Nové Mesto n/V. Okrem tradičných sú tu vystavené aj „moderné gajdy“, ktorých základom je vysávač s umne zabudovanými príslušnými hadicami! Tvorcom je známy vrbovský hudobník Andrej Budislav Jobus, člen skupiny Vrbovské vŕby. Tieto kuriózne gajdy nesú hrdý technický názov 3 HZKDZV. Andrej s týmto nezvyčajným „gajdošským vysávačom“ skutočne hrá a vystupuje, čo dokazujú aj fotografie z jeho koncertu, ktoré sú súčasťou výstavy.
Exponáty tohto starého ľudového nástroja, obľúbeného už v staroveku a stredoveku, pochádzajú nielen zo Slovenska, ale aj zo španielskej Astúrie i z Bulharska. Hoci je tento hudobný nástroj typický najmä pre Škótsko, Rumunsko a Sicíliu, množstvo výrobcov je stále aj na Slovensku. Vo vstupnej miestnosti sú trojhlasné gajdy z Malej Lehoty pri Žarnovici od majstra Rastislava Trnovca. Ďalšie trojhlasné gajdy zapožičalo pre túto výstavu Múzeum v Skalici, gajdy vystavuje aj 87-ročný Jozef Lenhart z Hornej Nitry, s ktorými sa hrá v severnom Španielsku - Gaita Asturiana. Nechýbajú ani gajdičky z Podpoľania od Tibora Koblíčka. Exponáty dopĺňajú i veľké fotografie gajdošov. Z nich návštevník získa prehľad o gajdách, s ktorými sa hrá v Turecku, Gruzínsku, Čechách, Taliansku, v severnej Afrike a v Iráne. A aj tu platí staré známe: Iný kraj, iné gajdy…
Domáci majstri tu nájdu návod, ako gajdy zhotoviť. Základom je melodická píšťala-gajdica. Tú tvorí hranol z dreva, do ktorého sa vyrežú dierky a vyvŕtajú hmatné otvory. Pridá sa vzduchový rezervoár-mech, nafukovacia trubica, pomocný mech a burdónová píšťala. Napriek tomu, že gajdy používajú iba osem tónov a ich „mečiaci“ prejav sa zdá niekedy jednotvárny, majú stále veľa ctiteľov. Výstavu dopĺňa aj malá prehliadka lesných rohov a potrvá ešte mesiac do 8. decembra.