Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Magda Paveleková: „Kvet Tálie som prijala s veľkou radosťou“

Obľúbená slovenská herečka – komička študovala na evanjelickom gymnáziu v maďarskom mestečku Köszeg neďaleko rakúskych hraníc. Už počas štúdia ju vraj priťahovalo divadlo. Začínala vo formujúcom sa divadle v Nitre. Keď maturovala, bola jeho členkou už tr

(Zdroj: Pavol Majer)

i roky. Z divadla v Nitre odišla po 17 rokoch do Bratislavy, kam jej manžela preložila armáda. Istý čas pôsobila v Tatrakabarete a dlhodobo v súbore Novej scény. Ako sama vraví, jedny z najkrajších profesných chvíľ zažila pri účinkovaní v muzikáli Mníšky. Svoj umelecký život sa pokúsila v roku 2001 opísať v knihe Spomienky starej herečky. V nedeľu si prebrala ocenenie novomestského festivalu Aničky Jurkovičovej Kvet Tálie – cenu, ktorej sa teší rovnako, ako pred rokmi, keď sa stala zaslúžilou umelkyňou.

Skryť Vypnúť reklamu

Dovŕšenie šesťdesiatky – plodné pracovné roky
Pre Magdu Pavelekovú to platí dvojnásobne. „Keď som dovŕšila šesťdesiat, povedala som si, že stará herečka by mala prepustiť miesto mladej,” hovorí o sebe. Opak bol ale pravdou. Myslela to vážne. Režiséri však po troch mesiacoch jej absencie na javisku zistili, že by ju do niektorých hier radi obsadili opäť. „Keď sa mi postava zapáčila, samozrejme som tú prácu zobrala,” hovorí herečka. Niektoré hry sa ale opäť prestali hrať a Magda Paveleková si myslela, že v tomto smere už jej realizácia pomaly skončila. Prišla ale hra Kubo. „Do úlohy starej cigánky som skrátka ísť musela, pretože tá rola bola krásna,” vysvetľuje. Hra bola plná tancov a spevu. Pre úlohu „cigánky” bola dôležitá rómčina, ktorú sa vraj učila s ľahkosťou. „Učil ma vysokoškolsky vzdelaný Róm, ktorý mal správanie mladého aristokrata,” spomína. Sám vraj neveril, ako si táto herečka dokázala rýchlo zapamätať jednotlivé vety. „Pamätám si to všetko v rómštine dokonca dodnes,” hrdí sa Magda Paveleková. „Môj učiteľ rómčiny mi vtedy povedal, že musím byť baronesa, aby som sa takto rýchlo dokázala naučiť ich jazyk,” spomína s úsmevom. Okrem rómčiny však naša obľúbená humoristka neváha študovať aj angličtinu, či dokonca latinčinu. „Minule sa mi smiala priateľkina dcéra Martuška, že čítala v novinách o mojej latinčine. Povedala som jej, nech sa nesmeje, pretože to je naozaj pravda,” hovorí herečka, podľa ktorej je jej vzťah s novinármi dobrý, takže si na ňu nemajú čo vymýšľať. „Nemám žiadne mimomanželské vzťahy ani nič podobné, takže v tomto smere nie som pre novinárov zaujímavá. Stále však niečo robím, vymýšľam, preto o mne píšu. Moje aktivity možno ľudí zaujímajú,” nazdáva sa. Štúdiom jazykov si cibrí pamäť a je to pre ňu uvoľňujúce. „Keď mám voľný večer, chytím do ruky knihu s latinskou poéziou a prekladám si básničky,” vysvetľuje. Krížovky vraj nelúšti, pretože ich s radosťou odkladá jednej svojej priateľke Duni, ktorá vraj lúšti len taký fukot. „Všetky krížovky, čo mám doma a Pavelek ich nestihol vyplniť, vystrihnem a odložím pre Duňu,” hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

Tréma – pocit zodpovednosti?
„Raz mi jeden múdry režisér povedal, že ja už nemám trému, ale pocit zodpovednosti,” hovorí herečka. Podľa nej je ale triaška v žalúdku a horúčkovité opakovanie prvých replík pred predstavením celkom prirodzená a jednoznačná tréma. Našťastie sa jej však nestáva, že by jej vypadol text. „V pesničkách už vôbec,” hovorí. V Mníškach, ktoré doslova miluje a spieva sa tam stále, výpadok za sedem rokov vraj našťastie neprišiel. Na javisku si ale užije veľa zábavných situácií. „Minule mi Karinka Olasová mala povedať: matka predstavená, som pripravená,” ona zrazu vyhŕkla: „matka pripravená, som predstavená.” Nemohli sme ďalej hrať, pretože sme sa začali všetci smiať. Karin ale nevedela, čo povedala, takže to ešte raz zopakovala s tou istou chybou.” spomína Magda s úsmevom. Mníšky sú jej srdcovou záležitosťou. Hry Donaha, Klietka bláznov sú stiahnuté, no Mníšky sa stále hrajú. Podľa herečky majú možno režiséri obavu obsadiť ju do ďalších hier, pretože by to kvôli veku nezvládla. Magda Paveleková je však spokojná, pretože pracuje pre rozhlas, televíziu a stále aj divadlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Apropó dabing…
S ktorým vraj raz a navždy skončila. Existuje ale jedna jediná výnimka – Miazgovci. „Ak by išli Miazgovci, tak by som sa na smrť urazila, keby mi tú rolu nevrátili, lebo aj Kukura by sa určite urazil, keby mu jeho úlohu v Miazgovcoch nedali,” hovorí. Naopak však priznáva, že s iným dabingom už nechce mať nič spoločné. „Amerika nemá toľko dolárov, aby ma tam dostali.” Je to paradox, pretože iní herci sa o dabing doslova trhajú, je to jeden z najlepšie platených kšeftov v umeleckej brandži. Vysvetlenie je jednoduché: „Raz som prišla na dabing a kolega herec mi hovorí: chytro, chytro, veľmi sa ponáhľam, mám ďalší kšeft, ideme ostrú, nie? Režisér zakričal, dobre, ostrá. Ja som myslela, že si robia srandu, tak som tú ostrú spravila. Zaťala som sa a pekelne sústredila. Spravila som to dobre a režisér zakričal, že je to dobre a ideme ďalej. Povedala som im, že ešte ani neviem kto a kde som. Režisér povedal, že aj on má naponáhlo. Dala som si dole okuliare, zložila scenár a povedala dovidenia. Oznámila som im, že nech ma viac nevolajú, pretože určite nebudem mať čas,” spomína herečka, ktorá od vtedy nikdy v živote nevstúpila do dabingového štúdia.

