Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Tohtoročné leto zlomilo všetky teplotné rekordy

Slovensko zasiahli horúčavy, ktoré sú nebezpečné tak pre ľudí ako aj pre zvieratá. Denná teplota na viacerých miestach Slovenska prekonala mnohoročné rekordy a v našich končinách sme sa potýkali aj s extrémnymi „štyridsiatkami“.

Podľa meteorológa Pavla Beránka zo Slovenského hydrometeorologického ústavu sa za rekordné označujú teploty od 34 stupňov. Výrazné oteplenie má na svedomí podľa odborníka nestále a premenlivé prúdenie vzduchu nad celou Európou smerujúce zo Stredomoria a Afriky. Tento týždeň bude podľa Beránka počasie výrazne lepšie, sprevádzané oblačnosťou a búrkami. „V pondelok bude polojasno s teplotami od 28 do 33 stupňov, no od utorka by mali teploty klesať,“ uviedol. Utorok bude podľa predpovedí daždivý, pričom teploty nepresiahnu 27 stupňov, počasie od stredy do piatku bude s prehánkami a búrkami s teplotami od 23 do 28 stupňov.

Skryť Vypnúť reklamu


V zamestnaní hrozí prehriatie organizmu

Trenčín - Extrémne zvýšené teploty počas letného obdobia môžu spôsobovať záťaž zamestnancov na väčšine pracovísk. U zamestnancov môže viesť podľa Žofie Kováčovej, riaditeľky Lekárskej služby prvej pomoci, k poklesu výkonnosti, zvýšenej únave a spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Aby sa zabránilo poruchám zdravia v letnom období, odporúča riaditeľ Ústavu verejného zdravotníctva Ivan Rovný zaviesť na pracoviskách pitný režim. „Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku je samozrejmosťou,“ zdôraznil. „Pri prehriatí organizmu sa prestáva regulovať teplota a človek má aj vyše štyridsať stupňov. Má príznaky zlyhávania centrálneho nervového systému, zrýchlené dýchanie, ktoré postupne prejde do malátneho pomalého dýchania,“ vysvetlila Kováčová, podľa ktorej by mali mať zamestnanci vzdušný jednovrstvový odev, najlepšie z bavlny.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hovorkyne krajského policajného riaditeľstva polície Kataríny Hlaváčovej majú policajti slúžiaci v uniforme k dispozícií letnú uniformu. Obuv je podľa nej taktiež určená podľa príslušného nariadenia o služobnej rovnošate, no pri vysokých teplotách platia vraj úľavy. „Pri nosení služobnej rovnošaty policajti nemusia mať pokrývku hlavy a kravatu.“ Zamestnanci krajského riaditeľstva Policajného zboru či občianski zamestnanci alebo policajti, ktorí pracujú predovšetkým v civile, nemajú striktne určenú obuv či odev do zamestnania, ale vyžaduje sa, aby chodili oblečení primerane a slušne, uviedla.Striktne určený odev nemajú ani vodiči autobusov. Podľa hovorkyne SAD Trenčín Ivany Strelcovej platí iba pravidlo, aby boli oblečení slušne. „Vodiči majú aj letnú verziu košieľ s krátkym rukávom, no môžu nosiť aj svoje oblečenie,“ uviedla hovorkyňa. Vodiči si môžu dať aj trojštvrťové nohavice. Pitný režim je u vodičov zabezpečený kupónmi. „Na každý pracovný deň, kedy teplota presiahne 28 stupňov, dostane vodič dvadsaťkorunový kupón, ktorý si môže v potravinách vymeniť za tekutiny podľa vlastného výberu,“ upresnila.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa lekárky je v týchto horúčavách pochopiteľná úprava pracovného času, ktorú umožnilo svojim zamestnancom aj mesto Trenčín. Podľa hovorcu mesta Tibora Hlobeňa chodili všetci zamestnanci okrem mestských policajtov a pracovníkov v klientskom a informačnom centre počas minulého týždňa do práce o dve hodiny skôr, pričom ich pracovný čas končil o štrnástej hodine.


