„Tento ročník patrí k tým menej úrodným, zapojilo sa menej autorov, ako po iné roky,“ uviedla Marta Halečková, organizátorka súťaže z Miestneho odboru Matice slovenskej v Trenčíne. Viac ako stovku prác prihlásilo 25 autorov. Súťažili vo dvoch kategóriách – stredoškolská mládež a dospelí a vo dvoch žánroch – poézia a próza. „Sme veľmi radi, že súťaž, ktorá pôvodne vznikla ako regionálna, sa časom prepracovala na celé Slovensko,“ uviedla Halečková.
Predsedom poroty je dlhé roky Jaroslav Rezník. Ako prezradil, je i autorom názvu súťaže, pričom sa nechal inšpirovať legendami opradenou studňou na Trenčianskom hrade. „Keď pred štrnástimi rokmi súťaž začínala, mal som päťdesiat. Pri súťaži som dospel aj ja, dozrel, nechcem povedať, že i zostarol,“ s úsmevom dodáva Rezník. Ocenil stúpajúcu umeleckú úroveň amatérskych prác v kategórii dospelých. „Niektoré by bolo možné okamžite i publikovať,“ dodal.
V kategórii poézia – študenti stredných škôl, si svoje schopnosti zmerali siedmi autori. Prvé miesto obsadila Adriána Juríčková, druhé miesto básničky Michala Kováča. Básnická kolekcia Kristíny Trníkovej sa umiestnila na treťom mieste. V kategórii dospelých z osem autorov, vyhrala metaforicky i myšlienkovo suverénna tvorba Ladislava Michalca. Básne Heleny Kakulovej obsadili druhé miesto a na tretiu priečku porotcovia umiestnili básne Janky Fabovej.
Do súťažnej kategórie próza - stredoškoláci, prišli len štyri práce a všetky ocenili. Najlepšou sa porote zdala práca Veroniky Mikulovej. Na druhom mieste skončili Diana Straková a Ľubica Lišková a tretiu priečku obsadila so svojim rozprávaním Ivana Roncová.
Kategóriu dospelých obohatilo jedenásť širšie koncipovaných prác z dielne šiestich autorov. Porotu najviac zaujala „Povesť o trenčianskom majstrovi katovi“ autorky Jany Judíniovej. Prekvapením boli práce Jozefa Páleníka, ktorý spolu s Pavlom Matejkom obsadil druhé miesto. Tretie miesto patrí Helene Kakulovej za cestopisné reportáže.
Porota ešte na záver udelila dve zvláštne ocenenia. Cenu primátora Mesta Trenčín si prevzala Ružena Viskupovičová a cenu Vojtecha Zamarovského si z trenčianskej knižnice odniesol Elemír Beďač.