Štvrtok, 6. máj, 2021 | Meniny má HermínaKrížovkyKrížovky

Festival Aničky Jurkovičovej je na Slovensku ojedinelý

Anička Jurkovičová, prvá slovenská ochotnícka herečka, sa narodila v Novom Meste nad Váhom. Myšlienka založiť ochotnícky festival sa zrodila práve na jej počet.

Na začiatku stála žena, ale aj muž...
Prvým iniciátorom bol režisér novomestských ochotníkov Štefan Psotný. V roku 1998 s týmto nápadom prišiel za riaditeľom kultúrneho strediska Jánom Mikuškom, ktorý myšlienku privítal s nadšením. Názov festivalu však vznikol až po vzájomných diskusiách. „Bol to výborný námet pre základný motív festivalu, v ktorom dôležitú úlohu hrá žena,“ vysvetľuje Mikuška. Podľa neho je na Slovensku zatiaľ ojedinelý. „U nás fungujú kresťanské divadelné festivaly, tiež festivaly s ľudovou tématikou, my sme chceli priniesť niečo nové,“ hovorí riaditeľ kultúrneho domu. Vznikla celoslovenská prehliadka neprofesionálnych divadelných súborov s inscenáciami slovenskej dramatickej tvorby mapujúcej postavenie ženy v spoločnosti. Leitmotívom celého festivalu je teda pochopiteľne žena.

Skryť Vypnúť reklamu

Od prvého ročníka po dnes
Ten prvý, v roku 1998, bol ponímaný najviac slávnostne, bolo to niečo nové. Vďaka festivalu na pár dní viac ožilo kultúrne dianie v meste. „Po rokovaniach so školami začali na festivalových predstaveniach zapĺňať divadelnú sálu študenti,“ hovorí Mikuška. Festival sa postupne dostával do povedomia a dnes už má svoje zázemie. Každým rokom napreduje. „Myslím, že v každom ročníku sa nájdu predstavenia, ktoré prekračujú priemer ochotníckeho divadla,“ pokračuje Mikuška. Spomína si aj na menej príjemné zážitky. „V jednom odbornom periodiku vyšiel článok, kde sa nám redaktor snažil vysmievať, že Anička Jurkovičová vôbec nie je našou rodáčkou,“ hovorí. Riaditeľ kultúrneho strediska neváhal, a cez múzeum našiel dokument, ktorý potvrdil, že slová redaktora nie sú pravdivé. Spomínanému divadelnému kritikovi poslal list s kópiou overenia pravdivosti, že prvá ochotnícka herečka sa skutočne narodila v našom kraji, teda v Novom Meste nad Váhom. „Ten človek na to vôbec nereagoval,“ spomína Mikuška dnes už s nadhľadom.
Festival postupne dopĺňali sprievodné akcie, medzi nimi má pevné miesto napríklad každoročná výstava výtvarného umenia. „Výstavy nadväzujú na festival buď tematicky, alebo je žena samotnou autorkou,“ upresňuje Mikuška. Ďalšou sprievodnou akciou sa stal po prvých ročníkoch aj Kvet Tálie. Jubilejný desiaty ročník sa teší festivalovej premiére v Divadielku galéria. Tu sa zrejme začne tradícia, ktorú tento rok otvorí svojou hereckou monodrámou Zuzana Kronerová.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvet Tálie
Kvet Tálie je ocenenie významnej slovenskej herečke, ktorej meno by malo byť v spojení s divadlom notoricky známe. S myšlienkou odovzdávať Kvet Tálie prišiel riaditeľ festivalu Alexander Koreň pri príležitosti jubilejného piateho ročníka v roku 2002. „Inšpiroval som sa festivalom Art Film a Mostom slávy, kde umiestňujú ocenení umelci tabuľky s menom,“ vysvetľuje Koreň. Tento festival je sviatkom ochotníckeho divadla a tak ocenenia Kvet Tálie venujú slovenským herečkám, ktoré začínali ako ochotníčky. „Je to predovšetkým celoživotná cena za prínos do divadelného diania, nie ohodnocovacia,“ vysvetľuje Ján Mikuška. Zároveň hovorí, že laureátky by mali byť akýmisi piliermi ženského herectva na Slovensku. „Preto sa snažíme oceňovať herečky, ktoré už majú za sebou kus hereckej práce“ pokračuje. Návštevníci festivalu mohli stretnúť počas posledných piatich rokov s dnes už zosnulou Katarínou Kolníkovou, ktorá bola prvou ocenenou. Ocenenie získali Viera Strnisková, Mária Kráľovičová, Eva Krížiková a Vilma Jamnická. Práve táto herečka, ktorá vlani oslávila 100 rokov, bola pre mnohých najsilnejším zážitkom. „V jej veku recitovať Villonovu báseň spamäti bez akéhokoľvek zaváhania a to takmer päťnásť minút je neuveriteľné,“ spomína Koreň. Pred každým ročníkom má organizačný výbor vytipované tri horúce kandidátky. „Bol som veľmi milo prekvapený, keď som zatelefonoval napríklad Márii Kraľovičovej, že ju k nám pozývame, s akou pozitívnou odozvou to prijala,“ spomína Ján Mikuška. Všetky ocenené herečky boli podľa neho doposiaľ nadšené, že takýto festival na Slovensku vôbec existuje, pretože divadlo v menších mestách často prežíva len veľmi ťažko. Tento rok si cenu Tálie prevezme Majda Paveleková. „Funguje ako komička, tak som sa trochu obával, čo mi povie, keď jej to navrhneme, ale prijala to výborne,“ hovorí Ján Mikuška. Horúce kandidátky budúceho jedenásteho ročníka dnes už figurujú na zozname. Sú medzi nimi Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Zdena Grúberová a Eva Kristínová. Ktorej podpis sa objaví na pamätnej doštičke, ukáže až budúci jedenásty ročník.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedenásty ročník – vyhliadka európskeho festivalu
Novú dekádu existencie ochotníckeho festivalu v Novom Meste nad Váhom by mohol otvoriť prívlastok „európsky“. „Chceme festival posunúť a zapojiť všetkých priateľov divadla minimálne v krajinách V4,“ hovorí riaditeľ festivalu, Alexander Koreň. Jeho víziou je vytvorenie „festivalu bez hraníc“. Festival je už dnes medzinárodný. Súťažili súbory z Čiech, ale aj Srbska a v minulom roku sa súbor KIS Kysáč zo Srbska a Čiernej Hory stal laureátom festivalu.

