Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Kúpaliská sú už pripravené na sezónu

Trenčín – Letná sezóna sa na plavárni mala začať 15. júna, no mesto vzhľadom k priaznivému vývoju počasia rozhodlo otvoriť už minulý víkend. Plaváreň bude počas leta otvorená podľa prevádzkovateľa Bereca od pondelka do piatku od 9.30 do 18.30 h a počas víkendov od 9. do 19. h. Dospelí zaplatia za celodenný lístok 60, dôchodcovia a študenti 40 a deti 20 korún. Po 16. h bude, ako je to zvykom, vstup so zľavou.

Myjava – Letné kúpalisko v Myjave otvoria v piatok 22. júna. Vstupné pre dospelých bude 45 korún, pre deti 35 korún počas celého dňa. „Nemáme poobedňajšie zľavy, ľudia to zneužívali,“ vysvetlil správca plavárne Ľuboš Rezbárik. Letnú plaváreň majú v meste prepojenú s krytou, ktorú podľa správcu využívajú najmä „zimomravejší“, pretože je tam voda o tri stupne teplejšia. Na krytej plavárni je návštevníkom k dispozícii šmykľavka, vonkajší bazén obsahuje malý tobogan. Deti sa môžu vyblázniť v detskom bazéne, tí najmenší sa môžu čľapkať v nafukovacích bazénikoch, alebo sa hrať na ihrisku. Kúpalisko s kapacitou 900 miest ponúka návštevníkom popri bufete a dvoch reštauráciách aj ohnisko, kde si môžu opekať a túto sezónu ako novinku aj petangové ihrisko. Kúpalisko bude podľa správcu otvorené maximálne do 10. septembra. „Deti vtedy začínajú chodiť do školy a návštevnosť upadá.“

Skryť Vypnúť reklamu

Zelená voda - Rekreačný areál sa nachádza dva kilometre od Nového Mesta nad Váhom. Okrem ubytovania v hoteloch, chatkách či stanoch sa tu nachádzajú dve pláže a mnohé zákutia, vhodné taktiež aj na rybolov. Na neplatenej pláži pri kempe sa nachádza tobogan, volejbalové ihrisko a mnohé bufety s občerstvením. Časť z nich bude otvorená už tento víkend, no oficiálne sa tu sezóna, podľa prevádzkarky Daniely Martiškovej, začína až 15. júna. V areáli je možnosť požičania si vodných plavidiel, minigolf i krytá tenisová hala.

Nová Dubnica – Letné kúpalisko je rozbúrané a Novodubničania budú využívať krytú plaváreň. „Minulý týždeň som prebral od nej kľúče, všetko som si prešiel. Nie sú žiadne nedostatky, no na toaletách treba vymaľovať steny. Mám zmluvu, že od 1. júla do 20. augusta bude letná prevádzka,“ povedal prenajímateľ plavárne Stanislav Magula. Rád by otvoril v polovici júna, ak bude priaznivé počasie. Z budovy plavárne bude prístup aj na vonkajší trávnik. Pre deti do 6 rokov umiestnia nový prenosný bazénik. V areáli návštevníkom slúži detské ihrisko, minigolf, kurt na nohejbal, volejbal a bufet. Pre deti a dôchodcov je vstupné 20 korún, študentov do 18 rokov 25 korún, dospelých 40 korún, zľavy poskytujú po 16. hodine.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemšová – Miestne kúpalisko je obľúbené ako medzi domácimi, tak medzi Dubničanmi, ktorí dlhodobo nemajú vlastné kúpalisko. Tento rok začne sezóna 15. júna. Vstupné bude podľa správcu Ladislava Paličku pre dospelých 50, pre deti 20 korún a pre dôchodcov a študentov 25 korún. V areáli kúpaliska je aj detský bazén so šmykľavkou, volejbalové ihrisko a reštaurácia. Otváracia doba bude počas leta od 10 do 19. h, pričom po 16. h bude vstupné za polovičné ceny. Od 15. júna však bude podľa Paličku otvorené až od 12. h, pretože deti ešte chodia vtedy do školy. Kúpalisko by malo byť otvorené až do konca augusta, no Palička sa obáva vrtkavosti počasia. „Dva roky sme zatvárali už začiatkom augusta, tak sa bojíme, že tento rok to bude rovnaké,“ vysvetlil.

