Na strednom Slovensku sa kríku hovorí írečito „kriak”. Kriaky to majú v živote ťažké, lebo väčšinou ich ľudia považujú za akúsi burinu medzi drevinami a kde môžu, tam ich kynožia. Ale asi najťažšie to má Ďuro Kriak v anglickom preklade George Bush. V Austrálii si poplietol Austriu s Austráliou a poďakoval miestnym občanom za rakúsku vojenskú účasť v Iraku. Austrálčania prijali jeho poďakovanie svojsky. Rozvinuli transparent „Austrália víta vojnového zločinca Busha“. Tí v prvom rade sa predklonili, stiahli si nohavice a ukázali Bushovi naplno miesta, kde nohy strácajú svoje veľactené meno. A aby toho nebolo dosť, tak mali „zadné líca” pomaľované mierovými symbolmi. Má to Ďuro ťažké. Je vrchným veliteľom najsilnejšej a asi aj najneschopnejšej armády sveta.
V šesťdesiatych rokoch vtrhli do Vietnamu. Akosi im nestačilo, že tam pred nimi dostali po hube už Francúzi. Chceli si to skúsiť na vlastnej koži, veď niet nad vlastnú skúsenosť. Začali polievať džungľu defoliantom Agent Orange a Toxal 50, vraj džungla stratí listy a „šikmookých bambusákov“ bude lepšie vidieť. Lenže džungľa je zelená, Vietnam je jednotný a v USA zomiera na rakovinu prakticky každý, kto sud s defoliantom čo i len ovoňal. Potom prišla veľkolepá invázia na Grenadu, tá mala asi sto mužov v zbrani, poväčšine v slávnostných uniformách s pochrómovanými šabľami. Išlo o veľkolepé víťazstvo. Nasledoval Afganistan, kde sa zasa nik nepoučil zo sovietskeho fiaska. A Irak, kde fiasko ešte stále úspešne prekvitá. Netreba zabudnúť ani na Juhosláviu. Scenár americkej „vojenskej prítomnosti v cudzine“ (tak sa volá drzá okupácia iného štátu) je pomerne jednoduchý:
1/ Výber vhodného – nevhodného štátu.
2/ Masírovanie brucha americkej verejnosti, že vojenský zásah je nevyhnutný. Ideálna je informácia o atómovej bombe, ktorá sa nenájde.
3/ Výber dodávateľov vojenského materiálu, potravín, atď. nutných pre akciu, nech si každý zarobí v duchu hesla Mila Milderbindera z Hellerovej Hlavy XXII. Každý chce mať svoj podiel.
4/ Demokratické prepadnutie vybraného štátu.
5/ Vystrieľanie starého streliva a odskúšanie nového. (Ak sa nové strelivo osvedčí, spustí sa jeho výroba. Ak sa neosvedčí, spustí sa jeho výroba dvojnásobným tempom, lebo ho bude nutné znova odskúšať v nejakom inom štáte.)
6/ Pomalé vycúvanie z neriešiteľnej situácie a pripísanie časti zodpovednosti na vrub spojencom.
7/ Zapojenie spojencov do rekonštrukčných prác na zariadeniach, ktoré Američania poničili.
8/ Získanie tučných zákaziek na obnove napadnutej krajiny.
9/ Nasleduje bod 1.
Myslím, že podľa tohto scenára je na rade Irán alebo Kórea. Ale kto vie? Možno nás Ďuro Kriak prekvapí nejakým inovatívnym prístupom a schytá to SanMarino.