Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Kobylky chutia ako búrske oriešky

Nové Mesto nad Váhom - „Všetci sme už v Mexiku“, aspoň tak to kedysi spieval vo svojom veľkom hite český spevák Michal Tučný. Sedím pri vychladenom originálnom guatemalskom rume s príjemnou dvojicou sympatických ľudí – Renátou a Miroslavom Hlavatými z Nov

ého Mesta nad Váhom, ktorých okrem manželského zväzku spája i láska k cestovaniu, turistike a vzťah k poznávaniu pre našinca neznámych končín našej planéty. V pozadí hrá klasická mexická hudba starých Indiánov a pozorne počúvam rozprávanie o 21-dňovej ceste krížom Mexikom, počas ktorých prešli 4800 kilometrov a navštívili 9 mexických štátov. „Keby sme neboli navštívili Mexiko, nikdy by sme neboli verili, že je také krásne“, svorne začína našu debatu zážitkami nasiaknutá manželská dvojica. Oblasť neuveriteľných rozdielov v životnej úrovni, klimatických pomeroch, v spôsobe života. Manželia, ktorí počas svojho dlhého pobytu mali možnosť vidieť mnohomiliónové mexické aglomerácie (hlavné mesto Mexico City má 22 miliónov obyvateľov) i klasické tropické pralesy, zažili luxusné hotely, ale aj ubytovne, v ktorých bola jediná žiarovka svietiaca denne iba 6 hodín bez akéhokoľvek vypínača alebo zásuvky s možnosťou nabiť si mobil.

Skryť Vypnúť reklamu

Teotihuacán alebo miesto, kde sa z ľudí stali bohovia
Archeologické nálezisko Teotihuacán nachádzajúce sa neďalekého mexického hlavného mesta Mexico City, bolo jednou z ich prvých zastávok počas latinskoamerickej cesty. „Je to jedno z najvýznamnejších aztéckych miest, v ktorom v období jeho najväčšej starovekej slávy žilo až 200-tisíc obyvateľov. Mesto s množstvom pyramíd a ďalšie nové objekty sú tu v nánosoch zeminy objavované i v súčasnosti. Pod Pyramídou Slnka (Pirámide del Sol), porovnateľnou veľkosťou s Cheopsovou pyramídou, sa podľa domorodých obyvateľov zrodil a odtiaľto pochádza človek. Celá stavba je úchvatná svojou presnosťou nasmerovania, dvakrát v roku (19.mája a 25. júla) sa napoludnie Slnko nachádza presne nad pyramídou a západná stena pyramídy smeruje k západu Slnka“, dodáva Miroslav Hlavatý a zároveň jeho manželka dopĺňa informácie o druhej veľmi známej Pyramíde Mesiaca (Pirámide de la Luna), ktorá sa nachádza na konci Triedy mŕtvych a je výrazne nižšia ako jej slnečná kolegyňa.„Hoci je táto pyramída menšia, páčila sa nám viac a je z nej krásny výhľad na celé nálezisko“, ukončuje rozhovor na archeologickú tému.

Skryť Vypnúť reklamu

Porazený prišiel o hlavu
Ďalšou nezabudnuteľnou zastávkou pre dvojicu novomestských cestovateľov bolo mayské mesto Chichen Itzá. „Tu vidno kamenný kruh s otvorom, do ktorého bolo treba dostať loptu bez pomoci rúk i nôh, iba s použitím ramien a bokov tela. Vtedy mužstvo zvíťazilo.“, hovorí zaujato Miroslav pri sledovaní filmu z ich cesty „Trafiť ťažkú loptu do kruhu umiestneného vysoko nad zemou nebolo určite jednoduché. Pre kapitána porazeného mužstva bolo po skončení zápasu cťou obetovať sa a krv z jeho sťatej hlavy pokropila trávnaté ihrisko“, jedným dychom dodáva. Že toto neboli jediné obete bohom, nasvedčuje aj obrovské množstvo detských kostier nájdených v neďalekom jazere s priemerom 30 metrov. Obete mali priniesť vlahu a dážď a zachrániť postupne zanikajúcu mayskú kultúru. Nestalo sa…

Skryť Vypnúť reklamu

S Indiánmi neradno žartovať
San Chuan Chamula, osada ležiaca 2260 m nad morom tvorená iba indiánskym obyvateľstvom, pripomína manželom jeden z najsilnejších zážitkov ich cesty. „V ich svätyni je prísny zákaz fotografovania, na čo upozornia každého turistu už pred vchodom. Celé rodiny tu vykonávajú pôvodné indiánske i kresťanské obrady a fotografovanie počas nich znamená kradnutie ich duší. Horia tu stovky sviečok vytvárajúcich takmer nedýchateľné ovzdušie, sú tu ťažké závesy a kostolné steny zadymené čiernym dymom. Indiáni kľačiaci na 20 centimetrov dlhom ihličí pri rituáloch používajú aj kohútov a sliepky, s ktorými krúžia pred svojimi hlavami i príslušníkmi rodín. Na zemi položené jedlo i kola určené pre unavených modliacich sa, ale i dávno mŕtvych… Nájde sa tu i fľaša alkoholu,“ spomínajú a zároveň pripomínajú a varujú aj ďalších prípadných návštevníkov tejto krajiny, ktorí by chceli porušovať domáce zvyky. Na nerešpektovanie prísneho zákazu fotografovania doplatil v minulom roku jeden z amerických turistov, ktorého miestni domorodci po porušení ich pravidla bez milosti ukameňovali.

