a. Podkrovie ozdobili práce študentov Ateliéru skla Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Podľa kurátora výstavy zlínskych autorov Ivana Neumanna, riaditeľa Českého múzea výtvarných umení v Prahe, môžu návštevíci galérie vidieť to najlepšie, čo sa v súčasnom umení deje v Zlíne a priľahlom regióne. Podľa neho má Zlín veľkú umeleckú tradíciu, nachádza sa tu galéria aj umelecká škola, čo sú základné predpoklady aby práve tu vzniklo výborné živé umenie. Celá výstava vznikla výberom najkvalitnejších prác z viacerých zlínskych ateliérov. „Vybral som jedenásť autorov, pričom nerozhodoval vek, ale výsledky práce,“ vysvetlil Neumann. Výstavu videli diváci v Prahe, Karlových Varoch a Plzni.
Priaznivci umenia môžu v galérii obdivovať geometrické útvary, mobilné sochy, klasickú i fantazíjnu maľbu. Najobľúbenejším exponátom je však svietiaca kniha. „Je to klasická kniha, ktorá však tajomne svieti a písmo v nej sa javí ako záznam počítača,“ vysvetlil.
Láskou Ivana Neumanna sú hlavne vystavované mobilné sochy. „Keď sa nehýbu, sú to statické veci. Zrazu sa ich dotknete a zmenia sa na labilné, máte pocit, že spadnú.“ Pri pohľade na pohyblivý drevený stĺp či závažia si podľa Neumanna nemáme klásť otázku, čo predstavujú, ale čím sú. „Výtvarné umenie musí vzrušovať, oslovovať a poukazovať,“ doplnil. Mobilné diela teda svojou labilitou vyvolávajú podľa kurátora pocit neistoty a otvárajú tak dvere niekam, kam bežne nemôžeme ísť.