Zaujímavý motív prilákal do súťažnej prehliadky 31 autorov, ktorí návštevníkom výstavy predstavili vyše stovky prác. Hlavným námetom sa stalo znečistené ovzdušie, zničené životné prostredie, preplnené parkoviská, láska k motorovým miláčikom, zážitky jednotlivcov pri stretnutí s automobilmi i nám dobre známa agresivita súčasných vodičov. Návštevníci tejto kolektívnej výstavy sa môžu zoznámiť s tvorbou dnes už slovenských legiend kresleného humoru - K. Lešša, F. Mráza, A. Mišaneka, B. Perneckého, V. Živického, M. Bachratého, V. Krumpolca, F. Vica a mnohých ďalších. Každý z autorov sa svojim priaznivcom predstavil svojským a individuálnym druhom humoru. Nechýbali ani Trenčania Ľubomír Kotrha a známa autorská dvojica Willy Weber a Tibor Vrtík.
Podľa slov komisárky výstavy a členky poroty Eleny Porubänovej nemala päťčlenná hodnotiaca komisia v zložení akademický maliar Ján Mikuška, akademický sochár Milan Struhárik, karikaturisti Vladimír Pavlík, Roman Sika a Elena Porubänová ľahkú prácu pri výbere ocenených humoristických diel. Prvú cenu a Zlatý osteň získal Jozef Olšavský zobrazujúci na svojej karikatúre muža na chodúľoch predierajúceho sa záplavou áut. Strieborný osteň si odniesol nestor slovenskej karikatúry František Mráz z Bratislavy a s Bronzovým ostňom sa vrátil do Starej Turej karikaturista Milan Juriš. Čestné uznanie za svoju predvedenú tvorbu získali Jozef Grušpier, Oľga Pazerini a František Bojničan.
Po prvýkrát bola na tejto, od roku 1982 sa konajúcej výstave udelená aj Cena Mira Ďuržu, známeho tvorcu z Nového Mesta nad Váhom, ktorý nás po ťažkej chorobe opustil v roku 2006. Cenu získal Koloman Leššo. Novomešťanovi Mirovi Ďuržovi, ktorý svoju prvú karikatúru zverejnil v roku 1965 a na Novomestskom ostni zažiaril ziskom cien v rokoch 1982, 1983 a 1985, je venovaná na výstave zvláštna spomienka v podobe ukážok jeho kresleného humoru. Tie sú doplnené množstvom fotografií, v ktorých si na Mirka Ďuržu spomenú všetci jeho priatelia nielen z kruhu výtvarných umelcov.
Celá expozícia Novomestského ostňa je priaznivcom kresleného humoru sprístupnená do 2. októbra. Po ňom všetky vystavené kresby a maľby poputujú do depozitu, v ktorom sa v súčasnosti nachádza už vyše 1500 karikatúr a ilustrácií zo všetkých ročníkov. Tieto v minulosti súťažiace práce nezapadajú v archíve prachom, ale sa pravidelne vystavujú v mestách po celom Slovensku. Z uložených diel pripravili výstavu slovenského kresleného humoru až v Londýne.