Pitné fontánky plnia svoj účel

Fontánky určené na pitie sú umiestnené jednak v centrách miest alebo na letných kúpaliskách, kde sú hojne využívané. Tieto fontánky sú podľa vedúcej odboru hygieny životného prostredia Jozefíny Bustínovej napojené na verejnú vodovodnú sieť, v ktorej je kvalita vody kontrolovaná štátnym zdravotným dozorom. „Pri kolaudácii fontánok v centrách miest bola kvalita vody overená laboratórnym rozborom a vzorky vyhoveli platnej legislatíve,“ uviedla. Keďže vo verejnej vodovodnej sieti máme nezávadnú vodu, pitie vody z fontánok nepredstavuje podľa slov Bustínovej žiadne zdravotné riziko. Vzhľadom k tomu, že využitie fontánok je sezónne a v zimných mesiacoch je voda v nich odstavená, ich prevádzkovateľ by mal pred prvým spustením, overiť kvalitu vody laboratórnym rozborom.

V Trenčíne sa obyvatelia i návštevníci môžu zadarmo osviežiť v dvoch pitných fontánkach spravidla od prvého mája do konca septembra, pri dobrom počasí aj v októbri. Obe fontánky pravidelne raz do týždňa kontrolujú. Okrem rozboru vody sa podľa Pavla Dobiáša z Mestského hospodárstva a správy lesov musia robiť často aj opravy. „Minulý rok nám pokazili tlačidlo na fontánke, museli sme ho rozobrať,“ vysvetlil Dobiáš, podľa ktorého sa našťastie tento rok ešte nikto nepokúsil fontánky zničiť. Jedna pitná fontánka je umiestnená na Štúrovom námestí a druhá pri soche Štúrovcov na Hviezdoslavovej ulici a sú často využívané. Mesto malo pred nejakým časom ešte tretiu pitnú fontánku umiestnenú na Halalovke, no podľa prevádzkara ju úplne zničili deti, a tak bola demontovaná.

Na námestí v Bánovciach nad Bebravou sú pitné fontánky umiestnené už štvrtý rok. Prednosta Štefan Kobza vidí ale hlavný problém v ich technológii. „Občas fungujú, občas nie a tlačidlá opravujeme každý mesiac,“ prezradil. Fontánky sú umiestnené na oboch okrajoch umelej studne, do ktorej zurčí voda a fontánky sú napojené na pitnú vodu. „Ľudia sa s nimi ale skôr hrajú, akoby z nich pili,“ dodal prednosta. V rámci rekonštrukcie Námestia slobody pribudli dve fontány aj v Starej Turej a počas horúčav sa môžu osviežiť aj Myjavčania. „Pred mestským úradom máme umiestnený kohútik s umývadlom,“ upresnil hovorca mesta Marek Hrin. Pitným prameňom sa môžu pochváliť aj Trenčianske Teplice. Ten ich nie je napojený na pitnú vodu, ale vyviera priamo zo zeme v malom parčíku a podľa prednostky Anny Hudcovskej je oň veľký záujem najmä zo strany návštevníkov. „Prameň má štyri vývody a nachádza sa v ňom termálna voda, ktorú si ľudia berú aj so sebou do fliaš,“ dodala.