(sk)


Novinkou v programe festivalu je divadlo jedného herca

Nové Mesto nad Váhom – Jubilejný desiaty ročník divadelného festivalu A. Jurkovičovej sa uskutoční dňoch 15. – 18. apríla. Festival začína v nedeľu položením venca k pamätnej tabuli Aničky Jurkovičovej na rodnom dome na Komenského ulici, trenčianska výtvarníčka Eva Mišáková – Abelová predstaví svoju tvorbu na výstave Odkrojené z Evinho jablka a herečka Magda Paveleková prevezme cenu Kvet Tálie.

Po slávnostnom otvorení festivalu sa večer prestaví Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno s hrou Ferka Urbánka Pani richtárka. Počas troch súťažných dní na festivale vystúpi osem divadelných súborov z Brezna, Prievidze, Nového Mesta nad Váhom, Trenčína, Čadce, Levíc a Kysuckého Nového Mesta. Predstavenia začínajú už predpoludním o 8.30 h. Festival vyhodnotia a slávnostne vyhlásia výsledky v stredu o 14.30 h vo výstavnej sieni MsKS. Nesúťažnú festivalovú bodku za jubilejným ročníkom festivalu spraví o 18. h Zuzana Kronerová v predstavení divadla jedného herca v novozriadenom Divadielku galéria v MsKS. Vystúpi s hrou Williho Rusela Shirley Valentine. Hlavnou postavou hry je Shirley, unavená manželka a matka dvoch neznesiteľných dospelých detí, ktorá sa rozhodne ponechať rodinu samu na seba a odíde s priateľkou na dovolenku do Grécka. Tu prežíva krásny ľúbostný románik a ťažko sa jej vracia domov. Skvelé monológy i vnútorné dialógy s neprítomnými osobami, ktoré skvele karikuje, ako aj rozhovory s morskou skalou či stenou, ktorým Shirley zveruje svoje príbehy a vnútorné rozpoloženie, sú hotovým hereckým koncertom Zuzany Kronerovej. Celý príbeh popretkávajú šansónové songy.

