Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Láska cez internet učarovala aj nášmu regiónu…

Iba nedávno som si vypočul príbeh Neznámej. Sympatická tridsiatnička cestovala spolu s kamarátkou vlakom do Trenčína. Sedeli spolu v kupé a Neznáma sa bála, či stihne autobusový prípoj domov - do obce neďaleko Trenčína. Stojac v uličke som sa nechtiac započúval do ich rozhovoru. Viem, nepatrí sa to. Priateľky však boli ohnivé a zabudli aj na otvorené dvere. Okolie ich prestalo zaujímať… Mlčky som teda načúval.
Naša Neznáma, sklamaná predchádzajúcim vzťahom, túžila po novej láske. Pre nedostatok príležitostí sa rozhodla skúsiť niečo nové. Na internetovej zoznamke bola úspešná a po krátkom vzájomnom písaní si prišlo aj na osobné stretnutie. Sympatie boli obojstranné a vzťah sa začal zaujímavo rozvíjať. Žiaľ, rozprávkový príbeh sa nekonal. Z neznámeho milenca s imidžom seriózneho a zrelého muža sa napokon vykľul falošný hráč. Rozvedený muž zo dňa na deň po necelom polroku ukončil vzťah s neuveriteľným vysvetlením. „Po rozvode si chcem iba užívať a s nikým sa už nebudem viazať. Ty si bola jednou z mojich prvých obetí,“ dodal na „rozlúčku“ s nešťastnou a stále zamilovanou slečnou.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci sa chcú zoznámiť
Láska cez internet. Fenomén súčasnosti. Čoraz viac rozvodov, čoraz viac „športových“ vzťahov, čoraz viac nových krátkodobých známostí. Zoznamovanie sa úplne neznámych ľudí prostredníctvom počítača. Zvedavosť ma premohla a podľahol som myšlienke „zabrúsiť“ na najobľúbenejší slovenský zoznamovací internetový portál. Zisťoval som, ako vystrája internetová láska v našich končinách. Napokon, môžem si to dovoliť. Som tiež slobodný...A nestačil som sa diviť. Aj náš celý región doslova zahorel internetovou láskou. V kategórii „hľadám partnera na vážne zoznámenie“ je v našich končinách zaregistrovaných v súčasnosti neuveriteľných 390 „záujemcov“ o lásku! Žien hľadajúcich partnera je približne tretina. Presne 126. Mužov je až 264. Vyhľadávač vám ponúkne aj jednotlivé mestá. Trenčín, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou, Stará Turá, Dubnica nad Váhom i ďalšie. Sú tam všetky a všetci zoznámeniachtiví. Len treba nájsť toho pravého, či pravú. Vybrať správnu rubriku a dopredu vedieť, či hľadáte vážny vzťah, priateľstvo alebo skončíte iba pri flirte, sexe a erotike. Navyše, hľadať môžete aj partnera rovnakého pohlavia. Ženy ženu, muži muža. Každému podľa jeho chuti. „Mladí dorastenci“ i ľudia dôchodkového veku. Jednoducho - všetci sa chcú zoznámiť. Možno malou perličkou je, že v kategórii flirt a sex bolo medzi našimi rodákmi zaregistrovaných iba 21 žien, ale až 315 mužov! Ale to už je kategória, ktorá s láskou cez internet určite nemá nič spoločné a nemá zmysel sa jej ďalej venovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Atraktívne hľadajú solventných, muži zase milenky
A tak som neodolal. Čítam postupne jednotlivé „ponuky“ v kategórii vážne zoznámenie. Priznám sa, literárne nič moc. Väčšinou žiadny zaujímavý námet, žiadna nápaditosť. Niektoré sú strašné. Atraktívna žena hľadá solventného pána. Prednosť majú muži pracujúci v zahraničí. Samá romantika, však? Srdce mi zoviera pri čítaní inzerátov rozvedených žien s deťmi hľadajúcich nového otca. Chápem ich, majú to ťažké. A takých je naozaj veľa. Na pokoji nenechám ani mužov hľadajúcich ženy. S úsmevom prechádzam cez inzeráty niektorých pánov, ktorí to „tiež“ určite myslia „vážne“. Práve v rubrike „muž hľadá ženu - vážne“ sa provokačne „usmievajú“ vety ponúkajúce najskôr milenecký vzťah a potom možno viac. Nuž, aspoň pre mňa, divná postupnosť. V tejto rubrike. Asi som už stará škola. Priznám sa, chýba mi tam viac romantiky. Niečo pekné, prítulné. Mám pocit, že aj tie inzeráty sú akési uponáhľané. Ako celý dnešný svet. V mnohých prípadoch sa mi zdá, že dotyčným ani nezáleží na tom, s kým sa vlastne zoznámia…Úsmev na perách mi však vyvolá ten najkratší zoznamovací pokus : „Kto mi umyje chrbát?“ Nájdu sa aj inzeráty seriózne. Cítiť z nich skutočný záujem a chuť nájsť toho správneho partnera.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznámte sa, prosím
A tak som to skúsil a napísal ho. Zoznamovací inzerát cielený do nášho regiónu. Štylisticky priemerný, taký, aby nevytŕčal. Fiktívny a anonymný. Každý si tu stráži svoju identitu. Čakal som a horel zvedavosťou, koľko bude odpovedí. Bolo ich dosť. Sám som bol prekvapený, že aj z Košíc, či Prešova. Zdá sa mi však, že Trenčiansky kraj je od týchto končín priďaleko. Alebo ozaj iba láska cez internet? Samozrejme, prevažná časť odpovedí bola z nášho okolia. Trenčín, Stará Turá, Nové Mesto nad Váhom, Dubnica nad Váhom… Mnoho „testujúcich“ odpovedí iba s jedinou vetou. Bolo zrejmé, že dotyčná takých odpovedí napísala viac. Možno aj na všetky inzeráty. Snáď sa niekto chytí. Našli sa aj dlhé e-maily, ale i také, ktoré hľadajú iba priateľstvo. Nič viac, iba príjemné písanie s niekým, kto má na to čas. A žiadostí o fotografiu hneď pri prvom kontakte bolo naozaj dosť. Zdá sa mi to pre začiatok akési prázdne. Nevedieť o človeku nič, iba to, ako vyzerá. Viem, že aj to je dôležité. Obal predáva. Mám však pocit, že nás prestali zaujímať vnútorné vlastnosti človeka, jeho povaha i myslenie. A rozvodovosť je možno aj preto taká vysoká.

