulzuje naplno aj v tomto období. Dôkazom toho je najmä séria prípravných a turnajových stret

nutí, ako aj doplnenie družstiev o posily - nové tváre. Navyše, tréner hádzanárok Štartu Trenčín - PETER SABADKA sa zúčastnil aj hodnotnej týždennej stáže v dánskom vrcholovom klube - Horsens. Práve o tom, ako aj ďalších zaujímavostiach z kuchyne družstva žien Štartu, ktoré po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska bude hrať v blížiacej sa novej sezóne 2006-2007 v medzinárodnej česko-slovenskej súťaži žien - WHIL, sme „hodili“ reč.

NAHRAL SI TRÉNINGOVÝ PROCES HORSENSU

Petrovi Sabadkovi sa naskytla jedinečná možnosť vycestovať do Dánska,kde sledoval a hospitoval tréningový proces špičkového dánskeho klubu žien - Horsens, čo kedysi nebolo obvyklou praxou. Tréner dánskeho družstva bol dokonca až taký veľkorysý, že mu umožnil nahrať tréning tímu, čo býva väčšinou iba internou záležitosťou klubu. Sústredenie trvalo štyri dni v tréningovom stredisku Vesterskernige - blízko Snevbordu, odkiaľ je tím mužov účastníkom Ligy majstrov. Bolo zakončené prípravným zápasom s Odense a ďalšia časť prípravy potom už pokračovala v domácich podmienkach Horsensu. Sledoval aj ďalšie prípravné stretnutia a najviac mu imponovali výborné tréningové podmienky, fantastické športové centrá, posilňovne, telocvične, atletické dráhy, rehabilitačné centrá, bazény a všade dostupne tréningové pomôcky. Ako inak - samozrejme, že v klube sa aplikujú progresívne tréningové metódy s komplexným vybavením.

Skryť Vypnúť reklamu

DÁNSKA LIGA JE NAJLEPŠIA NA SVETE

Dánska liga je skutočne najlepšia na svete a okrem legionárok z celého sveta sú tam vynikajúce aj domáce hráčky, so širokou základňou. Zo strany sponzorov je jednoznačný záujem pomáhať a finančne prispievať hádzanej v Dánsku a preto tam nemajú ani takmer žiadne problémy. Vďaka propagácii je tam pestrá a veľká mládežnícka základňa, z ktorej postupne vyrastajú vhodne tipy hráčok. Napríklad talentovaná dorastenka nemá problém kontinuálne zapadnúť do prípravy seniorského A-družstva. Na to všetko je nadviazaná spoločenská klíma, kde sú ľudia pozitívne - takmer bezproblémovo naladení.

NAZREL AJ DO KLUBOVEJ KUCHYNE

Bolo naozaj dostatok príležitosti nazrieť aj do internej kuchyne štruktúry fungovania činnosti tohto známeho klubu. Na každom riadacom poste sú fundovaní, vysokokvalifikovaní odborníci, ktoré vedia čo a kedy spraviť a zariadiť. Všetko je na vysokej špičkovej úrovni a vzorne zabezpečené. Pre trenčianskeho trénera bola samotná stáž veľkou školou a prínosom, lebo mnohé veci si mohol overiť aj na vlastné oči. Niektoré veci z tejto poučnej stáže chce aplikovať aj v Trenčíne, ale iba v rámci tréningových možností a podmienok, ktoré môže vytvoriť domáci klub.

Skryť Vypnúť reklamu

V HORSENSE PÔSOBÍ K. DUBAJOVÁ

Sprostredkovanie tejto stáže bolo aj vďaka slovenskej hádzanárskej legionárky - Katky Dubajovej, ktorá odvádza v Horsense špičkové výkony a rozhodne je veľkolepou profesionálkou. Škoda-preškoda, že táto hráčka nie je oveľa efektívnejšie využívaná v slovenskej reprezentácii, nakoľko práve takýto typ hráčky v „nároďáku“ citeľne chýba. Je to strelkyňa, ktorá pre naše družstvo môže byť iba prínosom. Kdesi sa píše a hovorí, že profesionálne hráčky v zahraničí pomerne málo trénujú. To však vôbec nie je pravda, nakoľko P. Sabadka mal možnosť osobne vidieť náročne dvojfázové tréningy - štrnásť až šestnásť hodín týždenne. Hráčky po skončení tréningového procesu majú možnosť ísť ešte pracovať a zarobiť si ďalšie peniaze - najčastejšie v administratíve alebo v školstve. Vo večerných hodinách sa však opäť venujú hádzanej a trénujú - je to taký ich biorytmus. Spomínana K. Dubajová má svoju lektorku dánštiny, hoci spisovným jazykom je angličtina a hovorí ňou aj tréner.

