spotrebu. Občanovi to ukladá zákon o veterinárnej starostlivosti. Ide o národný predpis a nie je nad rámec práva EÚ, uviedol to v utorok 23. januára minister pôdohospodárstva SR Miroslav Jureňa. Prax bude taká, že obvodný veterinár sa podľa počtu oznámených zabíjačiek rozhodne, kde a koľko kontrol na nebezpečnú larvu Trichinellu spiralis v svalovine ošípanej vykoná. Ľudia sa totiž môžu nakaziť surovým mäsom z ošípanej, v ktorom bol zistený parazit svalovec. Po zasiahnutí srdcového svalu alebo nervovej sústavy parazitom nastáva u človeka smrť. Vzorku mäsa ošípanej odoberie na vyšetrenie prítomnosti nebezpečného parazita svalovca veterinár, alebo ju z vlastnej iniciatívy odoberie a odovzdá štátnemu veterinárovi sám občan.
Veterinár zabezpečí, že tieto vzorky budú analyzované. Sú prípady, že niekto chová 10 ošípaných a 9 odpredá, a možno do verejného stravovania, teda tu už vzniká podľa ministra riziko. Nedávne monitoringy EÚ preukázali, že napr. vo Francúzsku v rámci domáceho chovu ošípaných bol asi u 400 kusov zistený parazit. „Ja by som to nezľahčoval, nepodceňoval,“ povedal minister. Občan tak dostáva možnosť skontrolovať si, akú ošípanú chová a tiež bude mať istotu, že studený výrobok z jej mäsa je zdravý výrobok. Svalovec sa ničí pri tepelnej úprave mäsa pri 63 a viac stupňov Celzia.
Uvedený režim pri zakáľačkách sa bude rok alebo dva monitorovať. „Ak z neho preukážeme, že sa svalovec na Slovensku nevyskytuje, môžeme získať ústupky aj vo veľkochovoch ošípaných, čo nás stojí pomerne veľké peniaze,“ povedal minister. Po dobrých výsledkoch monitoringu v SR môže po roku EÚ požiadať o redukciu analýz ošípaných pre verejný trh aj pre súkromnú spotrebu.
Ak občan pred zabíjačkou nesplní oznamovaciu povinnosť a vzorka z mäsa jeho ošípanej potvrdí výskyt parazita, sankcia pre občana bude 20 000 korún.
Ročne sa na Slovensku realizuje asi 300 000 zabíjačiek. Peniaze na vyšetrenie parazita sú v štátnom rozpočte zabezpečené, jedno vyšetrenie na trichinellu stojí v SR - vzhľadom na použitú metódu 55 až 100 korún.