ú.
Celkový zdravotný stav sa dá zlepšiť a mnohým úmrtiam na rakovinu sa dá predísť, ak si osvojíme zdravší životný štýl.
Výskyt rakoviny neprestajne stúpa a môže sa vyskytnúť v každom veku, pričom veľa ľudí na ňu zomiera zbytočne. Mnohých by bolo možné zachrániť, ak by boli dostatočne informovaní o rizikových faktoroch, ktoré sa podieľajú na vzniku rakoviny a zúčastňovali sa na pravidelných preventívnych prehliadkach. Ak ľudia poznajú včasné príznaky rakoviny, vyhľadajú lekársku pomoc včas, aby sa mohli liečiť účinnými prostriedkami podľa najnovších lekárskych poznatkov.
(ruvztn), zdroj: Európsky kódex proti rakovine
Základné desatoro proti rakovine
1. Nefajčite! Cigareta je továreň na jedy, obsahuje asi 4000 chemických látok. Spôsobuje smrť ročne asi 1 milióna ľudí na svete.
2. Vyhýbajte sa alkoholu v kombinácii s cigaretou, pretože zvyšuje riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, hrtana, hltana a iných orgánov.
3. Buďte opatrní pri opaľovaní. Ultrafialové lúče môžu spôsobiť rakovinu kože a koža nezabúda.
4. Nesprávna výživa, hlavne strava bohatá na živočíšne tuky a mäso, môže prispieť k vzniku rakoviny hrubého čreva, konečníka, prsníka a tela maternice. Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ako aj obilnín a strukovín - obsahujú množstvo vláknin, ktoré majú ochranný účinok.
5. Dbajte na svoju hmotnosť a neprejedajte sa.
6. Chráňte si zdravie zachovávaním bezpečnostných predpisov pri práci s materiálmi a chemikáliami, ktoré sa považujú za rakovinotvorné (azbest, prašné prostredie, decht).
7. Bezpodmienečne vyhľadajte lekára, ak zistíte na tele nejaké nezvyčajné zmeny, zväčšené uzliny, zmenu materského znamienka, mimoriadne krvácanie, najmä z rodidiel, pri stolici, močení.
8. Rozhodne sa dajte vyšetriť, ak máte dlhotrvajúce ťažkosti ako kašeľ, zachrípnutie, zvláštne zažívacie poruchy, zmeny vo vyprázdňovaní stolice, pri močení, nevysvetliteľnú stratu hmotnosti, nehojace sa rany na perách, koži, v dutinách tela (ústa, nos).
9. Ženy by sa mali dať pravidelne vyšetriť u gynekológa. Raz do roka v období medzi 25. až 65. rokom života a aspoň raz za dva roky by si mali dať vyšetriť cytologický ster – PAP test.
10. Ženy by si mali pravidelne raz mesačne samy vyšetriť prsníky. Vo veku nad 50 rokov by sa mali raz za rok podrobiť röntgenovému vyšetreniu prsníkov (mamografia).