Skryť Vypnúť reklamu

Lednické Rovne – Letné kúpalisko prevádzkuje súkromná firma. Ako nám povedal jej zástupca Pavol Borový, na hygienu dávajú požiadavku o súhlas na prevádzkovanie. „Čím neskoršie otvoríme, tým lepšie. Platíme značné financie za dodávku pary. V priebehu dňa vodu nahrejeme, po chladnej noci opäť deň zahrievame. Potrebujeme, aby sa počasie ustálilo. Vstupné zostáva 50 korún pre dospelú osobu, zľavy sú pre deti a v poobedňajších hodinách,“ hovorí P. Borový. Vlaňajšia sezóna trvala jeden a pol mesiaca a v niektorých dňoch prišlo až 600 kúpaniachtivých ľudí.

Pažiť - Termálne kúpalisko v Bánovciach nad Bebravou otvorí sezónu 23. júna a bude prístupné od 9. do 18.30 h. Dospelí zaplatia za celodenný lístok 60, deti 40 korún. Po 15. h bude podľa prevádzkovateľa Radovana Kazarku polovičné vstupné. Kúpanie v plaveckom a detskom bazéne si budú môcť návštevníci užiť túto sezónu poslednýkrát. V týchto dňoch sa totižto pripravujú projekty na výstavbu nového aquaparku, ktorý bude stáť na mieste toho starého. „Bude prístupný celoročne, budú tu tobogany aj možnosť ubytovania,“ uviedol Kazarka, podľa ktorého nebude nový aquapark veľkostne porovnateľný s inými aquaparkmi na Slovensku. „Nebude taký veľký. Chceme viacero menších bazénov, ktoré sú menej náročné na údržbu,“ vysvetlil majiteľ kúpaliska. Nové termálne kúpalisko bude mať vraj atrakcie, ktoré žiadny iný aquapark nemá, no podrobnosti sú zatiaľ ešte tajomstvom.

(ak, zum)


Kam za vodou v Trenčianskom kraji

Prírodné lokality
okres NOVÉ MESTO NAD VÁHOM: Zelená voda – 2 pláže
okres PRIEVIDZA: plážové kúpalisko Prievidza, Nitrianske Rudno – autocamping

Umelé kúpaliská
okres POVAŽSKÁ BYSTRICA: mestské kúpalisko Považská Bystrica
okres ILAVA: kúpalisko Ilava, Nová Dubnica, Košeca
okres PÚCHOV: kúpalisko Púchov, Lednické Rovne, Belušské Slatiny
okres PRIEVIDZA: pláž. kúpalisko Prievidza, Čajka Bojnice, Handlová – 3 kúpaliská, kúpalisko Nováky, Chalmová, Lehota pod Vtáčnikom, Malé Bielice
okres PARTIZÁNSKE: kúpalisko Partizánske
okres TRENČÍN: Trenčín 2 kúpaliská, Trenčianske Teplice, Nemšová
okres BÁNOVCE NAD BEBRAVOU: kúpalisko Bánovce nad Bebravou
okres MYJAVA: kúpalisko Myjava, Brezová pod Bradlom


Vo vode na nás číhajú choroby

Pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne spravili zatiaľ kontrolu vody okrem trenčianskej mestskej plavárne, ktorá už bola tento víkend s negatívnym výsledkom otvorená, aj kúpaliska v Nemšovej a jazera Zelená voda. Výsledky odberov vody budú podľa Petra Pružinca, pracovníka oddelenia hygieny životného prostredia už tento týždeň. Kontroly kúpalísk podľa neho úrad opakuje každé dva týždne, pričom sa robia aj orientačné kontroly prírodných kúpalísk. „Kontrolujeme kvalitu vody v oblastiach, kde sa sústreďuje denne viac ako tisíc kúpajúcich,“ upresnil Pružinec, podľa ktorého je takéto kúpanie iba na vlastné riziko.

Pri kúpaní vo voľnej prírode sa deti a dospelí dostávajú do kontaktu s mikroorganizmami, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. Podľa slov vedúcej odboru kontroly infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva SR Margaréty Sláčikovej ide o všetky druhy mikróbov od vírusov a baktérií cez prvoky, huby a plesne, až po črevné parazity. Najzávažnejšie sú mikroorganizmy spôsobujúce črevné nákazy, predovšetkým pôvodcovia dyzentérie, bakteriálnych a vírusových gastroenteritíd, vírusovej hepatitídy typu A, ale aj brušného týfusu, paratýfusu a leptospiróz.

