
Pri prechode lokality archeologického výskumu v komplexe kláštora na Skalke zasiahol uvoľnený kameň z opevnenia archeologičku Trenčianskeho múzea Tamaru Nešporovú priamo do hlavy. Na následky úderu na mieste zomrela. Rodina, blízki, známi a celá trenčianska verejnosť sa s ňou rozlúčila v piatok 13. októbra.
Ako uviedla riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová, v utorok 10. októbra išla archeologička na obhliadku kláštora na Skalke. „Nešla na výskum, bola sa dohodnúť so správcom Horváthom na podmienkach uzatvorenia zmluvy o archeologickom výskume, ktorý nariadil Pamiatkový úrad. Keď prechádzala so správcom kláštora okolo múra, po chodníku, ten sa zrútil. Uvoľnené kamene ju zasiahli a spôsobili jej zranenia, ktorým na mieste podľahla. Bola to desivá náhoda, keby tam niekto vyšiel, deti, turisti, mohlo sa to stať hocikomu inému,“ povedala Babičová. Všetky práce sú teraz na Skalke zastavené.
K realizácii výskumu ju ako skúsenú odborníčku s osvedčenou spôsobilosťou na danú prácu oslovila farnosť v Skalke nad Váhom. Tamara Nešporová bola totiž prvou profesionálnou archeologičkou v Trenčianskom múzeu, pôsobila tu takmer 40 rokov, od septembra roku 1967. Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová pripomenula, že pod jej vedením sa uskutočnilo veľa výskumov priamo v meste, ale aj v širokom okolí. „Práve ona urobila najrozsiahlejší výskum na Trenčianskom hrade. Vyvrcholením jej celoživotnej práce bolo nedávne sprístupnenie rotundy, kde predstavila vzácne nálezy, jej dielom bolo vykopanie samotnej rotundy. V súčasnosti robila výskum na fare a len v týchto dňoch dokončila podklady na expozíciu v krytých mestských verejných WC, ktoré majú byť onedlho otvorené.“ Nečakaný odchod pani Tamary Nešporovej, ktorá by v novembri oslávila 64. narodeniny, znamená veľkú stratu pre slovenské múzejníctvo i archeológiu.
Okolnosti nešťastného prípadu sú predmetom vyšetrovania polície a Inšpektorátu bezpečnosti práce.