Skryť Vypnúť reklamu

PO DÁNSKU POVINNOSTI V TRENČÍNE

Po návrate z týždennej stáže v dánskom klube Horsens sa tréner P. Sabadka vrátil k svojej pravidelnej tréningovej práci v domácom Štarte Trenčín, kde viacmenej práve vrcholí herná časť prípravy. Doteraz hráčky absolvovali už niekoľko prípravných stretnutí s WHIL-kovými družstvami, nováčikom z Kunovíc systémom doma-vonku. Doteraz je pre Trenčianky cenné najmä víťazstvo u českého majstra - vo Veselí nad Moravou. Dievčatám treba zatiaľ iba poďakovať za odvedený prístup k tréningom, ktoré boli rozhodne náročne. V prvom rade treba všetko namodelovať najmä na úvod súťaže, aby hráčky po psychickej stránke všetko zvládli. Aj na sústredení v Bóci sa okrem kondičnej pripravenosti zameriavalo aj na psychickú odolnosť, čo vlastne sú dievčatá schopné vydať zo seba.

NÁROČNÝCH PRVÝCH PAŤ KÔL

Prvých päť kôl je veľmi náročných a ťažkých, keď ligu začínajú Trenčianky v Banskej Bystrici, potom príde Olomouc, ktorý hrá európsky pohár, vzápätí sa vycestuje k českému majstrovi do Veselí nad Moravou, vzápätí príde vicemajster zo Šaľe, cestuje sa do Písku, odkiaľ nepriviezli body ani slovenskí favoriti. Až v 6. kole pricestuje na domácu palubovku už taký adekvátnejší súper - Partizánske, s ktorým bude nevyhnutné doma naplno bodovať. Aj preto bude psychická príprava veľmi potrebná a dôležitá.

Svoje sily hráčky testujú na náročných turnajoch a prípravných stretnutiach. Takou generálkou na medzinárodnú ligu WHIL bude určite turnaj v Michalovciach - za časti kvalitných družstiev.

KÁDER DOPLNILI O DORASTENKY

Družstvo žien Štartu bolo viacmenej doplnené o niektoré dorastenky a prišli dve nové hráčky - Zuzana Drotárová z Michaloviec a Ľubica Olšovská z Púchova. Ide o veľmi mladé, talentované dievčatá, ktoré ale nemajú „Whilkove“ skúsenosti, aj keď dorastenka Z. Drotárová bola zaradená v Ačku Michaloviec, ale tam iba pričuchávala prostrediu česko-slovenskej najvyššiej súťaže. Po zabudovaní týchto dvoch hráčok do družstva žien, bude mať družstvo presne dvadsať hráčok. Vekovo ide o veľmi mladé družstvo žien, keď celkový priemer je devätnásť rokov.

Na jednej strane je to pozitívne, nakoľko ide o vývojaschopný „mančaft“, ale na strane druhej sa už teraz budú očakávať od nich dobré výsledky. Na každom poste sa však javí zdravá konkerencia a žiadná hráčka nebude mať v zostave isté miesto. Výrazne však bude chýbať Miška Útla, ktorá sa vrátila späť do Púchova - kvôli zamestnaniu. Cieľ Trenčaniek je však jasný - udržať sa v medzinárodnej súťaži! Priechodná cesta k tomuto cieľu je snáď iba cez družstvo žien Partizánskeho, aj keď u nich sa nezvykne vyhrávať. Vzájomná konfrontácia týchto dvoch kolektívov bude preto veľmi dôležitá, možno rozhodujúca...

Nie je vylúčené, že niektoré favorizované kolektívy môžu súpera podceniť - aj z toho sa dá niečo vyťažiť. Vo „Whilke“ môžu Trenčianky skončiť napríklad na 7. mieste, ale keď by boli v tabuľke posledným tímom zo Slovenska, tak vypadávajú do nižšej súťaže. Preto nevyhnutne potrebujú bodovať aj na palubovkách súperov, kde body budú mať cenu zlata.