Dvojica, ktorej to vyšlo
Nájsť dvojicu manželov, ktorí sa zoznámili práve cez internet, nebolo jednoduché. Hoci je tento spôsob zoznamovania sa ľudí dnes už úplne bežný, zaľúbené dvojice sa k tomu neradi priznávajú. Manželom Adriánovi a Radke žijúcim v Novom Meste nad Váhom to vyšlo. Radi spomínajú na začiatok svojej lásky cez internet. Inzerát si podala Radka. Bol to jej prvý inzerát a bol stručný. Hoci mal iba dva riadky, dostala naň vyše desať odpovedí. Pre Adriána to bol ten pravý. „Veľkú úlohu pri mojom výbere zohrala vzdialenosť. Nechcel som partnerku zďaleka,“ spomína Adrian, ktorý od detstva žije v Novom Meste. „Písali sme si zhruba týždeň. V e-mailoch sme sa najskôr bližšie spoznávali. Dozvedela som sa, kde Adrián pracuje a ako trávi svoj voľný čas. Ja som mu napísala aj o svojich záľubách,“ spomína Radka. Nedá mi a vyzvedám ďalšie podrobnosti. „Stihli sme si vymeniť aj fotografie. Ale určite to nebolo v prvých mailoch. Ja som najskôr fotografiu neznámemu človeku ani veľmi nechcela posielať,“ dodáva Radka. Spoznávajúci pár si vymenil aj telefónne čísla. Nasledovali telefonáty i smsky. Ďalšia cesta, ako sa zblížiť. „Radkinu fotografiu som vo svojej schránke našiel v piatok a veľmi som sa s ňou chcel stretnúť. Dohodli sme si „rande“ hneď na nasledujúcu sobotu, sadol som do auta a za svojou dnešnou manželkou vycestoval,“ oprášil svoje spomienky na prvý osobný kontakt Adrián. Zaľúbená dvojica sa začala stretávať pravidelne. Striedali vzájomné návštevy, podnikali spoločné výlety, cestovali na dovolenky. Napokon si po vyše trojročnom vzťahu povedali definitívne „Áno“.
Vraciam sa k obom reálnym príbehom. Úvodný mal zlý koniec, druhý sa skončil manželstvom. Láska cez internet je určite veľká lotéria. Neviete, koho „vytiahnete“ a na koho natrafíte. Na druhej strane máte možno šancu stretnúť človeka, ktorého by ste inak v živote nespoznali. A možno žijete aj v tom istom meste. V Trenčíne, či na Myjave. Len vaše cesty sa nekrižujú. Mám však pocit, že citovo tu môžu utrpieť predovšetkým ľudia, ktorí to snáď aj myslia naozaj vážne…a je jedno, či sú z Trenčína alebo z Myjavy. Medzi nami totiž žijú aj takí, ktorí sa dokážu elegantne ukryť za krásnymi slovami. A skutočnosť niekedy býva iná…

A tak opúšťam internetový priestor. Mnohí zainteresovaní sú tu očividne nešťastní, sklamaní i smutní. Hľadajúci skutočnú a veľkú lásku. Chodia medzi nami a možno ani netušíme, že sa cítia opustení Hemží sa to tu však aj dobrodruhmi túžiacimi po flirtoch i manželskej nevere. Jednoducho, láska cez internet. A ani v našom regióne nie je iná. Tak, ako na celom svete.


