Ako uviedla Mária Špániková, pracovníčka knižnice, literárna súťaž bola prísne anonymná, porotcovia Kornel Földvári, Igor Hochel, Rudolf Dobiáš, Anna Plánková sa až v deň konania súťaže dozvedeli, ktorí autori sú tvorcami jednotlivých poviedok.“ Poviedky do súťaže poslali autori z celého Slovenska, od východu z Bánoviec nad Ondavou, cez Považskú Bystricu, Sádočné, Brezolupy, Svinnú, Senicu, Senec, Trnavu, Bratislavu až po Nové Zámky, jedna prišla dokonca zo švajčiarskeho Bazileja. Zaujímavé bolo, že prevážili „cezpoľní“ autori, ktorí už v Trenčíne nebývajú. Tých bolo o jedného viac – 12, oproti 11-tim Trenčanom. Napriek tomu zo všetkých poviedok silne rezonovala zakorenenosť a hlboký vzťah k súčasnému, nedávno - i dávnominulému Trenčínu a radosť z návratov do rodného Trenčína,“ povedala Špániková
Najvďačnejšími témami pre viacerých autorov bol Trenčiansky hrad, Studňa lásky – parafrázy na povesť o Omarovi a Fatime, trenčiansky kat a Katov dom, Brezina, letné kino, ale aj udalosti z obdobia totality. Niektoré pripomínajú príbehy Jozefa Braneckého.
Ako sa vyjadrili porotcovia, niektoré z poviedok by mohli byť okamžite publikované v tlači. Niektoré však, žiaľ, nespĺňali atribúty literárneho útvaru poviedka. Zo súťažných poviedok vyjde zborník. Prvé miesto za pár kapitol z Omarovho denníka plus príloha A – získal Peter Valášek z Považskej Bystrice, strieborným umiestnením ocenila porota poviedku Ireny Brežnej z Bazileja (Švajčiarsko) Visieť na vlákne a tancovať a na treťom mieste sa umiestnila poviedla Jozefa Repku zo Senice ABC-321 Ublížil som svojmu mestu? Súťažné poviedky budú publikované v pripravovanom zborníku.