Nedeľa, 9. máj, 2021 | Meniny má RolandKrížovkyKrížovky

Dobrovoľní zdravotníci zachraňovali životy

Trenčín – V sobotu 23. júna dobrovoľným zdravotníkom Slovenského Červeného kríža nahlásili súčasne prestrelku, človeka s infarktom, havaroval paraglaidista a vo Váhu sa topil mladík. Všetky tieto „nešťastia“ najmä v centre boli našťastie len imitované. V

Trenčíne sa totiž konalo pätnáste kolo celoslovenskej súťaže v poskytovaní prvej pomoci Memoriál doktora Harineka, ktorý zorganizoval Slovenský Červený kríž v Trenčíne. Najvyššej slovenskej súťaže sa tento rok zúčastnilo pätnásť družstiev. Z nich nesúťažnými boli minuloroční víťazi súťaže z Bratislavy a víťazi družstiev prvej pomoci do devätnásť rokov zo Žiaru nad Hronom.

Okrem súťaže aj chlieb s masťou
Po sobotnom slávnostnom otvorení pri Strednom odbornom učilišti železničnom Za mostami, kde súťažiaci i rozhodcovia nocovali, sa postupne podľa vyžrebovaného poradia pobrali družstvá zdravotníkov na prvé z pätnástich stanovíšť. To bolo situované pri Obvodnom úrade v starej zrúcanine stavby, kde mali zdravotníci ošetriť troch zranených ľudí po zemetrasení. Vyhodnotiť situáciu, správne ošetriť otvorenú zlomeninu, zlomenú kľúčnu kosť a ošetriť poranenia hlavy museli zdravotníci zvládnuť do desať minút. Presne určený čas znamenal, že zdravotníci museli skoordinovať činnosti každého člena družstva. Okrem siedmych súťažných stanovíšť sa na trase vedúcej následne cez most k lodenici a potom do parku a cez námestie až na sídlisko Noviny, kde sídli trenčiansky Červený kríž, nachádzalo aj osem nesúťažných. O občerstvenie pre súťažiacich sa postarali členovia SČK z obcí Mníchova Lehota a Chocholná Velčice. Pripravili omastené chleby, koláče či posúchy.

Skryť Vypnúť reklamu

Improvizované, no takmer skutočné situácie
Na súťažnom stanovišti v parku pri železničnej stanici sa museli družstvá popasovať nielen s hysterickou ženou, ktorá sa všemožne snažila pomôcť svojmu manželovi, postihnutému infarktom a zavadzala tak záchranárom, ale aj poskytnúť prvú pomoc opitemú cyklistovi. O tieto všetky úctyhodné herecké výkony sa postarali členovia Slovenského Červeného kríža, ich rodinní príslušníci či priatelia. Vďaka nim mali zdravotníci improvizované skutočne reálne situácie, ktoré zaujali aj okoloidúcich. Vlado Križko, ktorý sa ešte s fľašou v ruke zrútil do trávy, súťažným družstvám vôbec nepomáhal a v dobrej nálade niektorým aj viackrát ušiel. „Niektorí sa ma snažili detinsky utíšiť, no niektorí pochopili, o čo ide, povalili ma na zem a nemohol som sa pohnúť,“ spomína.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Farskej ulici sa odohrala prestrelka. Toto stanovište patrilo k najobľúbenejším. Účty si tu so zbraňami vybavovali dvaja kamaráti. Jeden za chodenie s manželkou toho druhého dostal guľku do ramena, žiarlivý manžel skončil s priestrelom brucha. Do úlohy žiarlivého otca štyroch detí sa vžil Ľubomír Matava, podľa ktorého sa k nemu, ako k zranenému správali zdravotníci veľmi pekne. „Len jedni boli na mňa drsní a skoro ma zaškrtili,“ dodáva s úsmevom. I keď počas soboty osemkrát zomrel, lebo mu niektoré družstvá nezistili priestrel brucha, akcia sa mu páčila. „Chceme sa aj s ostatnými figurantmi pripraviť na budúcoročný Memoriál. Aby sme sa aj my naučili dávať prvú pomoc,“ vysvetlil. Ďalším členom budúceho tímu bude figurantka Janka Jantošovičová. „Predstavovala som anglickú korčuliarku, ktorá spadla a musela byť ošetrená,“ uviedla Janka, ktorá vraj niektorým družstvám nerozumela a iní zas nerozumeli jej.

