„Raz šiel pralesom v Južnej Amerike vedec. Zrazu zbadal, ako veľký pavúk požiera vtáka. Nazval ho vtáčkár,“ vysvetlil chovateľ, podľa ktorého sa všetky veľké pavúky nazývajú vtáčkáre.
Pavúky dostal od kolegu
Prvé pavúky dostal pred rokom od kolegu z práce. „Nemohol si ich nechať, pretože prestavuje dom, tak som sa ich ujal,“ spomína dnes už vášnivý milovník pavúkov vtáčkárov. Starostlivosť o pavúka nie je podľa Čačku náročná. Potrebujú vlhkosť, vodu a sem-tam nakŕmiť. „Jedna moja samička nejedla už rok,“ tvrdí s úsmevom. Pavúky vraj rastú špecificky a keď dorastú do svojho tvrdého tela tvoreného chitínom, zvlečú sa. „Ľahnú si na chrbát, zvýšia svoj vnútorný tlak a prasknú,“ vysvetlil. Keď pavúk vyjde zo svojho tela, je mäkký a zraniteľný. „Kamarát si nevšimol, že sa mu ide pavúk zvliekať a zožral mu ho cvrček, ktorého mal mať na večeru,“ vysvetlil chovateľ, podľa ktorého je veľká škoda, ak cvrček za tri koruny zožerie veľkého pavúka, ktorého cena je mnohonásobne vyššia. Cena pavúkov závisí od zložitosti ich rozmnožovania a farby a pohybuje sa od 50 do niekoľkých stoviek korún. Samička si podľa chovateľa po párení spraví vak, kde umiestni päťdesiat až dvestopäťdesiat vajíčok. „V prírode ich prežíva veľmi málo, no umelo sa rozdelia po desiatich. Z tých desiatich sa päť navzájom požerie a zvyšných päť rozdelí do krabičiek od filmov,“ vysvetlil. Samček pavúka žije vraj krátko, no samička sa dožíva aj osem až desať rokov.
Dokonalý lovec
Cez deň pavúk v teráriu nie je veľmi aktívny. Spraví si pavučinu a len tak sedí, sem-tam sa poumýva. „Ľudia si myslia, že je to týranie v takom malom priestore, no pavúk ani v prírode ďaleko nechodí,“ vysvetlil. Celé telo pavúka je pokryté chĺpkami, ktorými vníma vibrácie a každým z ôsmich očí si pozerá na jednu nohu. Vďaka pavučine je to dokonalý lovec, ktorý presne vie, čo mu v nej uviazlo. V ústach majú tieto lenivo pôsobiace tvory dvojcentimetrové kúsadlá, ktorými vedia spôsobiť veľkú bolesť. „Vedia nimi zlomiť väz myši,“ upresnil. Niektoré vtáčkáre sú jedovaté viac, iné majú neurotoxického jedu menej, no ľuďom so slabším srdcom by tie jedovatejšie mohli vraj spôsobiť veľké problémy. Keď sa naľakajú, vedia aj vystreľovať zo zadočku chlpy. „Nedávno sa mi tieto chĺpky dostali do oka a mal som ho týždeň škaredo zapálené,“ spomína milovník pavúkov. Jeden jeho sedemnohý pavúk je dôkazom aj toho, že pavúk pri ľaknutí podobne ako jašterica vie stratiť nohu. „Do druhého zvleku mu narastie druhá,“ zdôraznil.
Manipulácia s pavúkom je náročná, preto je problém, ak náhodou ujdú. „Nedávno som jedného našiel sedieť na poličke. Odtisol si sklenené veko terária spolu so závažím,“ spomína. Ak pavúk ujde, odporúča sa podľa chovateľa hodiť do stredu izby mokrú handru, pavúky vraj priťahuje vlhkosť. I keď pavúky pôsobia ťarbavo, podľa Čačka je opak pravdou. „Keď im hodím cvrčka, vedia byť v sekunde na druhej strane terária. Skočiť desať centimetrov bez rozbehu im nerobí problém,“ vysvetlil.