Rola vytúžená, no už nezrealizovateľná
Taká herecká rola existuje aj v mysli Magdy Pavelekovej. Keď bola mladou herečkou, tak vraj bývala veľmi štíhla. V Nitrianskom divadle si vtedy zahrala pani Dulskú, v hre Morálka pani Dulskej. Túto rolu hrávala veľmi rada, preto by sa k nej s nadšením vrátila. „Dnes, keď už som zrelá žena so skúsenosťami, by som to dokázala fantasticky urobiť,” sníva herečka. Z reality ju však vytrhol vlastný vnuk so slovami: „Babina, ale to už nemôžeš hrať, veď už máš veľa rokov.” Aj napriek tomu, že po toľkých rokoch si Magda Paveleková pamätá text tejto postavy, ktorú by hrala s láskou a nasadením, si uvedomila, že žiaľ, vnuk má predsa len pravdu. Pani Dulskú si už zrejme nezahrá. Je ale veľa úloh, ktorým sa stále naplno venuje. Najväčšími kritikmi sú vnuci a manžel. Na otázku, či je ochotná absorbovať manželove negatívne názory na jej výkon, odpovedala, že manžel po premiére nikdy nesmie byť kritický. „Vtedy som plná dojmov, vystresovaná, takže mi môže povedať len to, čo sa mu páčilo,” vysvetľuje. Kritiky sa tak dočká až na druhý, tretí deň, kedy ju je schopná akceptovať a o nedostatkoch sa porozprávať. Tichá domácnosť však po negatívnom názore na jej výkon u Pavelekovcov nefunguje. „To by som sa musela veľmi hnevať. Ja radšej papuľujem a zvyšujem hlas,” hovorí úprimne a s humorom herečka.

Kvet Tálie
Keď jej z kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom zatelefonovali, že by jej chceli odovzdať ocenenie Kvet Tálie, Magda Paveleková si myslela, že jej telefonuje Pročko. „Okrem zaslúžilej umelkyne, na ktorú som veľmi pyšná, som nikdy žiadne uznanie nedostala,” hovorí. V rôznych anketách a oceneniach je permanentne nominovaná medzi prvými piatimi umelcami, no nikdy ešte nevyhrala. Keď sa dozvedela o cene Tálie, tak ju to milo prekvapilo. „Okamžite som s tým súhlasila. O to viac, že sa to celé udialo v rodinnom prostredí,” Toto ocenenie je pre ňu malým zadosťučinením, pretože sama začínala ako ochotníčka. Nedisponuje hereckým vzdelaním. K divadlu prišla ako šestnásťročná. Maturovala tak už ako mladá herečka. V existenciu a prežitie ochotníckych divadiel stále verí. Väčšinou takéto divadlo robia ľudia, ktorí to majú ako hobby. Ochotník sa teda viac prejaví, má priestor na sebarealizáciu a lepšiu komunikáciu s režisérom. Vo veľkých divadlách to býva občas ťažšie. Ochotníci svoju profesiu nerobia pre peniaze. „V divadle sa nedá nič robiť len pre peniaze,” hovorí herečka, ktorá na margo dabingu ešte dodala, že mladí herci sú naň často doslova odkázaní. Ochotníci to rovnako nemajú ľahké, no Magda Paveleková im odkazuje: „Každý deň má dvadsaťštyri hodín a ochotníci vždy dokázali tie hodiny naplniť. Moliere a Shakespeare mali tiež len dvadsaťštyri hodín a rovnako niečo dokázali. My teda, ak niečo chceme, tak sa rovnako snažme tento čas naplniť. Záleží to len od nás.”

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 2. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 3. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 4. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 5. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 6. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 7. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 8. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 621
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 10 955
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 586
 4. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 567
 5. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 410
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 462
 7. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 943
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 592
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 635
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 533
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ničivá povodeň v roku 1972.

MY Trenčianske noviny prinášajú unikátny seriál Ako sme žili v Československu, ktorý mapuje život v obciach a organizáciách v našom regióne medzi rokmi 1918 až 1992.

1 h

V športových správach sa dozviete aj to, že Karolína Schmiedlová na turnaji WTA zvíťazila nad bývalou svetovou jednotkou.

2 h

Aký mohol mať podnikateľ motív? Manželka podozrivého zapojila do prípadu súkromného detektíva.

22 h

Pozrite sa aké problémy spôsobil vytrvalý dážď v pondelok v Bánovciach nad Bebravou.

12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za posledných 24 hodín stúpla hladina o 42 centimetrov.

20 h

Jedno nešťastie sa stalo v prírode, druhé v bytovke.

22 h

Na najvyššom podlaží sú kancelárske priestory. Reštaurácia na prízemí bude mať vonkajšie sedenie.

24 h

Hladina vodných tokov nebezpečne stúpa.

15 h

Už ste čítali?