Návrh príslušného zákona z dielne ministerstva školstva totiž diskriminuje verejné školské zariadenia, uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) Ján Gašperan. Súkromným a cirkevným zariadeniam návrh novely garantuje trojročné obdobie, v ktorom samospráva musí škole previesť na účet najmenej 85 percent z prostriedkov na to vyčlenených z výnosu dane z príjmu fyzických osôb. Odborári navrhujú, aby sa rovnaká garancia vzťahovala aj na verejné ZUŠ-ky, materské školy a ostatné školské zariadenia.
Zástupkyňa riaditeľky Základnej školy v Bánovciach nad Bebravou Monika Uhrinová je so súčasným financovaním štátnych škôl spokojná. „Dostávame podľa normatívy peniaze na každého žiaka a načas,“ vysvetlila. Riaditeľka Základnej umeleckej školy v Trenčíne Mária Špániková si tento rok zatiaľ tiež nesťažuje. Síce nemá záruky, že jej mesto dá potrebné financie, no momentálne je všetko v poriadku. „Keď sme boli pod okresom, chýbalo nám na mzdy aj na prevádzku,“ uviedla. Vtedy vraj škola dostávala od samosprávy iba desať percent financií a zvyšné peniaze museli získavať zo školného. Podľa riaditeľky základnej školy v Trenčianskej Turnej je iná situácia v mestách a iná v obciach. „My sme jediná škola v dedine, tak dostávame celú dotáciu,“ vysvetlila riaditeľka.
Gašperan odmietol tiež medializované informácie, že pripravovaný zákon finančne zvýhodní školy so starším učiteľským zborom pred školami s mladými zamestnancami. Obavy v učiteľských kruhoch vznikli z dôvodu, že zákon po novom zohľadňuje v normatívoch zaradenie pedagogických zamestnancov školy do platových tried. Školy so staršími učiteľmi, a teda aj väčšími platovými nárokmi vyplývajúcimi z mzdových predpisov, boli podľa Gašperana naopak znevýhodnené, pretože pri výpočte normatívu tento fakt nebol zohľadnený. „Teraz sa len objektivizuje súčasný stav na školách a školských zariadeniach a vytvárajú sa rovnaké podmienky pre všetky školy a školské zariadenia, ktoré sú financované cez prenesený výkon štátnej správy,“ uviedol Gašperan.
O predmetnej novele zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení majú v decembri rokovať poslanci Národnej rady SR v druhom čítaní. Ministerstvo školstva predložilo zákon s cieľom zastaviť veľký nárast počtu súkromných školských zariadení, ktorý príliš zaťažuje rozpočet rezortu.