oj.
Účinnosť tejto liečebnej metódy potvrdili pacienti, ktorí prišli na podujatie predviesť ukážky z hipoterapie. Sarvašovci so synom Adamom prišli do z Bratislavy, aby predviedli liečebné ukážky jazdenia. „Adam chodí na hiporehabilitačné jazdenie takmer päť rokov a pomohlo mu to vo vývoji, v sústredení sa na učenie a pri rôznych poruchách učenia, ktorými trpí a tiež pri poruchách pamäte,“ uviedla chlapcova mama. Terapiu má jeden až dvakrát do týždňa a trvá tridsať minút. Jazdenie sa stalo jeho záľubou. Dvadsaťročný Adam úspešne skončil strednú školu a od hiporehabilitačného jazdenia prešiel k športovému. Reprezentuje klub v Brne, v Trenčíne a tiež v Nitre. „Jazdenie je pre mňa relax a chcem v tom určite pokračovať aj naďalej,“ uviedol Adam.
Lukáš Vojtek, ktorému diagnostikovali detskú mozgovú obrnu, sa taktiež lieči hipoterapiou. „Syn cvičí už sedem rokov. Terapia mu pomáha najmä uvoľniť a rozhýbať svalstvo. Cvičiť chodíme dvakrát do týždňa a jedno cvičenie trvá dvadsaťpäť minút,“ vysvetlila Lukášova mama. „Veľmi ma to baví a chodím sem skutočne rád,“ doplnil mamu desaťročný Lukáš.
Terapia pomáha aj osemnásťročnej Petre Přemylovej z Bratislavy. „Na jednej strane je to perfektný pocit a zároveň je to dokonalý relax. Cez prázdniny chodím jazdiť trikrát do týždňa, ale cez školu, žiaľ, len raz za týždeň. Hipoterapiu využíva od piatich rokov.
„Je úžasné vidieť u detí pokroky, ktoré dokážu vďaka tejto terapii spraviť, či už ide o posilnenie svalstva, alebo celkové držanie tela. Stalo sa nám tiež, že deti, ktoré nemohli vôbec sedieť, sedieť začali. Tieto výsledky sú nielen pre deti ale aj pre mňa nesmiernou motiváciou,“ uviedla hipoterapeutka Alexandra Kafková, ktorá sa hipoterapii venuje už desať rokov. Podujatie navštívili okrem postihnutých detí z Centra sociálnych služieb z Nového Mesta nad Váhom aj deti z Domova sociálnych služieb z Adamovských Kochanoviec. „S klientmi sme na rehabilitačnom pobyte na Zelenej vode a tak sme tento pobyt spojili s výletom do kočovského hipocentra, aby aj naše deti mohli vidieť ukážky liečby prostredníctvom koňov,“ uviedla pracovníčka domova Eva Apolenová.
Usporiadateľom druhého ročníka Považského pohára bol Jazdecký oddiel Hippocentra TC Contact v spolupráci s obcou Kočovce. „Tento ročník sme zamerali na integráciu zdravých a postihnutých ľudí. Vyhlásili sme aj súťaž kresieb Kôň – najlepší priateľ,“ uviedol Tibor Telecký, organizátor podujatia. Do súťaže sa mohli zapojiť postihnuté deti, ale aj deti miestnej materskej a základnej školy. „Súťažou sme chceli u detí zvýšiť záujem o prírodu, naším hlavným cieľom však bolo, aby sa prehĺbil vzájomný vzťah zdravých a postihnutých obyvateľov regiónu,“ doplnil Telecký.
Starosta obce Ján Tupý považuje podujatie za ďalší krok vzájomnej spolupráce s jazdeckým oddielom. Uvítal ponuku Tibora Teleckého, v areáli miestnej školy, nachádzajúci sa za plotom hippocentra, ktorý je v lete nevyužitý, spoločne pripraviť týždňovú hippoterapiu s dennou dochádzkou. Voľný čas by tu trávili spoločne deti z obce s deťmi, ktoré sú nejakým spôsobom hendikepované. „Chceme podporiť integráciu zdravých a postihnutých detí, aby sa odstránili bariéry, ktoré sú často spôsobené tým, že nemajú vhodný priestor na to, aby sa mohli spoločne stretávať,“ uviedol starosta a dodal, že o zámere už rokovali s Vierou Vienerovou riaditeľkou Centra sociálnych služieb z Nového Mesta nad Váhom.