Mikroorganizmy sa dostávajú do vody výlučkami z organizmu ľudí a zvierat. Každý zdravý človek je podľa Sláčikovej osídlený najrôznejšími mikroorganizmami, ktoré sa pri zanedbaní zásad hygieny spláchnu do vody z povrchu tela, telesných otvorov, prípadne sa do nej dostanú rôznymi telesnými výlučkami.

Ako uviedla ďalej Sláčiková, v jazerách a vodných nádržiach nie je taká veľká koncentrácia kúpajúcich sa ako v bazénoch, ale na druhej strane zase nie je možná dezinfekcia vody. „V prospech prírodných lokalít svedčí aj to, že sa v nich voda neprehrieva na 37 stupňov, čo je ideálna teplota pre prežívanie patogénnych baktérií tak, ako to často býva najmä v termálnych bazénoch.“ Nebezpečná situácia vzniká podľa lekárky pri masívnej kontaminácii vody presakovaním kanalizácie, trativodov žúmp, či priamym vypúšťaním splaškových vôd do riek a jazier.

„Z vody do organizmu ľudí mikroorganizmy prenikajú rôznymi cestami, ako napríklad prehltnutím, vdýchnutím aerosolu, cez spojivky a iné sliznice, cez poškodenú, ale i zdravú kožu. Vodou sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz. Môžu ich spôsobiť baktérie, ktoré sa za normálnych okolností vyskytujú v stolici zdravých ľudí. Ich malé množstvo vo vode nemusí nepredstavovať nebezpečenstvo pre dospelých, ale môže zapríčiniť ochorenie u deti. V minulosti sa u nás aj takto šírila detská obrna, v súčasnosti sú častejšími vírusové zápaly očných spojiviek,“ uviedla. Výnimočne, pri masívnej kontaminácii, môže podľa lekárky dôjsť aj k vírusovému zápalu pečene typu A.

Deti aj dospelí sú pri kúpaní vystavení pôsobeniu mikroskopických húb, plesní a kvasiniek, ktoré vyvolávajú najčastejšie povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc a prejavujú sa silným svrbením. Podľa Sláčikovej sú časté aj infekcie rán, zápaly močových a pohlavných orgánov.

Z vody, do ktorej sa dostali výlučky hlodavcov, sa na kúpajúcich ľudí môžu preniesť leptospiry - špirálovité baktérie vyvolávajúce ochorenia, ktoré sa podobajú na chrípku alebo nesú príznaky zápalu mozgu a mozgových blán, pečene a obličiek. V prírodných vodách sa ďalej podľa Sláčikovej môžu premnožiť alergizujúce a toxické sinice, ktoré u detí môžu vyvolať alergické reakcie i toxické účinky.

Vedúca kontroly infekčných ochorení neodporúča kúpať sa vo vodách s obsahom siníc a tam, kde je možné prenikanie fekálneho alebo iného znečistenia. „Ideálne je čo najskôr sa umyť pod prúdom čistej vody a plavky dôkladne vyprať.“ Pre deti môže byť rizikom aj hranie sa pri brehoch s nahromadenou kašou vodného kvetu, ktorá vysychá a rozprašuje sa dovzduchu.

(tn)

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 2. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 5. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 6. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 7. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 8. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 1. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 2. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 3. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 4. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 5. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Bakalárske študijné programy na FVT
 10. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 14 685
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 10 788
 3. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 567
 4. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 460
 5. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 361
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 462
 7. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 956
 8. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 6 415
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 638
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 534
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

V Dubnici nad Váhom vybudujú v troch lokalitách nové stojiská polopodzemných kontajnerov.

9m
Ničivá povodeň v roku 1972.

MY Trenčianske noviny prinášajú unikátny seriál Ako sme žili v Československu, ktorý mapuje život v obciach a organizáciách v našom regióne medzi rokmi 1918 až 1992.

2 h

V športových správach sa dozviete aj to, že Karolína Schmiedlová na turnaji WTA zvíťazila nad bývalou svetovou jednotkou.

3 h

Aký mohol mať podnikateľ motív? Manželka podozrivého zapojila do prípadu súkromného detektíva.

23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Za posledných 24 hodín stúpla hladina o 42 centimetrov.

20 h

Jedno nešťastie sa stalo v prírode, druhé v bytovke.

23 h

Na najvyššom podlaží sú kancelárske priestory. Reštaurácia na prízemí bude mať vonkajšie sedenie.

17. máj

Hladina vodných tokov nebezpečne stúpa.

16 h

Už ste čítali?