Katolícke Mexiko
Mexičania sú na 94 percent kresťania - katolíci a niekoľko z ich najvýznamnejších kostolov v Mexico City, Meride a Guadalajare osobne posvätil a svojou návštevou uctil pápež Ján Pavol II. Veriaci navštevujúci sväté miesta prepojili svoje pôvodné naturálne náboženstvá a prírodné zvyky s kresťanstvom. V kostoloch je neskutočná výzdoba, obrovské množstvo kvetov, sviec, zlata, všetko je otvorené a sprístupnené i v noci. Nikde nevidno odhodený papier, žiadnu špinu a ukradnúť niečo z týchto miest je doslova tabu,“ spomína Renáta Hlavatá, povolaním učiteľka zemepisu a matematiky v Novom Meste nad Váhom. „Veľmi zaujímavým úkazom je i budova kostolíka Nuestra Seňora de los Remedios, ktorý sa nachádza na vrchole iba nedávno objavenej pyramídy v meste Cholula považovaného za mesto kostolov. V pyramíde s rozlohou väčšou ako Cheopsova pyramída v Egypte rozprestierajúcej sa priamo pod týmto malým cirkevným objektom, sú už sprístupnené chodby a cesty v blízkom okolí sú vysypané lávovým kameňom zo sopky Popocatepetl, ktorú z týchto miest nádherne vidno,“ dopĺňa jej rozprávanie manžel.

Belmondo by bol sklamaný
Svetoznáme turistické stredisko Acapulco, ležiace pri pobreží Tichého oceánu preslávil filmom Muž z Acapulca aj francúzsky komik Jean Paul Belmondo. Pre cestovateľov z Nového Mesta nad Váhom bolo toto miesto s povestnými plážami veľkým sklamaním. „Neoslovilo nás. Veľký ruch, ktorý nepríjemne poznačil celé mesto a smog z hustej automobilovej dopravy len pár metrov od pláží, nepridáva na atraktivite tomuto miestu. Pojem nočný pokoj tu neexistuje ani v neskorých hodinách. Miestni obyvatelia sú veľmi hluční a netolerantní voči iným hosťom. Acapulco je mestom rušných diskoték končiacich v ranných hodinách, vidno tu opilcov, kontrastuje tu pobyt snobov a zároveň veľká chudoba. Navyše rybári priamo pri pobreží čistia svoje kapitálne, často i dvojmetrové rybacie úlovky, a „vôňa“ odpadu nie je príjemná,“ dodávajú svorne. Úsmev na tvári im však vráti spomienka na zaujímavý pokrm. „Tu sme jedli kobylky. Je to chutné pražené a solené jedlo a keď sa odtrhnú nožičky má človek pocit, že konzumuje búrske oriešky,“ dodávajú.

Slovensko – pojem neznámy
Nakoľko veľa domorodcov je negramotných a navyše školská dochádzka v Mexiku nie je povinná, neprekvapuje, že tu o našej krajine nevedia nič a mnohým z obyvateľov indiánskych osád sa nerozjasní ani pri slove Európa. Renáta nezaprela svoju profesiu a navštívila jednu zo základných škôl. „ Pre mňa ďalší silný zážitok. V jednom zošite všetky predmety, žiadne učebnice, žiaci spoločne sediaci pri okrúhlych stoloch. Po zemi sice behajú jašterice, ale učiteľ je pre deti „bohom“, ktorého rešpektujú a pozorne počúvajú každé jeho slovo. Žiakov pochádzajúcich z rôznych indiánskych kmeňov hovoriacich odlišnými rečami spája spoločný jazyk cocil, v ktorom tu mladý učiteľ vyučuje. Až neskôr sa prechádza na španielčinu. Úspechom pre viaceré domorodé deti je napísať správne aj dátum, rady sa však učia básničky a názvy jednotlivých mexických štátov dobre ovládajú. Keď si žiak uvedomí, že sa dokáže podpísať a niečo si prečítať, zvyčajne skončí školskú dochádzku. Častokrát to býva už v piatej triede a jeho odchodu zo školy nikto nebráni.“, spomína a zároveň porovnáva pomery v mexickom a slovenskom školstve cestovateľka a učiteľka v jednej osobe. Odlišná situácia je v mnohomiliónových mexických metropolách Mexico City a Merida s množstvom škôl i univerzitami.

