Nezávislý poslanec Róbert Lifka si myslí, že mesto nie je v dobrej finančnej kondícii. Primátor však namieta, že je to štandardné opatrenie a mestu nechýbajú prostriedky. „Aby bol rozpočet mesta dodržaný, treba ho striktne strážiť, pretože je neustály tlak na zvyšovanie výdavkov.“
Úsporné opatrenia však prichádzajú len dva mesiace po tom, čo poslanci sami sebe zdvihli odmeny o viac ako sto percent a v apríli odsúhlasili funkcionárom mesta stotisícové odmeny. Oba návrhy na čerpanie finančných prostriedkov odôvodňoval predseda finančnej komisie Ľubomír Sámel dobrým hospodárením mesta. Ladislav Pavlík, ktorého klub Smer-SD je v mestskom parlamente v opozícii, si myslí, že problém s financiami nevznikol zo dňa na deň. „V relatívne krátkom čase po schvaľovaní odmien, kedy sa tvrdilo, že si takéto výdavky môže Mesto dovoliť, dostanú poslanci na stôl návrh na zmenu rozpočtu. To spochybňuje koncepčnosť v tejto oblasti,“ upozornil Pavlík v súvislosti s druhou zmenou rozpočtu v tomto roku. Tú poslanci na svojom zasadnutí vo štvrtok 23. augusta schválili. Zvýšili príspevok pre SAD Trenčín, ubrali školám. Na prevádzkovanie mestskej hromadnej dopravy dostane SAD takmer deväť miliónov. Na rekonštrukcie komunikácií pôjde viac ako 140 miliónov, na modernizáciu železničnej trate – vyvolané investície a výstavbu plavárne určili takmer 12 miliónov. „Sú tu prostriedky ktoré dostaneme od železnice, žiadne mestské peniaze,“ okomentoval primátor.
Školám ubrali poslanci päť miliónov, školským jedálňam takmer dva milióny. Z rozpočtu vypadá aj 40 miliónov určených na dostupné bývanie pre sociálne slabé rodiny, pretože sa nebude stavať bytovka s tridsiatimi nájomnými bytmi. Podľa Cellera škrty v oblasti školstva a sociálnej nebudú mať dopad na obyvateľov, pretože ide len o zreálnenie stavu. „Zrejme sa niektoré veci inak odhadli.“ Poslanec Sámel hovorí, že škrty v oblasti školstva a sociálnych vecí vyplývajú z prirodzených pomerov v školách. „Niektoré čiastky sa v priebehu roka ukážu ako predimenzované, bez toho, že by boli predimenzované zámerne, ale sa ukázalo, že potreba nebola taká, aká bola. Niektoré škrty sú zámernou snahou ušetriť.“ Vedúci odboru školstva Jozef Baláž tvrdí, škrty neznamenajú znižovanie výdavkov pre školstvo. „Je to len zreálnenie rozpočtu ku skutočným požiadavkám škôl, klubov a jedální. „Vychádzali sme z počtu žiakov a výšky normatívov, ale tie počty žiakov sa nám nepodarilo odhadnúť Tam sa robili škrty podľa výšky dotácie zo štátneho rozpočtu, ktorú skutočne dostaneme,“ dodal Baláž.