Svrbí vaše deti hlava v spánkovej časti alebo na záhlaví? Zbystrite pozornosť. Môžu to byť vši! A že je vaše dieťa čistotné a vy úzkostlivo dodržiavate doma osobnú hygienu? Nevadí. Voš detská vlasová si totiž nevyberá. Šíri sa predovšetkým vo veľkých kolektívoch V školách, škôlkach i ubytovniach. Stačí priamy kontakt vlasov detských hláv pri hre alebo na žinenke v telocvični a hneď sú tu nepríjemné problémy. Jedinými predčasnými víťazmi v boji so všami sú chlapci s moderne na krátko vystrihanými hlavami. Vo vlasoch trvale kratších ako jeden centimeter nemajú totiž vši šancu prežiť. A tak si rady vyberajú najmä dievčatá s krásnymi účesmi a dlhými vrkočmi.
Malý parazit robí veľké problémy
Voš detská meria dva až štyri milimetre a živí sa prúdiacou krvou. Dokáže parazitovať iba na človeku a jej jediným pozitívom je to, že neprenáša nákazlivé choroby. Tohto nepríjemného cudzopasníka identifikujete pri pedantnej prehliadke vlasov, pri ktorej zvyčajne objavíte svetlé hnidy. Sú to vajíčka, ktorých samička znesie denne tri až štyri a doslova ich prilepí ku koreňom vlasov. Hnidy vo vlasoch zostávajú aj po vyliahnutí larvy. Od teploty prostredia i dostatku potravy (krvi) závisí, za koľko dní sa vyvinie dospelý jedinec. Zvyčajne je to približne 20 dní, pri teplotách nižších to býva i o dva týždne viac. Samičky žijú približne tri týždne. Počas svojho krátkeho života nakladú vyše sto vajíčok. Dôvodom typického svrbenia hlavy pri pedikulóze sú výlučky vši, ktoré vnikajú do ľudského organizmu počas bodnutia a nasávania krvi.
Majú s nimi skúsenosti…
Chváliť sa zavšivavenou hlavou nebude asi nikto. Procesy likvidácie sú rôzne, od klasického hustého odvšivovacieho hrebeňa, cez časté umývanie hlavy až po „chemický útok“ na parazitujúceho nepriateľa v podobe šampónov a prípravkov na hubenie detských vší? Osvedčené sú aj recepty „starých materí“. „Vši som dostala od kamarátky, s ktorou som sedela v školskej lavici. Účinné šampóny vtedy neexistovali. Jediným prostriedkom bol petrolej, ktorým sa vlasy namáčali,“ spomína 65-ročmá dôchodkyňa. „Moja mama k takémuto drastickému postupu nechcela pristúpiť, a tak trpezlivo vyčesávala živé vši hustým hrebeňom „všibijákom“ z mokrých vlasov. Prilepené hnidy pučila nechtami vo vlasoch,“ dodala.
Najviac zabral šampón pre psov!
Mnohé žiačky, ktoré žiaria čistotou, vši tiež neobišli! „Bolo to strašné, celá pokožka ma pálila a svrbela. Mama si všimla, ako si stále škriabem hlavu a našla v nej vši,“ hovorí ôsmačka novomestskej zo základnej školy. Vši likvidovali rôznymi šampónmi. „Najviac zabral šampón určený pre psov! Ničia sa ním okrem vší aj blchy a kliešte. Zároveň mi mama vyčesávala vlasy hustým hrebeňom.“ Dievčina sa vší zbavila už po týždni. Zdôraznila však, že vlasy jej mama kontroluje dodnes.
O nič lepšie neobišli ani jej ďalšie spolužiačky v triede, ktoré spolu sedia v jednej lavici. „Chytila som ich od sestry, ktorá ich priniesla z triedy z prvého stupňa. Tá ich mala mnoho a začali sa jej robiť už aj chrasty na hlave. Stále som si potom umývala vlasy, vyčesávala vši a používala rôzne šampóny. Dodnes mám zlý pocit,“ spomína spolužiačka. Jej kamarátka hneď dodáva: „Mne pomohla moja babička. Robila kedysi kaderníčku a mala so všami skúsenosti. Používala pri vyčesávaní hrebeň „všivák“ aj ocot! V celej domácnosti sme potom vysávali matrace, prali pyžamá, uteráky i posteľnú bielizeň. Vyhodili sme všetky hrebene a kúpili nové.“ Školáčky svorne tvrdia, že vši mali v ich triede takmer všetky dievčatá. „Tie, čo ich „vraj“ nemali, tak sa určite iba nechceli priznať a hanbili sa! Chalani ich zrejme nemali.“ Dievčatá si dodnes preventívne každý víkend umývajú vlasy šampónom na hubenie vší. „Poznáme už „arómu“ odvšivovacieho šampónu. A je ju cítiť v škole dosť často…“
Ako postupujú školy?