Skryť Vypnúť reklamu

Po záchrane paraglajdistu, ktorého vietor zavial na strechu bývalého Slovakotexu, dnes domu podnikateľov, čakalo na súťažiacich posledné súťažné stanovište, ktoré bolo podľa viacerých najťažšie na organizáciu družstva.

Zvíťazili Bratislavčania
Po celkovom sčítaní bodov zo všetkých stanovíšť skončili s rovnakým počtom bodov na prvom mieste družstvá z Bratislavy a Banskej Bystrice. V takomto prípade rozhoduje vyšší počet bodov z KPR, ktorý malo družstvo z Bratislavy. Kapitán banskobystrického družstva Vlasto Drašnár bol však z úspechu svojho z väčšej časti mužského družstva na súťaži veľmi spokojný. „Minulý rok sme boli na piatom mieste. Teraz sme už vedeli, ako veci fungujú,“ vysvetlil. Tento rok boli, podľa neho, „veľmi pekné zranenia“. Súťaž zhodnotil zo zdravotnej stránky ako náročnejšiu. Organizačne považoval za najťažšie stanovište, kde bola učiteľka s deťmi opekať. „Niektoré deti boli popálené, jedno bolo stratené a do toho bola učiteľka v šoku,“ upresnil. Na závažnosť zranení bola však najkomplikovanejšia prestrelka.

Prekonali svojich učiteľov
Jedným z dvoch nesúťažných družstiev boli víťazi celoslovenského kola družstiev prvej pomoci zo Žiaru nad Hronom. Podľa kapitánky Veroniky Horváthovej bol memoriál v Trenčíne oveľa náročnejší ako súťaže, na ktorých sa doposiaľ zúčastnili. „Zranených bolo viac a na väčšej ploche,“ vysvetlila študentka gymnázia. Na súťaž mladých zdravotníkov pripravovali starší dobrovoľní zdravotníci z ich miestneho spolku. Podľa Horváthovej bolo najťažším stanovišťom na súťaži záchrana zranených po zemetrasení. „Musela som ako kapitánka rozvrhnúť celý tím, nájsť všetkých zranených a ich zranenia. Behala som z jednej strany budovy na druhú,“ upresnila. Družstvo s jedným chlapcom, ktoré funguje v takomto zložení už dva roky, trénovalo, podľa nej, na súťaž každý týždeň. „Zdokonaľovali sme sa resuscitácii a medzi sebou sme si vymýšľali situácie, s ktorými by sme sa mohli v reálnom živote stretnúť.“ Za pre nich veľkým úspechom na Harinekovom memoriáli bol podľa študentky dostatok času. „Na vyhodnotení nám povedali, že keby sme boli zaradení do súťaže, tak by sme skončili ako štvrtí,“ uviedla nadšene. Zo zisku bodov boli vraj veľmi prekvapení a šťastní, lebo v dospelých súťažiacich videli nepremožiteľných súperov. Paradoxne však predčili aj svojich učiteľov, ktorí skončili na piatom mieste a mali o 53 bodov menej. Tento rok sa mladé družstvo už nikam nechystá, no budúci rok ich čakajú znovu súťaže družstiev prvej pomoci a o rok na to, keď budú mať všetci členovia družstva potrebných devätnásť rokov, už nastúpia na Memoriáli doktora Harineka ako rovnocenní partneri.

Vedieť dať prvú pomoc je podľa Veroniky Horváthovej dôležité pre každého človeka. „Každý sa môže stretnúť s opitým na chodníku či s infarktom. Pre každého je prvých pár minút najdôležitejších,“ tvrdí. Každý by mal preto vedieť pomôcť druhému a nie iba čakať, pokým príde záchranka.

