ji. Uviedol to Viliam Gajdošík zástupca pre bezpečnosť práce. Od začiatku roka sa v kraji stalo spolu 26 závažných pracovných úrazov. Gajdošík upozorňuje, že oproti minulému roku zaznamenali v rámci kraja nárast počtu pracovných úrazov.
„Najčastejšie závažné pracovné úrazy sa vyskytujú v dopravných a stavebných činnostiach,“ poukázal na tento fakt zástupca trenčianskeho inšpektorátu práce. „Približne osem prípadov pracovných úrazov sa končí smrťou,“ doplnil.
„Vyzývame zamestnávateľov, aby vykonávali všetky zásadné opatrenia na ochranu života a zdravia zamestnancov tak, aby sa tento neprijateľný trend zastavil,“ uvádza Viliam Gajdošík. Ako však upozorňuje, existujú mnohé prípady, kedy došlo k porušeniu predpisov aj zo strany samotných zamestnancov, preto možno povedať, že bezpečnosť a ochrana zdravia, je aj v ich rukách.
Zákon je v tomto smere veľmi dôsledný. Nové predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci stanovujú povinnosti zamestnávateľov i zamestnancov. Hlavným nositeľom zodpovednosti v tejto oblasti je však zamestnávateľ,“ upozorňuje Gajdošík a dodáva, že okrem zodpovednosti voči samotnému zamestnancovi je tu aj zodpovednosť trestnoprávna a výnimkou nemusí byť ani možný finančný postih zo strany poisťovní a Inšpektorátu práce.
„Dodržiavanie bezpečnosti práce je neuspokojivé, 99 % previerok potvrdzuje nedostatočnú starostlivosť o pracovnú bezpečnosť zo strany zamestnávateľov,“ potvrdil Gajdošík.
Podľa neho treba konať najmä v oblasti prevencie a pripomína, že Inšpektorát práce ponúka možnosť bezplatného poradenstva v oblasti bezpečnosti práce. „Aby sa problematika nezužovala len na represiu,“ dodal.
Jednou z priorít európskych inštitúcií je aj bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. Európska agentúra pre BOZP v španielskom meste Bilbao realizovala v uplynulých dňoch kampaň s názvom, „Európsky týždeň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci“. Do akcie sa zapojil aj trenčiansky Inšpektorát práce.