, že v pondelok sa stáva aj najviac dopravných nehôd.
Samozrejme, aj počas ostatných dní zažívame stresové situácie. Nervozitu a napätie môžeme nájsť na každom kroku. Stres nás skrátka môže dostihnúť kdekoľvek a kedykoľvek.
Čo je to stres? Slovo k nám preniklo z anglického „stress“, ktoré vzniklo z latinského slovesa „stringo, stringere“, t. j. sťahovať, uťahovať, zadrhovať. Stres je odpoveďou organizmu na akúkoľvek nadmernú záťaž, ktorá je naň kladená. Nadmerná záťaž vyvoláva v tele reakciu prispôsobovania sa na nové podmienky – tzv. stresovú, prostredníctvom ktorej sa organizmus uvedie do pohotovosti a snaží sa so záťažou vyrovnávať.
Prejavy: Prejavuje sa zrýchlením tepu, zvýšením krvného tlaku, zrýchleným dýchaním, svalovým napätím či inými systémovými zmenami.
Pozitívne účinky stresu: Zlepšuje výkon, zvyšuje našu tvorivosť, stojí za naším uspokojením z dobre vykonanej práce.
Negatívne účinky stresu: Stres sa prejavuje potením, bolesťami hlavy, depresiami, podráždenosťou alebo únavou, v horších prípadoch môže vyústiť do závažných srdcových ochorení, môže spôsobovať žalúdočné vredy, vysoký krvný tlak či infarkt myokardu.
Ako predchádzať alebo potláčať stres a napätie počas šoférovania alebo keď sa ocitnete v dopravnej zápche?
• Relaxujte počas zápchy – snažte sa zhlboka dýchať, ponaťahujte si paže a nohy alebo počúvajte svoju obľúbenú hudbu
• Ak je to možné, otvorte si okno pre lepšie prúdenie vzduchu a zhlboka, pomaly sa nadychujte
• Nestláčajte paže a svaly, nezatínajte zuby – zvyšujete tým napätie v tele
• Nestresujte sa riešením situácie, snažte sa pochopiť, že sú aj dôležitejšie veci v živote
• Myslite optimisticky
• Usmievajte sa
• Žujte žuvačku - štúdia amerických vedcov prináša nové poznatky o tom, že žutie žuvačiek môže byť účinným spôsobom na odbúranie stresu, zníženie napätia a úzkosti počas stresových situácií, ktoré denne zažíva každý z nás.
Autor: tn