Názor odborníka: Anonymita na internete môže naštartovať neveru

Na tému zoznámenia sa cez internet sa vyjadrila psychologička Hana Ševčíková z Nového Mesta nad Váhom.

Aký je váš odborný pohľad na lásku cez internet?
Vzťah cez internet prináša riziko anonymity. Tá ľahšie odblokuje kontrolu a ľudia rýchlejšie otvárajú svoje srdce a svoje problémy. Pri zoznamovaní sa tvárou v tvár omnoho viac brzdíme svoje správanie i nutkanie zdôveriť sa. Internet je síce rýchla forma zoznámenia, ale dlho bez mena. Pri už opakovaných osobných stretnutiach sa jedinec môže prejavovať v úplne inom svetle ako v písomnej komunikácii prostredníctvom e-mailu. Až potom vlastne zisťujeme, či hovoril pravdu, alebo sa k nej aspoň blížil.

Tento spôsob zoznámenia má určite aj svoje veľké úskalia…
V písanom texte môže každý hovoriť v superlatívoch o sebe i o svojej rodine. Problémy môže jednoducho zatlačiť. Naopak, pri osobnom stretnutí pôsobí aj biochémia a pocit z človeka, čo mi na ňom nesedí a čo nie. V internetovom spoznávaní sa ste ochudobnení o mimiku tváre, pohľady, dotyky, postoje, podanie ruky. V osobnom stretnutí potom môže prísť ku sklamaniu. Mnohí hľadajú iba rozptýlenie, vzrušenie, či nejakú zmenu.

Nájdu sa zrejme aj výhody „zoznamky“ na internete…
Áno. Túto formu zoznámenia môžu využiť predovšetkým osamelí alebo ľudia vo vyššom veku s nedostatkom možností zoznámiť sa z pracovných, osobných, či zdravotných dôvodov. Týka sa to aj nesmelých, či intelektuálne zameraných ľudí. Mnohým vyhovuje iba dlhodobý fenomén písania si, či hľadania svojho dôverníka. Dokážeme smelšie a rýchlejšie napísať aj to, čo by sme osobne nedokázali povedať ani pri desiatej osobnej schôdzke. Výhodou je aj počiatočná anonymita napríklad pri hľadaní lesbického či homosexuálneho vzťahu.

Na čo si treba dávať najväčší pozor?
Cez internet môžu rozptýlenie hľadať aj zadané páry, ženatí muži i vydaté ženy. Tým, že je to priame, bez bežných povinností a zodpovednosti v rodine, tak sa nám zdá partner úžasne atraktívny. Rýchlo sa môže naštartovať aj nevera.

Je vhodné odkladať osobné stretnutie veľmi dlho?
Schôdzku treba vyvolať a zistiť, či písanie nie je nakoniec plytvaním času. Netreba si bez stretnutia písať celý rok. Ak hľadáme seriózneho spoluhráča a komunikácia sa mi pozdáva, je dobré sa stretnúť aj po 5-10 mailoch. Pretože mnohí to majú odpozerané z filmov, kníh a skúšajú, čo to s tým druhým spraví. Stane sa i to, že keď začnete prejavovať seriózny záujem, tak to druhá strana ukončí. Samozrejme, nie je vhodné stretnúť sa s človekom píšucim vulgárne e-maily. Takúto komunikáciu treba rýchlo ukončiť.

Kde sa napokon stretnúť?
Určite by som to stretnutie stanovila počas bieleho dňa a vyvarovala sa riziku nočného stretnutia. Neviete, s kým sa môžete stretnúť. Nie je zlé poistiť stretnutie aj nejakou priateľkou alebo rodinným príslušníkom v našej blízkosti. Je možné natrafiť aj na úchylného, prípadne agresívneho človeka a dostať sa doohrozenia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 353
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 950
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 329
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 703
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 969
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 386
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 442
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 298
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 219
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 976
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Po diaľnici uháňal rýchlosťou 207 kilometrov za hodinu, zinkasoval 800-eurovú pokutu

Trenčianski diaľniční policajti dnes popoludní namerali na diaľnici D1 v katastri mesta Ilava 43-ročného vodiča osobného motorového vozidla, ktorý prekročil maximálnu povolenú

ilustračné foto

V septembri klesla nezamestnanosť vo všetkých okresoch Trenčianskeho kraja

Úrady práce v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) evidovali koncom septembra 17.642 uchádzačov o zamestnanie. Ich počet medzimesačne klesol o 902.

Ambulantní lekári žiadajú lepšie informácie

Zväz ambulantných lekárov vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby zjednotili pravidlá a informovali verejnosť.

ilustračná foto

AKTUÁLNE: Pribudlo 705 nakazených v Trenčianskom kraji 41

Z ochorenia sa zotavilo ďalších 468 ľudíLaboratóriá v pondelok otestovali 5 946 vzoriek. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 23 298.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?