V lete zasahujú záchranári častejšie

Trenčín – V letných horúčavách majú záchranári oveľa viac práce. Najrizikovejšou skupinou sú podľa lekára Daniela Krausa starší ľudia a deti. „Starí ľudia sa menej pohybujú, zostanú v bytoch a na vyšších poschodiach je veľmi teplo,“ vysvetlil lekár. Podľa neho by deti do jedného roku nemali chodiť na slnko vôbec. Záchranár v záchrannej službe Peter Kováč upozorňuje starších ľudí, aby sa od desiatej do šestnástej hodiny vôbec nevystavovali priamemu slnku a čo najviac odpočívali. „Starí ľudia majú posunutý prah smädu, no i keď ho necítia, mali by čo najviac piť.“ Podľa slov záchranára má dehydratácia za následok zníženie tlaku a následne kolaps, ktorý sa prejavuje točením hlavy a suchom v ústach. „Je tu veľký rozdiel medzi bezvedomím. Človek si ide, niečo robí a zrazu odpadne,“ vysvetľuje Kováč. Podľa neho pri takomto stave netreba volať záchranku, iba dať postihnutého do protišokovej polohy s nohami hore. Po chvíli sa podľa záchranára človek preberie a vtedy mu treba dať hneď napiť. Medzi rizikové skupiny patria podľa lekára aj ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami, epileptici či ľudia po úraze hlavy, ktorí by vôbec nemali chodiť na slnko.

Aj bez priameho pôsobenia slnečných lúčov, hrozí človeku podľa Kováča prehriatie organizmu. To môže človek dostať napríklad v nevetranom dopravnom prostriedku a náchylní naň sú obézni ľudia a malé deti. „Prejavuje sa pocitmi slabosti, nevoľnosti až zvracaním, zvýšením telesnej teploty, bolesťou hlavy, zmätenosťou, no môže dôjsť ku kŕčom a mdlobám“ upresnil. Úžeh naopak vzniká priamym pôsobením slnečných lúčov. „Pri úpale a úžehu je nevyhnutné postihnutého umiestniť na chladnejšie miesto a zabezpečiť mu dostatočný príjem tekutín,“ zdôraznil záchranár. Keďže potením sa z tela uvoľňujú aj soli, na ich doplnenie sú podľa Krausa najlepšie minerálne vody. Ak by sa však stav pacienta zhoršil a nasledovalo, zvýšenie teploty alebo zvracanie, treba podľa lekára urýchlene volať záchranku. I keď klimatizácia predstavuje v extrémnych horúčavách veľkú pomoc, podľa Krausa má aj negatívny vplyv. „Môže spôsobiť zápal hrdla, očí a dýchacích ciest,“ vysvetlil lekár, podľa ktorého by rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou mal byť maximálne sedem stupňov.

V horúčavách je dôležitý pitný režim a denne minimálne tri až päť litrov. Okrem minerálok sú vhodné aj nesladené ovocné a zeleninové čaje, slabé bylinné čaje, riedené ovocné džúsy, minerálne vody s nižším množstvom oxidu uhličitého. „Niektorí ľudia pijú jogurtové nápoje, do ktorých pridajú trochu soli,“ doplnil.

Nedostatok tekutín znižuje výkonnosť organizmu, zvyšuje únavu, môže spôsobiť poruchy obličiek, prispievať k bolestiam hlavy, kĺbov. Teplo spôsobuje spomalenie reakcií, a preto by mali podľa lekára vodiči jazdiť pomalšie a robiť častejšie prestávky. K základným pravidlám patrí aj vyvarovať sa prejedania a obmedziť príjem alkoholu. Taktiež treba rovnomerne rozdeliť záťaž. Najťažšie aktivity odporúčajú odborníci presunúť do ranných, prípadne popoludňajších hodín.


Zvieratá treba v lete ochladzovať

Kvôli extrémnym teplotám začali psov ochladzovať aj v trenčianskom útulku. Okrem kúpania vo Váhu, sprchujú zamestnanci psov aj ich koterce studenou vodou.

