„Zvažujeme, že školné bude zadarmo. Možno padne návrh, že aj školské stravovanie v týchto školách bude zadarmo alebo dotované, ako je to v jednotlivých základných školách.“ Minister Mikolaj ďalej tvrdí, že sa nemusí stanoviť povinná škôlka, pretože v súčasnosti na Slovensku navštevuje materské školy až 91 percent päťročných detí. Tento zámer podporuje aj učiteľka prvého ročníka na Základnej škole Kubranská cesta v Trenčíne Ingrid Slezáková. „Nasilu nemá nič zmysel, no škôlka je potrebná najmä pre jedináčikov, ktorých stále pribúda,“ vysvetlila.
Riaditeľka Materskej školy v Mníchovej Lehote Elena Lacová s plánovanou zmenou súhlasí, aj keď už teraz navštevujú škôlku všetky deti. Podľa nej by deti zo sociálne slabších rodín boli na školu lepšie pripravené. Podľa riaditeľky súkromnej materskej školy v Čachticiach Ľubice Gogolovej si niektorí rodičia myslia, že stačí, ak sa dieťaťu venujú. „Pre dieťa je dôležité aj sociálne cítenie a spolupráca v skupine,“ dodala. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy Slovenska sa zhoduje s rezortom školstva v tom, že materské školy by už nemali patriť medzi školské zariadenia, ale mali by sa stať súčasťou školského zákona. „Stali by sa školami,“ povedal Mikolaj. Keď sa bude činnosť materských škôl riadiť školským zákonom, malo by sa zmeniť aj financovanie, navrhuje predseda školských odborárov Ján Gašperan. Znamenalo by to zásah do originálnych kompetencií obcí, ktoré získali po decentralizácii verejnej správy. Nová úprava by mala zaručiť, že každé 5-ročné dieťa bude mať možnosť navštevovať materskú školu. V prípade, že v obci nebude škôlka, tak jej funkciu bude zabezpečovať základná škola, dodal šéf rezortu školstva.
Rezort školstva predložil do pripomienkového konania Návrh koncepcie predškolskej výchovy, v ktorej navrhuje štyri alternatívy. Prvé tri počítajú s povinnou škôlkou pre 5-ročné deti. Posledná, štvrtá, ktorú presadzuje ministerstvo, ráta s dobrovoľnou predškolskou výchovou. Podľa návrhu by štát platil mesačné poplatky rodičom, ktorých dieťa by chodilo do škôlky. Štátnu kasu by to stálo asi 263 miliónov korún.
Autor: ak