TRENČÍN. Ministerstvo týmto opatrením chce zaviesť racionálne využívanie verejných zdrojov a spravodlivé rozdelenie prirážky pri drahých a lacných liekoch. Tento model by podľa prepočtov rezortu zdravotníctva mal priniesť v prvom roku úsporu 300 až 400 miliónov korún, v druhom roku by mala úspora vzrásť na 700 až 800 miliónov, pričom celý mechanizmus smeruje k tomu, aby sa nezvyšovali doplatky pacientov.
V súvislosti s preceňovaním nastali obavy, či lekárne zvládnu potrebné úkony. Ako upozorňuje hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková, občania sa vonkoncom nemusia obávať, že lekárne budú zatvorené a prístup k liekom bude obmedzený. Ceny liekov sa menili aj od l. januára tohto roka pri znížení desaťpercentnej sadzby DPH a lekárne zvládli prechod na nové ceny bez problémov.
„Navyše, lekárnici nemôžu svojvoľne zatvoriť lekáreň, k takémuto kroku potrebujú súhlas príslušného samosprávneho kraja, ktorý zodpovedá za zachovanie nepretržitej dostupnosti lekárenskej starostlivosti,“ upozorňuje.
Podľa hovorkyne Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasty Henčelovej zo 160 lekární v našom kraji zatiaľ len dve, v Podolí a lekáreň Max v Trenčíne, nahlásili k 14. decembru, že po novom roku budú mať zatvorené.
„Lekárne bežne v tomto období mávajú inventúry, a tak v rámci tej tohtoročnej môžu vykonať aj úpravu cien v súvislosti so zavedením degresívnej marže. Aj keď je to práca navyše, lekárne majú záujem vykonať ju v čo najkratšom čase. Pohotovostná služba musí byť vždy zabezpečená, na čo dohliada kraj v spolupráci s miestnou lekárskou komorou.