Poradie1.
1. Bratislava 884
2. Banská Bystrica 884
3. Dolný Kubín 860
4. Rožňava 819
5. Žiar n/Hronom 803
6. Nitra 794
7. Zvolen 777
8. Košice 775
9. Prievidza 764
10. Rimavská Sobota 739
11. Bratislava 729
12. Liptovský Mikuláš 682
13. Martin 663

Nesúťažné družstvá
Bratislava /FACE/ 912
Žiar n/Hronom DPP 856


MUDr. Vladimír Harinek
...sa narodil 11. októbra 1954. Pochádzal z Bánoviec nad Bebravou. Bol priekopníkom výučby prvej pomoci na zdravotníckych školách aj medzi laikmi. Presadzoval poskytovanie účinnej prednemocničnej laickej prvej pomoci pri nešťastiach, úrazoch a náhlych vážnych ochoreniach. Harinek si uvedomoval, že pri nešťastiach sú ako prví väčšinou laici, ľudia, ktorí nemajú so zdravotníctvom nič spoločné. Práve preto začal so svojimi spolupracovníkmi komunikovať s Územným spolkom SČK Bratislava 3, kde pripravoval budúcich inštruktorov a školiteľov prvej pomoci. Súčasne pripravoval bratislavských dobrovoľníkov ako družstvo prvej pomoci na súťaže. V tej dobe mohli dobrovoľníci súťažiť na Európskej súťaži prvej pomoci. Podľa jej vzoru začal Harinek iniciovať založenie súťaže prvej pomoci dobrovoľných zdravotníkov SČK aj na celoslovenskej úrovni. V roku 1992 sa konal prvý ročník tejto súťaže a družstvo Územného spolku Bratislava III dosiahlo víťazstvo vďaka Harinekovej príprave. V roku 1993 sa víťazné družstvo zúčastnilo európskej súťaže v Salzburgu ako reprezentant Slovenska, kde medzi 23 krajinami obsadilo jedenáste miesto.
Vladimír Harinek pracoval v trenčianskej nemocnici ako detský lekár, potom v Bratislave ako sekundárny lekár na Klinike anesteziológie a resuscitácie. Spočiatku striedavo pôsobil aj na Stanici rýchlej zdravotníckej pomoci, no neskôr v ňom natrvalo zvíťazilo povolanie záchranára. Ako primár stanice rýchlej záchrannej pomoci, a potom i oddelenia záchrannej služby nemocnice na Kramároch, myslel vždy na postihnutých pacientov, ale aj na to ako zlepšiť systém zdravotníckej záchrany. Zahynul 17. 2. 1993 v troskách lietadla leteckej záchrannej služby. Na jeho počesť sa rozhodol Slovenský Červený kríž pomenovať celoslovenskú súťaž dobrovoľných zdravotníkov v poskytovaní prvej pomoci Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 10. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 852
 2. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 16 272
 3. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 616
 4. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 9 517
 5. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 8 809
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 8 612
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 8 377
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 6 787
 9. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 6 234
 10. Na konci tohto bezplatného IT kurzu môžete získať dobrú prácu 5 935
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Zdravotníčka v ochrannom odeve stojí v testovacom centre na ochorenie COVID-19 v priestoroch výstaviska v nemeckom Erfurte 29. apríla 2021.

Počet pozitívnych prípadov na koronavírus klesá.

6 h
Prázdne triedy na stredných školách by mali byť od pondelka postupne minulosťou.

Mesto Trenčín chce v rámci rekonštrukcie Základnej školy Dlhé Hony vybudovať nové učebne pre žiakov.

7 h
Ilustračné foto.

Informácie prinieslo Národné centrum zdravotníckych informácií.

7 h
Martin Kopčan

Gólman Martin Kopčan po týždni opäť zaujal. Piešťancom sa o ňom už aj sníva. Tento raz trhal sieť.

10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti zisťujú podrobnosti.

22 h

Policajný zbor v Trnave žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po piatich odsúdených osobách.

7. máj

Strom rástol na nábreží rieky. Žiaci tam boli na brannom cvičení.

8. máj

Prinášame vám zaujímavé tipy na obľúbené turistické trasy na Dolných Kysuciach.

8. máj

Už ste čítali?