K výzvam pomôcť pri pátraní po podozrivých osobách policajti prikladajú počítačom vyhotovený pravdepodobný vzhľad páchateľov - identikit.
TRENČÍN. Najznámejšie identikity z nedávneho obdobia sú napríklad virtuálne portréty útočníkov v kauze Hedviga Malinová, či 23-ročného Petra, ktorý brutálne zavraždil predavačku v trenčianskom Old Herolde. „Myslím, že ten sa vydaril, napriek tomu, že svedkovia videli páchateľa iba chvíľu,“ hovorí kriminálny technik Jaroslav Mahrík, tvorca identikitov trenčianskej polície. Podľa neho je dôležité, aby si svedkovia zapamätali nejakú charakteristickú črtu. „V prípade páchateľa z Old Heroldu presne určili Petrove vyššie čelo a krátke vlasy, to bolo rozhodujúce.“
Vyhotoviť identikit vôbec nie je jednoduché
Ľudia väčšinou zahliadnu páchateľa len chvíľku. Hoci majú pocit, že si jeho tvár aspoň trochu zapamätali, mnohí zostávajú zrazu bezradní, keď si majú vybrať z niekoľkých stoviek typov očí, nosov, úst, obočí, strihov brady a vlasov...
Aký bude výsledný identikit, záleží od svedka. „Ja páchateľa nepoznám, nemôžem im pomôcť pri výbere. Dôležité je, aby si vybrali správne oči. „Keď trafia oči, tak je to polovičný úspech,“ hovorí Mahrík.
Tvorba trvá niekoľko hodín
Táto práca vyžaduje aj riadnu dávku trpezlivosti. Oboch, svedka aj kriminalistu. Niekedy svedkovia presne vystihnú podobu páchateľa, veľa ráz však identikit skladajú aj niekoľko hodín. Svedkovi, s ktorým idú vyhotovovať identikit najskôr ukážu album fotografií s osobami zadržanými políciou. „Už sa stalo, že medzi nimi rovno objavili páchateľa. Nám však stačí, keď aspoň označia, na koho sa páchateľ podobá. Lepšie sa pracuje, pretože mám prehľad, koho asi idem robiť.“ Mahrík však upozorňuje, že každý človek sa pozerá na tvár iného inak. „Keď budú dvaja ľudia popisovať jedného človeka, identikity sa môžu líšiť.“
Identikit má význam, ak „sadne“ na cca 80 percent
Po ukončení celej tvorivej procedúry svedok zhodnotí, na koľko percent vytvorený identikit vystihuje skutočnú podobu páchateľa. Hľadať páchateľa podľa identikitu má význam, len ak sa podobá od 70 – 80 percent. Keď tomu tak nie je, máme síce identikit, ale nie je nám na nič,“ konštatuje Mahrík. Hotový identikit Mahrík ešte upravuje v grafickom programe, takže výsledok je takmer nerozlíšiteľný od fotografie.
Dôležitá je vizuálna pamäť svedka
Podľa Mahríka sa nedá zovšeobecňovať, či sú povolania, kde si ľudia dokážu viac všímať a zapamätať si. „Dôležitá je vizuálna pamäť a tá je u každého iná,“ tvrdí a pridáva niekoľko príkladov, keď svedkovia presne popísali páchateľov.
„Pamätám si na šoféra autobusu, od ktorého si chcel mladík rozmeniť peniaze a pri transakcii mu vytrhol tri tisícky a ušiel. Vodič ho veľmi detailne popísal a páchateľov identikit sme vytvorili za chvíľu. Identikit sme rozposlali na všetky obvodné oddelenia a za chvíľu prišla správa zo Zvolena, že zlodeja majú. Keď sme ho videli, tak podoba bola takmer dokonalá.“
Podobne aj pracovníčka banky po jej prepade dokázala verne opísať páchateľa. „Aj vďaka tomu, že si ho všimla už pri jeho predchádzajúcich návštevách. Horšie je to so staršími ľuďmi, ktorí sa stali obeťami podvodníkov. Tí boli v kontakte s páchateľmi dlhšiu dobu, ale pri tvorbe identikitu sa nevedia rozhodnúť pre konkrétny typ nosa, očí, tváre... „Prejdeme s nimi celú databázu a oni napokon povedia: Vyzeral tak normálne.“
Svedok naschvál vytváral falošný identikit
Identikit sa vytvára pomocou počítačového programu, ktorý nám vraj chváli aj FBI. Technici by ho však najradšej ešte zdokonalili o niektoré funkcie. Identikit vytvárajú na trenčianskej polícii do roka cca 30 až 40-krát. Vyhotovujú sa pri trestných činoch, kde má polícia svedka, ktorý dostatočne videl páchateľa. „Keď však ide o lúpežné prepadnutie, pri ktorom bol dosť krátky vizuálny kontakt medzi svedkom a páchateľom, je otázne, či svedok dokáže spraviť identikit. Spýtame sa, či ho vie popísať, až potom môžeme pristúpiť k tvorbe identikitu.“ Policajti však zaznamenali aj opačné prípady.
„Mali sme svedka, ktorý si vedome vymýšľal. Naschvál zostavil iný identikit, lebo chcel kryť páchateľa. Ale prišli sme mu na to,“ dodal Mahrík.