Podľa mediátora Stanislava Šurika má toto riešenie sporov viacero výhod. „Hlavnou výhodou mediácie je rýchlosť. Bežný spor na súde trvá niekoľko mesiacov a nezriedka aj niekoľko rokov. Mediácia jedného prípadu sa dá zvládnuť do jedného mesiaca,“ vysvetlil. Mediácia je vlastne vyriešenie sporu pomocou dohody. „Ak sa chcú obe strany dohodnúť, môžu sa vyjadriť a nájsť za pomoci mediátora pre všetkých výhodné riešenie,“ upresnil.
Takéto spory sa potom riešia prostredníctvom neformálnych, dôverných stretnutí, ktoré sú podľa mediátora podstatne lacnejšie ako súdny spor. „Ak sa chcú sporné strany dohodnúť, môžu spor uzavrieť dohodou. Netreba platiť advokátov a súdne poplatky.“
Mediácia je využívaná najmä pri sporoch v manželstve, pri rozvode, upravuje styk s maloletými deťmi, rieši výšku výživného, či spolubývanie osôb. „Je vhodná pri riešení obchodných sporov ako sú kontrakty, služby, platby za poskytovanie služieb či konštrukčné chyby. Môže vyriešiť problémy konzumenta i znovuzískanie majetku a peňazí,“ upresnil.
Mediátor rieši aj komunitné spory vznikajúce napríklad v asociácii vlastníkov bytov, venuje sa susedským sporom, konfliktom s mladými i medzi občanmi, či susedskými orgánmi. „Takto sa dajú vyriešiť aj problémy vznikajúce z pracovnoprávnych vzťahov, do ktorých patria personálne otázky, morálka, ukončenie pracovného pomeru, či nevhodné sexuálne správanie na pracovisku.“ Pomerne nová metóda riešenia sporov je už v zahraničí veľmi rozšírená. V prípade dosiahnutia dohody vydá mediátor zápis o dosiahnutí mediátorskej dohody a táto má po notárskom overení alebo súdnom potvrdení právoplatnosť súdneho rozhodnutia. „Bez hádok a poplatkov sa tak dospeje k takému istému výsledku ako na súde,“ dodal Šurik.
Autor: ak