Podľa hovorcu mesta Tibora Hlobeňa je každý návštevník povinný používať kúpaciu čiapku pri pobyte ako v plaveckom, tak v detskom bazéne. I keď niektorí návštevníci plavárne proti tomuto opatreniu namietajú tým, že zle udržiavané čiapky môžu byť tak isto zdrojom nebezpečných prvokov, Mária Horecká z Úradu verejného zdravotníctva im oponuje. „Nosenie čiapok v bazéne prispieva k udržaniu vyhovujúcej kvality vody,“ tvrdí. Vlasy, ako rozkladajúci sa biologický materiál, môžu byť podľa nej zdrojom mikrobiálneho znečistenia a tým živnou pôdou pre améby. Správne udržiavané kúpacie čiapky by vraj nemali byť zdrojom améb. „Ak by aj améby na čiapke boli, je len málo pravdepodobné, že dobre hygienicky udržiavaný bazén by ich nedokázal eliminovať,“ upresnila.
Podľa Márie Štefkovičovej, riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne nie je známe, ako sa améby na plaváreň dostali a spätne sa to nedá ani presne zistiť. No nevylúčila, že ich tam zaniesli ľudia, ktorí nedodržujú hygienické predpisy. Podľa riaditeľky treba dodržiavať všeobecné hygienické zásady v prevencii amébových infekcií a to dôkladne sa osprchovať pred vstupom do bazéna a pri odchode z plavárne, nevstupovať do bazéna s krémom a make-upom, udržiavať v suchu a čistote kúpacie čiapky, okuliare a plavecké pomôcky, nosiť čistú a umývateľnú obuv a dodržiavať pokyny očného lekára v prípade nosenia kontaktných šošoviek.
Améby (meňavky) sú prvoky, z ktorých niektoré druhy vyvolávajú prevažne u ľudí chronicky chorých a oslabených alebo osôb so zníženou imunitou ochorenia dýchacích ciest, zápaly oka, ochorenia kože. „Zápaly mozgových blán sa v našich podmienkach nevyskytli,“ dodala Štefkovičová.
Autor: ak