Keď sa pes prehreje a jeho teplota dosiahne 42 stupňov, začne sa mu variť mozog a nasleduje smrť, kvôli zlyhaniu srdca. Trenčiansky veterinárny lekár Jiří Pilát varuje, aby ľudia v žiadnom prípade nenechávali zvieratá v aute. „Do piatich minút môže nastať smrť i keby mal pootvorené okno,“ zdôrazňuje veterinár. Ak pes pachtí, má vyplazený jazyk a je evidentné, že kolabuje, treba mu dať prvú pomoc. Tou je podľa Piláta studená voda. „Treba ho hneď dať pod studenú sprchu, zabaliť do mokrého uteráka prípadne naň pustiť aj ventilátor. Netreba hľadieť na možné prechladnutie, zvieraťu ide o život.“ Ak však teplota stúpla do nebezpečných hodnôt, nutná je aj okamžitá návšteva veterinára, ktorý musí psovi dať injekcie proti opuchu mozgu, ktorý teplom nastane.

V letných mesiacoch doporučuje veterinár prechádzky zásadne skoro ráno a neskoro večer, pretože na horúcej ceste je pre psa o päť stupňov viac. „V takomto počasí by nemali chodiť na cvičisko a už vôbec nie behať popri bicykli.“ Pes sa ochladzuje aj labami, preto je podľa Piláta vhodnejšie chodiť s ním radšej po tráve, aby si na rozhorúčenom asfalte nespálil labky. „Niektoré hladkosrsté plemená majú veľmi citlivú kožu, preto je lepšie, ak aj v lete používajú psie topánky,“ tvrdí veterinár.

Ďalšou hrozbou, s ktorou sa u psov Pilát stretáva, sú príliš tesné náhubky. „Ľudia kúpia psovi radšej menší, aby bol menej nápadný, no neuvedomujú si, že pes v ňom nemôže otvoriť ústa. Pes sa ochladzuje najmä dychčaním, a tak pri výbere náhubku treba dbať na to, aby v ňom mal papuľu dokorán,“ tvrdí veterinár.

Podľa slov odborníka je v lete potrebné pravidelne ochladzovať všetky zvieratá a radšej im dávať väčšie misky s vodou, aby sa nestalo, že sa im voda minie. Vodu treba ale aj často meniť, lebo v teple sa rýchlo kazí. Pri ochladzovaní je vhodné sprchovanie ktoré veterinár odporúča viac, ako kúpanie v rieke či potoku. „Psi bývajú náchylní na alergie, a preto je lepšie dať prednosť tečúcej vode ako jazerám,“ vraví veterinár, ktorý má skúsenosti aj s častými zápalmi kože, ktoré vznikajú ako dôsledok baktérií a siníc nachádzajúcich sa v stojatej vode počas teplých dní.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 2. Škola môže vyzerať aj inak!
 3. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 4. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 5. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 6. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 10. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 239
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 254
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 782
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 041
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 646
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 379
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 829
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 517
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 503
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 417
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

TRENČÍN: Po diaľnici uháňal takmer dvojstovkou, zinkasoval 400-eurovú pokutu

Trenčianski diaľniční policajti namerali na diaľnici D1 v katastri mesta Dubnica nad Váhom 27-ročného vodiča osobného motorového vozidla Mercedes, ktorý prekročil maximálnu

KOMERČNÝ ČLÁNOK

Pozor! Modré autobusy budú od piatku jazdiť v prázdninovom režime

Modré autobusy SAD Trenčín a SAD Prievidza budú s platnosťou od piatku 30. októbra 2020 až do odvolania premávať v prázdninovom režime.

Ilustračné foto.

Vo FN Trenčín je sedem pacientov na umelej pľúcnej ventilácii

Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín je momentálne hospitalizovaných 62 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z nich 45 je na vyčlenených lôžkach, čo predstavuje 60 percent celkovej kapacity pre pacientov s COVID-19.

Fakultná nemocnica v Trenčíne.

Po hlave si na ihrisku skákať nenechám, upozorňuje inak priateľský rozhodca Peter Maraz

Na jeseň prekvapil. Namiesto štvrtej ligy odpískal desať víkendov v oblastnom futbale. A bolo ho vidieť. Peter Maraz rozdal až sedem červených kariet.

Futbalový rozhodca Peter Maraz.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Už ste čítali?