Bezproblémové a štipľavé stravovanie
Prežiť trojtýždňovú cestu na privezených potravinových zásobách zo Slovenska jednoducho nejde. Manželia Hlavatí si v Mexiku zvykli na kvalitnú stravu v reštauráciách i stravu domorodcov. Tradične chutnými mexickými koláčikmi ich obdarovala 80-ročná Indiánka. „V Mexiku je veľa pekárničiek, kde sa dá aj v malom mestečku kúpiť, čo sa vám zaráči“ hovorí Renáta a zároveň prízvukuje : „Ľudia v obchodoch podávajú všetko v rukavičkách do recyklovateľných balíčkov, na ústach majú hygienické rúška a na hlavách šatku. Čistota tam bola neskutočná, bez ohľadu na to, či ste v malej indiánskej osade alebo veľkomeste.“ „Za pár pesos namiešajú veľký balík s ovocím, cukrovou trstinou a kokosom, z ktorého sa dobre najete. Jedáva sa tu veľmi veľa rôznych druhov mäsa upravovaného prevažne na ražni, fazule a šošovice. Fazuľa sa konzumuje prepasírovaná ako príloha spolu so štiplavými chili papričkami, domorodcami zvanými salsa. Navyše majú dobré 12-stupňové pivo a smäd hasia ovocnými šťavami, ktoré z pomarančov i ostatných druhov tropického ovocia pripravia pred vašimi očami.“ Paprika plnená kuracím mäsom a zeleninou poliata orechovo-smotanovou omáčkou a to všetko posypané jadierkami z granátových jabĺk sa stala pochúťkou tohto manželského páru v Pueble, v meste keramiky. Pri pohľade na hovädzie mäso zavesené na hákoch priamo pod horúcim slnkom v indiánskych osadách vo vyše 30 stupňovej horúčave im tuhla krv v žilách a povinné očkovanie proti žltačke absolvované pred odletom do odľahlých končín vzdialeného svetadielu zrazu získalo svoje opodstatnenie…

Ochorieť sa neoplatí
„Dentist“ hlásal nápis na jednej z dedinských garáží tesne vedľa otvoreného obchodu s mäsom a pri predstave vŕtania zubov „vŕtačkou na baterku“ objavovali naši cestovatelia zdravotný systém Mexika. „Dieťa má 40-stupňovú horúčku a oni prvý deň iba zisťujú, akú má poistku a až potom začnú liečiť. Ďalší rad si vystojíte v lekárni a napokon zistia, že také lieky vôbec nemajú. Veľa ľudí tu vôbec nie je poistených, pre tých bežných ľudí je to skôr rarita. Vo veľkomestách majú ľudia viac financií a tu je zdravotníctvo porovnateľné s európskym a funguje tak, ako má.“ Smrť človeka, telo a dušu chápu mexickí domorodci úplne inak ako my. Pri úmrtí člena rodiny nezúfajú. Je to pre nich normálne a za ochranu zdravia sa modlia k Panne Márie Guadalupskej, ktorej sú zasvätené kostoly.

Pri svojich spokojných a dobrosrdečných povahách zrejme Mexičania ani ochorieť nemôžu, pričom na záver nášho rozhovoru manželia Hlavatí dodávajú: „Stále žijeme z pocitov, ktoré sme si z Mexika priniesli. Máme doslova pokoj v tele a spomíname na ľudí, ktorí sa nikam neponáhľajú, majú na všetko čas a sú vysmiati. Noci prežívajú na miestnych námestiach, kde im do tanca vyhrávajú domáci hudobníci, súbory mariachi. A že sa vedia naozaj tešiť zo života a bujaro zabávať, sme mali na vlastné oči vidieť aj u mladých svadobčanov…“
Moment je pre nich pol hodina a väčšinu vecí riešia pokojným slovíčkom maňana – zajtra. A to je možno návod aj pre nás, pravidelne vystresovaných a niekam sa ženúcich ľudí, mexický návod, ako byť šťastnejší.

Hasta La Vista, dovidenia, Mexico!

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 2. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 3. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 4. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 6. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 7. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 8. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 9. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 10. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 994
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 081
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 532
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 019
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 485
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 520
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 648
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 639
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 531
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 10 176
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

BUČKOVÁ: Rozhodnutia o uzatvorení celej komunity by sa mali prijímať so zvážením všetkých okolností

V utorok 27. októbra sa začalo s plošným testovaním obyvateľov ulice K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

V kraji pribudlo 473 nových prípadov, najviac v okrese Prievidza

Na Slovensku v utorok celkovo pribudlo 2887 nakazených novým koronavírusom zo 14 642 testov.

Ilustračné foto.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Ilustračné foto.

V meste Myjava bude k dispozícii desať odberných miest

V meste Myjava bude počas celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 v rámci akcie Spoločná zodpovednosť k dispozícii desať odberných miest.

Antigénový test na Covid-19.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Celoplošné testovanie v Nových Zámkoch a Šuranoch: ZOZNAM odberných miest

Testovať sa bude aj v kine či športovej hale. Fungovať bude aj pojazdné odberné miesto.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Už ste čítali?