TRENČÍN. Medializovaným bol prípad, ktorý sa stal v lesoch nad hornonitrianskou obcou Valaská Belá. Koncom decembra tu asi 150-kilogramová medvedica napadla počas poľovačky na diviaky dvoch lovcov. „Okrem skutočnosti, že medvedia populácia je na Slovensku premnožená, za to môže aj málo snehu,“ tvrdí tajomník Regionálneho poľovníckeho zväzu v Trenčíne Raimund Rapajič.
Medvede v zime nespia
I napriek všeobecne známemu názoru, že medvede počas zimy spia, to podľa Rapajiča nie je pravda. „Pokiaľ nie je väčšia snehová pokrývka, medvede úplne nespia,“ tvrdí poľovník. Medvede nepatria medzi úplných spáčov, akými je napríklad ježko. „Medveď počas zimného spánku neznižuje tep. Žije síce z tukov, ale počas zimy sa prejdú aj najedia.“
Opustené mláďa sa pohybuje v okolí Dubodiela
Niektorí zastávajú názor, že za medvedími návštevami k ľudským obydliam môže ich hlad, spôsobený tým, že im ľudia vyzbierajú lesné plody a hríby. Rapajič tento názor odmieta. „Je ich jednoducho viac na plochu,“ vysvetľuje poľovník. Dôkazom dvoj– až trojnásobného premnoženia medvedej populácie je vraj aj zatúlané asi päťdesiatkilové medvedie mláďa, ktoré svedkovia videli v lesoch okolo Dubodiela. Toto trojročné mláďa odohnala jeho matka, aby nebralo potravu nastávajúcemu potomkovi, ktorého porodí na prelome januára a februára. „Keďže staré medvede vyháňajú takéto mláďatá zo svojich území, tie sa pri hľadaní vlastného teritória dostávajú aj do oblastí, kde predtým neboli.“
Medvede sú premnožené
Podľa Rapajiča prichádzajú medvede na naše územie Strážovskou hornatinou až do Zliechova, kde majú svoje domovské právo, a preto je tu bežné ich stretnúť. Raz za čas sa objavia aj v Opatovskej doline či na Inovci. Minulú jar dokonca zazreli obyvatelia stopy medvedice s mláďaťom aj v Kálnici. I keď patrí medveď na Slovensku medzi chránené druhy, Ministerstvo životného prostredia vydáva kvôli neúnosnému stavu aj výnimky na jeho odstrel. „Na našom území sme nemali lokality, kde by sme mohli strieľať, ale v Bánovciach mali dovolené odstreliť dvoch,“ upresnil.
Pri stretnutí s medveďom treba robiť hluk
Podľa Rapajiča majú medvede z človeka síce strach, ale približovaním sa k ľuďom, strácajú ostražitosť. Najdôležitejšie je medveďovi sa vyhnúť. Ak človek zbadá medveďa z diaľky, nemal by k nemu ísť. „Ak sa medveď dostane do bezúnikovej vzdialenosti, zľakne sa, postaví sa na zadné nohy a zaútočí,“ zdôraznil. Pre väčšiu bezpečnosť preto poľovník odporúča robiť pri prechádzaní lesom hluk, aby medvede o prítomností ľudí vedeli.