TRENČÍN. Od utorka 8. januára môžu návštevníci obdivovať 45 pestrofarebných imaginácií a fantázií, pripomínajúcich svet rozprávok, ktoré sa do Trenčína dostala vďaka kurátorovi a majiteľovi zbierky Pavlovi Čapovi. Ten otváral výstavnú sezónu v Mestskej galérii aj v minulom roku a s kovačickými maliarmi spolupracuje už 15 rokov.
„Vystavujeme 37 olejomalieb a osem kresieb,“ upresnil Čapo, podľa ktorého obrazy zobrazujú život na dedine a prácu na poliach.
Z tvorby staršej generácie sa tu nachádzajú diela Martina Jonáša, Zuzany Chalupovej, Michala Povolného či Jána Bačúra a Jána Husárika. Sú tu však aj diela strednej a mladšej generácie. Raritou je podľa Čapu dielo Sane, ktorého autorom je rakúsky insitný maliar. Podľa Júliusa Činčára, maliara, ktorý sa problematike insity venuje, sa príchod Slovákov na Dolnú zem datuje do začiatku 19. storočia, rokom 1802. „Prišli na územie vyplienené vojnou po tureckej expanzii, pracovali tu a po večeroch pestovali národnú kultúru, obyčaje a zvyky,“ vysvetlil.
Začiatky kovačickej insity spadajú do roku 1939 a prvý veľký úspech zaznamenala v roku 1952. „Vtedy sa zrodil fenomén, ktorý prenikol cez hranice Juhoslávie do zahraničia,“ pokračuje. Originálny spôsob vyjadrovania zaujal vtedy nielen zberateľov, ale aj teoretikov. „Ide o trvalé výtvarné hodnoty založené na úprimnosti, farebnosti a technike spracovania,“ zdôraznil.
Výstava potrvá do 30. januára, potom sa doplní a premiestni do Rakúska.