Autor mnohých kníh o histórii píše už šesťdesiat rokov a ako sám tvrdí, táto jeho záľuba vznikla ešte v detstve pri táborákoch. „Stále som rozprával rôzne príhody, až vo mne vznikla túžba písať,“ spomína. Prvým pokusom vraj bol denník a v čase vojenčiny aj poviedky. Chcel byť spisovateľom, písať poviedky a romány, dať priestor fantázii. História nad ním však zvíťazila a aj ju vyštudoval. „Zistil som, že sa dá spojiť história i príbeh,“ vysvetľuje autor, podľa ktorého majú jeho knihy práve preto taký ohlas, lebo sú rozprávaním o histórii.
Napísal zhruba dvadsať kníh, no teraz sa snaží spracovať celé dejiny Slovenska. „Budú mať desať zväzkov a chcem zobraziť najkrajnejšie začiatky až po súčasnosť,“ prezradil Dvořák, ktorý je v písaní už v dvanástom storočí. Za mnoho desaťročí sa mu vraj nazhromaždilo kvantum materiálov, veľa sa dozvedel aj od historikov a archeológov, ktorí mu vraj prezradili veci nikdy predtým nezverejnené. „Najväčším problémom je spojiť históriu s príbehom. Presne viem, o čom by som mal písať, no potrebujem k tomu nájsť príbeh,“ vysvetľuje. Pri spracovávaní svojej najslávnejšej knihy Zlatá kniha o Bratislave potreboval príbeh, na ktorom by spracoval maďarizáciu. „Po veľkom hľadaní som vytvoril komorný príbeh o človeku, ktorému ukrivdili, čo povedalo oveľa viac ako drastické príbehy,“ uviedol.
Najnovšia kniha Pavla Dvořáka sa nazýva Prvá kniha o Bratislave, pretože bude nasledovať ešte druhá a tretia. Spracováva podľa autora dejiny Bratislavy od prvopočiatku od treťohôr, keď vznikal priestor, na ktorom vyrástlo dnešné hlavné mesto. Kniha s názvom dobrodružstvo s veľrybou spomína aj mamuty. „Jedna čitateľka mi nadšená telefonovala, že po jej ulici chodili mamuty. Vraj má chuť začať kopať,“ uviedol. Trojica kníh bude pokračovať starším pravekom až do staršej doby železnej, kedy sa podľa autora v Bratislave udialo niečo, o čom ešte nevieme. Na hrade bolo pravdepodobne hradisko a v okolí vyrástli kniežacie mohyly. „V nich sa našli keramické nádoby, ktoré zachycujú život pred tritisíc rokmi a tu sa pravdepodobne objavil prvý mýtus ženy na vrchole stromu, ktorá spína ruky ku hviezdam,“ vysvetľuje. Podľa neho sa tento motív objavil až trikrát, čo nemôže byť náhoda.
Rodák z Prahy strávil väčšinu svojho života v Bratislave, no už dvadsať rokov žije v Budmericiach. Počas vojny býval aj v Trenčíne, neskôr na letisku v Biskupiciach strávil 14 mesiacov vojenčiny.