Umelci tvorili podľa vlastných predstáv v štýle, ktorý určilo prvé minuloročné sympózium. Zhotovené diela museli umelecky korešpondovať s Ježišom, Pannou Máriou, svätým Jozefom a ďalšími, ktoré vytvorila táto skupina už počas augusta 2006. K vlaňajším betlehemským postávam pribudli ďalšie drevené sochy - traja králi, jeden somárik a žena, ktorá Ježiškovi nesie med.
Štyri sochy budú z osiky a jedna z lipového dreva. „Drevo je v tomto roku exluzívne. Našli sme ho v jarku v Kálnici a taký vhodný strom sme v našom okrese ešte nenašli a nevideli. Položený na zemi meral štyridsať metrov,“ povedal jeden z tvorcov betlehemu Ferdinand Bolebruch, ktorý má doma aj lipu pripravenú na ďalšiu tvorbu. „Vyvrátila sa v Beckove a zaujímavosťou je, že ju údajne sadil Hurban.“ Bolebruch dodal, že s materiálom nie je tohto roku problém, pretože vietor vyvrátil mnohé stromy. Drevené exponáty treba zabezpečiť tak, aby vydržali čo najdlhšie a nenapadli ich červíky a iní škodcovia. Zhotovené diela konzervujú špeciálnym švédskym teakovým olejom, čo je prírodný výťažok zo severských borovíc. „Tento prípravok je síce drahý špás, ale je to vynikajúci konzervátor voči chrobákom a iným škodcom. Ochráni aj pred vplyvom počasia,“ vysvetlil majster Bolebruch.
Medzi tvorcami pôsobil aj jeden z lídrov obľúbenej ľudovej hudby Borovienka, Štefan Slabý. „Mám rád hudbu i rezbárstvo. Nedá sa to porovnávať. Vzťah k rezbárstvu som zdedil po dedovi. Do Nového Mesta chodíme často hrávať. Oslovil ma akademický maliar Ján Mikuška, či by som to neskúsil. Hoci som vtedy dvojmetrové sochy ešte nerobil, ponuku som prijal. Sme vynikajúca partia,“ dodal.
Unikátny betlehem tvoria muži, ktorí milujú vôňu dreva a navyše ich spájajú fantastické vzťahy. Ako sa vyjadrili, okrem fyzickej práce s dlátom, pílami i sekerami je augustové sympózium pre nich zároveň akýmsi duševným relaxom.
Vizitka tvorcov betlehemu
Ferdinand Bolebruch (63), drevorezbár, pôsobí v Novom Meste nad Váhom, člen Klubu P. Matejku v Novom Meste nad Váhom i Klubu skalických výtvarníkov v Skalici. Vystavoval vo Francúzsku, Česku, Rakúsku i v Maďarsku. Jeho hlavným tvorivým námetom je žena.
Štefan Matejík (64), dlhoročný tvorca figúrok a reliéfov ovplyvnený ľudovou tématikou. Žije v Bošáci. Vystavoval na Podjavorinských dňoch v Bratislave, v Trenčíne, v Novom Meste nad Váhom.
Štefan Slabý (55), rodák z Lančára, v súčasnosti žije vo Vrbovom. Rezbárstvu sa venuje pätnásť rokov. Autor sa zameriava na figurálnu tvorbu. Jeho obľúbenou témou sú slovanské výjavy i pietne diela.
Miroslav Hochman (68), žije v Novom Meste nad Váhom, jeho tvorba nie je žánrovo ohraničená. Pracuje iba s drevom. Umelecky činný je dvadsaťsedem rokov. Pravidelne vystavuje na Predvianočných trhoch v Novom Meste nad Váhom.
Ernest Slabý (59), rodák z Lančára, býva v obci Šterusy. Tvorí tridsať rokov. Vystavoval vo Vrbovom, Trenčíne, v Novom Meste nad Váhom. Za svoj najväčší rezbársky úspech považuje možnosť podielať sa na vzniku monumentálneho vyrezávaného betlehemu v Novom Meste nad Váhom.