Pre fyzické osoby sa od budúceho roka zvýši minimálny príspevok z dane z príjmu zo súčasných 20 na 100 korún. Právnické osoby budú môcť tak ako doteraz darovať vybraným verejnoprospešným organizáciám sumu najmenej vo výške 250 korún.
Podľa schválenej novely zákona o dani z príjmov budú môcť dve percentá z dane príjmov smerovať len na ochranu a podporu zdravia, podporu športu mládeže, sociálnu pomoc, či na zachovanie kultúrnych hodnôt. Z okruhu prijímateľov poslanci vylúčili organizácie tretieho sektora vyvíjajúce aktivity v oblasti vzdelávania, ochrany ľudských práv a ochrany životného prostredia.
Koordinátorom kampane Ľudia ľudom v Trenčianskom kraji, ktorou sa mimovládnej organizácie snažili na problém upozorniť, bola Trenčianska nadácia.
Predstavitelia nadácie vnímajú rozhodnutie so zmiešanými pocitmi. Ako uviedla Jana Sedláčková, na jednej strane je výborné, že ľuďom aj firmám zostala možnosť rozhodnúť sa a venovať dve percentá z dane niektorej z organizácií, ktorú poznajú a ktorých program považujú sa prospešný a užitočný. „Na druhej strane je nepochopiteľné, prečo sa schváleným zákonom rozdelili mimovládne organizácie na „prijateľné“ a „neprijateľné“. Prečo je členom vlády a parlamentu také nesympatické napríklad školstvo alebo ochrana životného prostredia, keďže sa rozhodli, že organizácie s takýmto zameraním podporu dve percentá nesmú dostať,“ povedala.
Drahomír Stano z ekologickej organizácie Pre Prírodu vníma rozhodnutie ako šikovný politický ťah vraziť klin medzi organizácie tretieho sektora. „Je diskriminačné nielen voči prijímateľom, ale aj voči fyzickým osobám - potenciálnym poskytovateľom, ktorých suma dvoch percent z dane bude nižšia ako 100 korún. Toto rozhodnutie ich degraduje na občanov „druhej kategórie“,“ tvrdí. Upozorňuje však, že oveľa horším rozhodnutím je povinnosť mimovládnych organizácií zdaňovať príjmy zo svojej podnikateľskej činnosti. „Malé MVO s lokálnym alebo regionálnym pôsobením to môže položiť na kolená. Budú postavené na roveň podnikateľským subjektom, ale s tým znevýhodnením, že organizácie tretieho sektora môžu všetky zarobene prostriedky vložiť iba a výhradne do predmetu svojej činnosti. A štát im nikdy neposkytne ani príspevok na vytvorené pracovné miesto.“ Ako však dodáva, ľudia, ktorí sú rozhodnutí konať dobro, budú takto konať bez ohľadu na podporu, alebo reštrikcie štátu.
Riaditeľka Trenčianskeho hradného divadla Zuzana Mišáková považuje rozhodnutie parlamentu za nešťastné. „Myslím si, že ochranári, ktorých z okruhu prijímateľov vylúčili, robia možno záslužnejšiu činnosť, ako napríklad kultúrnici. Veď, keď zlikvidujeme Zem, čo budeme robiť?“