V marci nebude chýbať takzvané „hlasné čítanie“, ktoré tu funguje po celý rok. Deti na takýchto stretnutiach nahlas čítajú úryvky z literatúry. Podľa riaditeľky knižnice Evy Berkovej je nevyhnutné, aby sme sa pri čítaní počuli, pretože práve deti mávajú s hlasnou a správnou výslovnosťou často problémy. Hlasné čítanie v knižnici funguje už dva roky a zúčastňujú sa na ňom aj žiaci zo špeciálnej školy.
Už viac ako desať rokov realizujú v knižnici projekt Z každého rožka troška. Je robený formou „škola hrou“, kde deti nielen odpovedajú, ale sa aj dozvedajú nové informácie. Podľa Berkovej ide o kvíz pre žiakov základných škôl od druhého do siedmeho ročníka. „Deti si na ňom súťažno-zábavnou formou precvičujú vedomosti z literatúry, vlastivedy, zemepisu, histórie a prírody Slovenska,“ vysvetľuje. Žiaci sa oboznámia aj s priestormi knižnice a podľa Berkovej, nadobudnú pocit, že vedomosti, ktoré im absentujú, môžu získať aj štúdiom kníh.
Kvíz je obľúbený aj u pedagógov. Keďže je o takéto súťaženie veľký záujem, trvá od marca až do mája. „Každý deň dopoludnia k nám budú chodiť žiaci základných škôl,“ hovorí. Téma kvízu je každý rok iná. Deti sa tak už mohli stretnúť s históriou Nového Mesta, či Dobšinského rozprávkovým chodníčkom. „Keď sme vstupovali do Európskej únie, deti sa dozvedali napríklad o štátoch únie,“ dopĺňa riaditeľka. Okrem detského kvízu bude v marcovom programe podujatí aj 40. ročník festivalu prednesu poézie a prózy, Vansovej Lomnička, beseda so spisovateľkou Marianou Komorovou, prednáška pracovníka národného biografického ústavu Zdenka Ďurišku, spojenú s literárnym pásmom venovaným rodu Hrušovských viažucich sa k Novému Mestu nad Váhom.