NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. „Už jedenásť rokov oceňujeme osobnosti Podjavoriny a máme stále koho. Naši aktívni a činorodí ľudia dávajú impulz k rozvoju našej oblasti, ale i celého Slovenska,“ povedal v príhovore richtár Klubu podjavorinských rodákov a viceprimátor Alexander Koreň.
Významné osobnosti Podjavoriny
Anna Černochová (60), za literárnu a publicistickú činnosť a propagáciu Podjavorinského regiónu: Spisovateľka a publicistka Anna Černochová publikovala v regionálnych i celoslovenských periodikách takmer 900 článkov. Systematicky začala písať od roku 1978 v Trenčianskych novinách. Z jej pera vyšlo doteraz šesť prozaických diel, v ktorých tematicky čerpá predovšetkým z podjavorinskej oblasti a oboch brehov Váhu. Autorsky spolupracovala na ďalších troch publikáciách. Čerstvou novinkou z jej literárnej dielne je zbierka poézie Vášne a križovatky.
Ján Letko (80), za aktívnu činnosť v Slovenskom zväze protifašistických bojovníkov: Plukovník Letko je rodák zo Selca. Keď mal 17 rokov, bol, v roku 1944, spolu s ďalšími 48 obyvateľmi Selca odvlečený do koncentračného tábora v nemeckom Sachsenhausene. Zúčastnil sa i pochodu smrti. Vojnové útrapy na cudzom území vtedy prežilo iba deväť Selčanov. Po skončení vojny sa stal vojakom z povolania s hodnosťou plukovníka spojovacieho vojska.
Na vojnové hrôzy spomína v publikácii Tragédia Selca, ktorej je spoluautorom. Od roku 1992 bol i predsedom Okresného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Trenčíne a členom Ústrednej rady SZPB.
Vlastimila Pevná, (80), za jej vedeckú a výskumnú činnosť: Rodáčka z Lubiny je spoluzakladateľkou zeleninárskeho výskumu na Slovensku. Napísala a podieľala sa na vzniku 51 vedeckých publikácií a 10 odborných prác. Venuje sa i tvorbe vysokoškolských učebných textov a kníh. Je zakladajúcou členkou Slovenskej spoločnosti pre racionálnu výživu a členkou Vedeckej rady Výskumného ústavu zeleninárskeho v Olomouci a ďalších inštitúcií.
Gustáv Rumánek (70), za aktívnu činnosť v oblasti kultúry a spoločenského života: Rodák z Nového Mesta nad Váhom, žije v Starej Turej. Je vývojovým konštruktérom prístrojov na umelú ventiláciu pľúc. Na základe patentov spolu s kolegom vyvinul prenosný prístroj pre umelú ventiláciu pľúc určený pre armádu. Je autorom 20 patentovaných vynálezov.
Gustáv Rumánek aj publikuje. Prispieva do časopisu Služba zdravotníkom i Staroturiansky spravodajca. Spracováva životopisné brožúrky, predstavil 135 nežijúcich osobností zo Starej Turej. Vydal aj dve básnické zbierky.
Jela Špitková (60), za virtuózne husľové majstrovstvo a reprezentáciu mesta, regiónu a Slovenska v oblasti hudobného umenia: Absolventka Ľudovej školy umenia v Novom Meste nad Váhom je uznávanou husľovou virtuózkou nielen na Slovensku. Študovala v Moskve pod vedením slávneho Davida Ojstracha.
V súčasnosti pedagogicky pôsobí už 16 rokov vo Viedni. Jej koncertná aktivita je veľmi vysoká a z jej vystúpení sa môžu zaplnené sály tešiť až stodvadsaťkrát za rok. Svoju vlasť reprezentovala i na medzinárodných súťažiach, z ktorých sa častokrát vracala s titulom laureátka.
Milan Wróbel (70), za založenie Malého komorného orchestra a reprezentáciu Nového Mesta n.V. a regiónu v oblasti kultúry: Rodák z Orlovej Lutyně sa hudbe venuje už od piatich rokov. Účinkoval v cimbalovke Ondráš v Spojovacom učilišti Podjavorinských partizánov. V meste založil aj kapelu Podjavorinčanka, v ktorej osem rokov pôsobil vo funkcii primáša. V roku 1997 založil Malý komorný orchester.
Kvalitný produkt
Titul Kvalitný produkt Podjavoriny získali Malý komorný orchester pri Mestskom kultúrnom stredisku, dekan Jozef Gábriš za mimoriadny kultúrno-historický prínos vydaním knihy Novomestskí prepošti, Združená stredná škola obchodu a služieb v Novom Meste nad Váhom za zavedenie študijného odboru cestovný ruch a firma Bolton spol. s r. o. za významný podiel pri rozvoji mesta a regiónu v oblasti stavebníctva.