BZINCE POD JAVORINOU. Podľa slov Zdenka Ješka sa z okolia Bziniec pod Javorinou postupne pred niekoľkými rokmi začali vytrácať stromy bielych sliviek. „Konáre mladých stromov začala vo veľkom napádať takzvaná rakovina, pri ktorej popraskajú konáriky. Strom prestane rásť, až postupne vyhynie,“ vysvetlil ovocinár, ktorému sa tento stav nepáčil, a preto oslovil záhradkársky časopis. „Na ukážku som im poslal niekoľko halúzok z bielych sliviek, aby zistili príčiny tohto nepriaznivého stavu,“ doplnil. Z časopisu postúpili problém na vybavenie do poradne ochrany rastlín, odkiaľ sa Zdenek dozvedel, že časti konárov a kmienikov bielej slivky sú postihnuté glejotokom. „Ako vysvetlenie uviedli viacero možných príčin. Môže to byť následkom menej vhodného stanovišťa, neharmonickej výživy, v ktorej je prebytok dusíka, ale aj následkom silných mrazov alebo mechanického poškodenia stromov,“ uviedol záhradkár. Upozornil, že biele slivky sú v porovnaní s bežnými slivkami citlivejšie a všetky uvedené poškodenia sú vstupnou bránou pre mikroorganizmy, ktoré sa rozrastajú v kôre a v podkôrnych pletivách konárov a kmeňov. „Okrem toho, že som sa dozvedel možné príčiny ochorenia, zaujali ma možnosti ochrany týchto stromov meďnatými prípravkami.“
V minulosti Zdenek pravidelne na jeseň i na jar natieral všetky druhy ovocných stromov vápnom. „Potom som začal natierať stromy bordexovou zmiešaninou, ktorú som si vyrábal doma. Po odporúčaní z poradne ochrany rastlín natierať stromy medňatými prípravkami, som do rozpusteného hustejšieho haseného vápna pridal modrú skalicu a takouto zmesou som ponatieral celé stromy vrátane kmeňa,“ vysvetlil Zdenek Ješko, Čoskoro sa dostavil žiadaný efekt. „Keď vápno zmyl dážď, kôra zostala nasiaknutá modrou skalicou. Rany sa zacelili a napadnutie kože sa nerozširovalo. Na kmeňoch sa začala kôra už aj hojiť. Dokonca ani zajace mi slivky po nasiaknutí modrou skalicou neohryzávali,“ vysvetlil Zdenek Ješko. Vďaka novému prípravku, ktorý začal používať, dopestoval už prvé mladé zdravé biele slivky, ktoré už budú budúci rok rodiť.
Zdenek Ješko zo Bziniec pod Javorinou, ktorý sa venuje ovocinárstvu od detstva, odporúča stromy pravidelne ošetrovať na jeseň i na jar, aby boli dostatočne chránené pred chorobami i zimnými mrazmi. „V prípade, ak ovocinára prekvapí prvý sneh skôr, ako stromy ponatieral, môže tak vykonať i počas slnečného dňa, keď je už nasnežené.“