TRENČÍN. Venovaný je pamiatke šesťdesiatich deviatich umučených, ktorých tu do hromadného hrobu zahrabali gestapáci a ich pomáhači z Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy pred koncom druhej svetovej vojny.
Čestná stráž bola v dobových uniformách
K pamätníku vždy na konci roka prichádzajú členovia trenčianskeho SZPB, aby položili kvety a venovali im tichú spomienku. Tohtoročného pietneho aktu sa zúčastnil aj poslanec NR SR, generál vo výslužbe Emil Vestenický. Čestnú stráž pri pamätníku držali traja členovia Klubu vojenskej histórie v dobových uniformách.
Zajatcov mučili v pivnici
Trenčania ani netušili, aká tragédia sa odohrala na veliteľstve Einsatzkomanda (dnes budova Krajskej správy štatistického úradu pri moste cez Váh). V pivničných priestoroch tu mučili a vypočúvali zajatcov. Miesto však museli uvoľniť pre ďalších a preto do krvi zmučených a neschopných postaviť sa na nohy ťahali po zemi a do zakrytých nákladných áut hádzali ako kusy dreva. Keď sa kolóna áut s popravnou jednotkou v mrazivej noci vydala cez Kukučínovu ulicu na Brezinu, hodiny odbíjali jedenástu hodinu.
Zajatcov nahádzali do jamy
Zastavili sa až v Dušovej doline, kde už bola vykopaná jama. Z nákladných áut vyhnali premrznutých a dokaličených zajatcov. Nevládnych a polomŕtvych nahádzali rovno do jamy. Ostatní sa museli postaviť na okraj a po výstrele do tyla mŕtvi i zranení do nej popadali. Informácie o tejto udalosti po vojne pri vypočúvaní podali dvaja príslušníci POHG, ktorí boli pri popravách na Brezine.
Existuje viac masových hrobov?
Údajne na výsluch dohromady predviedli 2 126 osôb bez akejkoľvek nádeje na prepustenie. Existuje domnienka, že na trenčianskej Brezine môže byť takýchto masových hrobov viac. Zajatcov do koncentračných táborov totiž už pravdepodobne neodviedli, lebo výsluchy na spomínanom veliteľstve sa robili od októbra 1944 do marca 1945. Posledný transport zo sústreďujúceho tábora v Seredi do koncentračného tábora Sachsenshausen v Nemecku, ako to potvrdzujú aj dostupné dokumenty, vypravili 21. decembra 1944. Takže v roku 1945 transporty zo Slovenska už neodchádzali.
Zo zeme vyčnievali končatiny
Masový hrob so šesťdesiatimi deviatimi obeťami náhodou objavil mladý muž z Trenčína, ktorý si cestu od dievčiny zo Soblahova krátil cez Brezinu a v Dušovej doline zbadal zo zeme vyčnievajúce končatiny. Hneď po oslobodení Trenčína Sovietskou armádou to ohlásil.
Tieto udalosti treba stále pripomínať
Členovia SZPB v Trenčíne nezabúdajú na hrôzy druhej svetovej vojny a ani na obete protifašistického boja. Hoci ubehlo už viac ako šesťdesiat rokov od druhej svetovej vojny, treba si tieto udalosti pripomínať. O to viac, keď neofašistické a neonacistické myšlienky si najmä medzi mladými ľuďmi v Európe, Slovensko nevynímajúc, opäť nachádzajú svojich vyznavačov.