Celoslovenská divadelná prehliadka ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami s tematikou ženy sa koná v Roku J. M. Hurbana, významného národovca, ktorého bola A. Jurkovičová manželkou. Ďalším jubilejným výročím je 50. výročie položenia základného kameňa novomestského domu kultúry, kde sa od roku 1998 festival koná. Ako uviedla tlačová tajomníčka festivalu Eva Grznárova, myšlienka založiť tradíciu divadelného festivalu neprofesionálnych divadelných súborov s inscenáciami slovenskej dramatickej tvorby zobrazujúcej postavenie a poslanie ženy v spoločnosti sa zrodila štyri roky po odhalení pamätnej tabule na rodnom dome novomestskej rodáčky a jednej z prvých slovenských herečiek Aničky Jurkovičovej pri príležitosti výročia jej narodenia. Od roku 2002 sa festival rozšíril o sprievodné podujatie udeľovania Kvetu Tálie významnej slovenskej herečke. Po prvýkrát Kvet Tálie získala Katarína Kolníková, Ocenenie v ďalších rokoch prevzali Viera Strnisková, Mária Kráľovičová, Eva Krížiková a vlani Vilma Jamnická. Šiesty Kvet Tálie získa herečka Magda Paveleková, ktorá vyšla z ochotníckeho divadla v Leviciach a ako 16-ročná odišla za divadelným kumštom do Nitry. Podľa Grznárovej ju s Novým Mestom nad Váhom spájal tunajší detský domov, resp. jeho zverenkyne, ktorých sa ujala, keď niekoľko z nich zobrala na dovolenku.

Ľuboslava Sedláková


Doterajší laureáti festivalu:

I.FAJ – 1998: DS A pri Kultúrnom a spoločenskom
stredisku v Prievidzi
II.FAJ – 1999: Slovenské pohronské javisko Levice
pri Mestskom osvetovom stredisku
v Leviciach a ZO ZDOS
III.FAJ – 2000: Divadlo G pri MsKS a ZO ZDOS
pri Gymnáziu v Trebišove
IV.FAJ – 2001: DS Hviezdoslav pri Mestskom kultúrnom
centre Spišská Nová Ves
V.FAJ - 2002: Celkom malé divadlo pri Slovenskom
pohronskom javisku a MsKS v Leviciach
VI.FAJ – 2003: Divadlo na hambálku Malacky
VII.FAJ – 2004: DS Terra Wag Šaľa
VIII.FAJ – 2005: SDOS – DSD Javorina pri MsKS v Novom
Meste nad Váhom
IX.FAJ – 2006: DS KIS Kysáč, Srbsko a Čierna Hora

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 2. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 3. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 4. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 9. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 10. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom
 1. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 2. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 4. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 5. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 6. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 7. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 8. Moderná drevostavba s vlastným rukopisom
 9. Prieskum odhalil slabiny slovenských firiem. Na čo si dať pozor?
 10. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 57 985
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 363
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 14 620
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 11 342
 5. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 10 331
 6. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 8 312
 7. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 7 667
 8. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 7 136
 9. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 069
 10. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 6 975
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto

Výstraha platí pre celý Trenčiansky kraj.

31m
Richard Križan (vpravo).

S Nitrou vybojoval postup medzi futbalovú elitu. Na pôsobenie v Maďarsku nespomína v najlepšom. Emotívny stredný obranca Richard Križan dnes patrí medzi opory AS Trenčín.

2 h

V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) chcú počas najbližšieho víkendu (8. - 9. 5.) zaočkovať 6450 ľudí.

2 h
Primárka Jana Danková

Január, február a marec boli pre ľudí na covidovom oddelení psychicky a fyzicky náročné. Nik z nás za celú kariéru nezažil takto náročné obdobie, hovorí Jana Danková.

3 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľudia berú zdravie na ľahkú váhu a sú málo informovaní o možných rizikách, tvrdí Oleksandr Olashyn.

4. máj

Mercedes vyletel zo zákruty. Na mieste, kde sa stala nehoda, osadili bicykel duchov.

2. máj

Muž jazdil po republike vlakom, keď sa mu minuli peniaze, túlal sa hladný po okolí Dolného Kubína.

11 h

Zraneného chlapca letecky transportovali do banskobystrickej nemocnice.

5. máj

Už ste čítali?