Zavšivavenie je školským problémom. Žiaci sú v škole v neustálom kontakte a pravdepodobnosť prenosu vší je dosť vysoká. Vši sa pravidelne objavujú aj na základných i stredných školách v našom regióne. Podľa pedagógov je dôležité, aby rodičia spolupracovali so školou, prekonali vnútorný problém a prišli do školy oznámiť, že ich dieťa má vši. Takto sa dá predísť epidémii a kolektívnemu zavšivaveniu školákov. Dieťa ostane niekoľko dní doma a nešíri parazity medzi ostatných spolužiakov. Triedni učitelia oznámia, že sa v škole vyskytli vši a vyzvú rodičov na dôkladné prezretie vlasových častí hláv svojich detí. Nájdu sa aj učitelia, ktorí dobrovoľne, najmä v nižších ročníkoch i v predškolských zariadeniach, promptne prezrú osobne detské vlásky.
Detská voš je aj dobrý „biznis“
Tradujú sa príhody, kedy sa vši stali predmetom podnikania a zavšivavený podnikavec predával „čistým“ spolužiakom kedysi jednu voš za päť korún. Bol to ideálny spôsob ako sa bez problému vyhnúť školským povinnostiam. Žiak, u ktorého sa objavili vši, musel opustiť okamžite kolektív a zostať doma na odvšivovaní. A že cena jednej vši sa dobou zhodnocuje, dokazuje aj fakt, že na „detskom trhu“ ju pod päťdesiat korún tentoraz už nenájdete!
Slovo odborníčky
So všami majú skúsenosti viac dievčatá ako chlapci
Vši neobišli ani našu oblasť a prípadov je dosť, hovorí detská pediatrička Henrieta Šicková. Podľa nej každé štvrté - piate dieťa má s nimi skúsenosti.
Prečo je tak veľa prípadov zavšivavenia?
- Hlavným dôvodom je to, že rodičia nepriznajú, že ich dieťa má vši. Vši sa potom medzi deťmi prenášajú a nedochádza k dôslednému odvšivaveniu celých kolektívov.
Aké obdobie praje týmto parazitom?
- Veľký výskyt býva po letných prázdninách. Deti sa vrátia z rôznych oblastí a kolektívov, odkiaľ ich mohli priniesť.
Ktorá časť detskej populácie je najviac postihnutá?
- Sú to deti predškolských zariadení a základných škôl. Menej sa vši vyskytujú na stredných školách a vysokých školách. Žiaci na základných školách sa častokrát v škole nepriznajú, lebo si myslia spolu s rodičmi, že je to hanba.
Spolupráca s rodičmi je teda zrejme ťažká…
- Čistotná rodina na takúto situáciu nechce ani pomyslieť. Aj naposledy prišla jedna mamička úplne vystrašená. „Pani doktorka, moje dieťa má tuším vši. Veď ja ani neviem, ako to vyzerá,“ povedala zhrozene. Pozrela som sa a vo vláskoch som hneď videla, ako sa tam dve „špacírujú“.
Prečo vši radšej napádajú dievčatá ako chlapcov?
- Ovplyvňuje to najmä dĺžka vlasov. Chlapci majú väčšinou vystrihané hlavy, ktoré si často umývajú a rýchlejšie prečešú. Hnida má u nich menšiu šancu prežiť. Dievčatá s dlhými vlasmi si ich prečešú zväčša iba ráno. Majú samozrejme viac problémov aj s častým umývaním hlavy.
Aký je váš zaručený recept na vši?
- Jednoznačný recept sa nedá povedať. V poslednom období sa mi osvedčil aj salicylový olej. Najnovšie sa doporučuje Pedicul Hermal. Prípravok je netoxický, nealergický, neobsahuje insekticídy. Je vhodný pre deti aj tehotné ženy. Jeho aplikácia trvá iba desať minút. A samozrejme, osvedčené je prečesávanie.
Vraví sa, že vši sú čoraz odolnejšie na chemické prípravky…
- Preto sa vymýšľajú stále novšie a novšie preparáty. Žiaľ, niektoré klasické staré prípravky, ktoré boli spoľahlivé, sa už nevyrábajú. Teraz sa vyrábajú prostriedky, ktoré organizmus človeka viac šetria, ale zároveň sú miernejšie aj na parazity.
Vši vraj neobľubujú zafarbené vlasy a radšej do nich nejdú…
- Skutočne sa o tom hovorí. Aj ja som to počula mnohokrát, ale v oficiálnych materiáloch som to nenašla. Je možné, že farba vo vlasoch vytvára pre vši chemické prostredie, ktoré im nevyhovuje.
Aké hygienické opatrenia treba urobiť v domácnosti?
- Všetku bielizeň je nutné najskôr vonku poriadne vyprášiť a potom oprať. Je dobré nechať hĺbkovo vyčistiť saponátmi a šampónmi všetky matrace.MARTIN ŠIMOVEC