KÁDER DRUŽSTVA ŽIEN ŠTARTU PRE SEZÓNU 2006-2007

BRANKÁRKY: Adriana GRANDTNEROVÁ - nar. 1983 (číslo dresu 1), Renáta BABICOVÁ - 1986 (20), Eva PODHRADSKÁ - 1988 (12).
SPOJKY: Katarína UHLIAROVÁ - 1979 (4), Gabika FAŠANGOVÁ - 1988 (5), Zuzana DROTÁROVÁ - 1987 (6), Lucia PETRÍKOVÁ - 1987 (7), Zuzana BAHÝLOVÁ - 1987 (8), Lenka FILIPOVIČOVÁ - 1986 (9), Zuzana ŽIDEKOVÁ - 1988 (10), Mária KUŠOVÁ - 1988 (16).
KRÍDLA: Lucia ČAPLÁKOVÁ - 1988 (2), Zuzana HOLLÁ - 1986 (11), Eva TREBICHALSKÁ - 1986 (13), Alžbeta RECHTORISOVÁ - 1988 (14), Zuzana SUROVČÍKOVÁ - 1987 (17), Ivana BAHÝLOVÁ - 1989 (18).
PIVOTI: Ľubica OLŠOVSKÁ - 1984 (3), Ivana TROCHTOVÁ - 1989 (15), Michaela KOVALIČKOVÁ - 1986 (19).
TRÉNER: Peter SABADKA, LEKÁR: Miroslav MALAY, MASÉR: Dušan KOŽEHUBA, VEDÚCA DRUŽSTVA: Helena KOLAROVIČOVÁ.

PROGRAM
1. KOLO 9.- 10. septembra 2006: Banská Bystrica - TRENČÍN, Veselí na Morave - Kunovice, Písek - Zlín, ŠKP Štart Bratislava - Partizánske, Michalovce - Šaľa, Slávia Praha - Olomouc.
2. KOLO 16.- 17.9.: TRENČÍN - Olomouc, Šaľa - Slávia Praha, Partizánske - Michalovce, Zlín - ŠKP Štart Bratislava, Kunovice - Písek, Banská Bystrica - Veselí na Morave.
3. KOLO 23.- 24.9.: Veselí - TRENČÍN, Písek - Banská Bystrica, ŠKP Štart Bratislava - Kunovice, Michalovce - Zlín, Slávia Praha - Partizánske, Olomouc - Šaľa.
4. KOLO 30.9. - 1.10.: TRENČÍN - Šaľa, Partizánske - Olomouc, Zlín - Slávia Praha, Kunovice - Michalovce, Banská Bystrica - ŠKP Štart Bratislava, Veselí - Písek.

V niektorom z budúcich čísiel Trenčianskych novín prinesieme kompletné vyžrebovanie celého súťažného ročníka.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 21 121
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 894
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 617
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 698
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 680
 6. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 860
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 646
 8. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 132
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 807
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 565
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Dvojici Čechov hrozia za šírenie falzifikátov 15-ročné tresty

Pätnásťročné tresty odňatia slobody hrozia 72-ročnej žene a jej 46-ročnému synovi za šírenie falzifikátov eurobankoviek.

ilustračné foto

Pre karantenizáciu rómskych obydlí sa obracia na RÚVZ v Trenčíne aj na hlavného hygienika

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v súvislosti s karantenizáciou celých bytových domov v Bánovciach nad Bebravou obracia na Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ)

Mária Patakyová

MY PLUS: Pokojne zostaňte doma, náš týždenník MY si teraz prelistujete už aj online

23 regionálnych titulov MY a niekoľkoročný archív online plus odomknutý exkluzívny obsah na 27 weboch MY - to je MY PLUS.

Cesty TSK i celého Slovenska boli minulý týždeň bez obetí dopravných nehôd

Na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa v minulom týždni stalo 18 dopravných nehôd. Nikto pri nich nezomrel, ťažko sa zranili dvaja ľudia.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Pacientov pribúda, nemocnica v Čadci prosí zdravotníkov o pomoc

Situácia v nemocnici je podľa riaditeľa vážna.

Už ste čítali?